Panevėžio valsčiaus pastatas

Panevėžio valsčius buvo vienas svarbiausių Panevėžio apskrityje, bet ilgai neturėjo savo darbui tinkamo pastato.1933 metais gautas leidimas statybai ir prasidėjo statybos darbai. Jie užbaigti per gana trumpą laiką.

Statybai leidimas buvo gautas 1933 metų gegužės 12 dieną. 1933 metais Panevėžio miestas užėmė pirmą vietą visoje Lietuvoje pagal statybos tempus. Mieste jau pilnai įsibėgėjo mūrinių pastatų statyba. Ilgą laiką vyravo mediniai pastatai. 1933 metais Panevėžio mieste pastatytas žydų liaudies banko pastatas ir didelė statyba tai Panevėžio muilo fabriko pastatų statyba ir senų rekonstrukcija.

1933 metais lapkričio 28 dieną pašventintas naujai pastatytas Panevėžio valsčiaus pastatas. Pastatą pašventino kunigas Lelis. Į iškilmes atvyko savivaldybių departamento direktorius Pr. Barkauskas, vyriausias statybos ir sauskelių inspektorius inžinierius A. Novickis ir kiti aukšti svečiai. Atidaryme dalyvavo Panevėžio ir Biržų apskričių viršininkai, valsčių viršaičiai.

Po iškilmingo renginio svečiai nuvyko į Panevėžio apskrities administracijos pastatą. Čia buvo surengti iškilmingi pietūs. Pietuose dalyvavo apie 200 asmenų. Statyba kainavo tik apie 60 tūkst. litų, nes akmenis ir žvyrą ūkininkai suvežė nemokamai. Projektą paruošė statybos inžinierius Kazys Germanas.

Būsimasis inžinierius Kazys Germanas gimė 1897 metais spalio 9 dieną Šakių apskrities Paežerėlių valsčiaus Svetošino dvare. Šeima buvo neturtinga. Baigęs pradžios mokslus, mokėsi Saulės” draugijos mokytojų kursuose Vilniuje. Prasidėjus pirmąjam pasauliniam karui pasitraukė į Voronežą. Čia baigė Voronežo realinę mokyklą. Karui pasibaigus grįžo į Lietuvą ir įstojo į Karo mokyklą Kaune. Baigė tos mokyklos antrąją laidą 1919 metais. Dalyvavo Lietuvos Nepriklausomybės kovose. Tarnavo šeštąjame pėstininkų pulke 1920-1922 metais. 1922 metais įstojo į Lietuvos universiteto technikos fakultetą. 1929 metais baigė mokslus ir tapo diplomuotu inžinieriumi. 1929 metais paskirtas dirbti Panevėžio apskrities inžinieriumi. Šiose pareigose išdirbo iki 1937 metų pabaigos.

Naujame pastate įsikūrė Panevėžio valsčiaus savivaldybė, Panevėžio valsčiaus policijos nuovada ir pašto agentūra.

1944 – 1952 metais šiame pastate buvo naikinamųjų batalionų štabas. Sovietiniais metais daug metų šiame pastate buvo Prekybos valdyba. Pagal amžininkų atsiminimus apie 1969 metus įrengtas III aukštas. Pastatas išlikęs iki šių dienų.

Fotonuotraukose:

Nr.1 Panevėžio valsčiaus pastatas. Nuotrauka iš leidinio „Panevėžio apskrities savivaldybė 1918-1938 m.“.
Nr.2 Buvęs Panevėžio valsčiaus pastatas. T. Stasevičiaus fotonuotrauka. 2013 m.

 

Donatas Pilkauskas

spaudos_remimo_fondas1


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: