AktualijosNAUJAUSIOS ŽINIOSPanevėžio naujienos

Panevėžys išbandė bedarbių užimtumo didinimo modelį: rezultatai

2019 m. Panevėžio miesto savivaldybė išbandė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlytą  pilotinį užimtumo didinimo modelį ilgalaikiams bedarbiams. Jo esmė – įvairiomis priemonėmis padėti grįžti į darbą arba sustiprinti ilgiau kaip daugiau 12 mėnesių nedirbančių ir pašalpas gaunančių žmonių motyvaciją. 

„Į projektą įtraukėme 114 kriterijus atitinkančių gyventojų. Juos galima suskirstyti į kelias grupes:  vyresni kaip 40 metų, patiriantys socialinę riziką, auginantys mažamečius vaikus, buvę kaliniai, turintys priklausomybių. Su kiekvienu dirbo atvejo vadybininkas: individualiai aiškinosi jo gyvenimiškąją situaciją, kodėl nedirba, kokios pagalbos reikėtų įsitraukti į darbo rinką“, – sako Panevėžio miesto savivaldybės Socialinių išmokų poskyrio vedėja Zita Ragėnienė.

Projekto dalyviai įvardijo skirtingas nedarbo priežastis: sunku derinti darbą ir šeimą, rasti pakankamai laiko darbo paieškoms (auginant mažus vaikus), įsilieti į darbo rinką trukdo neigiamas požiūris į teistumą, žemas išsilavinimo lygis, maža darbo patirtis, socialinių ir profesinių įgūdžių stoka, piktnaudžiavimas alkoholiu, sveikatos būklė, psichologinės, socialinės problemos, diskriminacija dėl amžiaus, iniciatyvumo bei motyvacijos stoka, negebėjimas prisitaikyti technologiškai tobulėjančiame pasaulyje bei kt.           

Žmonės nurodė patiriantys įtampą, baimę, stresą – dėl sveikatos, skolų, priklausomybių, artimųjų. Kita problema – antstolių  išskaičiuojama atlyginimo dalis, jei įsidarbintų. 

„Siekdami įtraukti į darbo rinką projekto dalyviams teikėme mokymų (savęs pažinimo, pasitikėjimo ir savivertės ugdymo), psichologo, teisines, pavėžėjimo, priklausomybių gydymo paslaugas. Konsultavo krizių valdymo specialistai. Rezultatas – įvairiose įstaigose, įmonėse įsidarbino 26 projekto dalyviai, iš jų 21 dirba iki šiol. 16 dalyvių iš Užimtumo tarnybos išsiregistravo. Nė vienas kol kas negrįžo į Socialinių reikalų skyrių pašalpų. Mūsų nuomone, siekiant kuo geresnių rezultatų įvairią pagalbą bedarbiams reikėtų teikti ne metus, o ilgiau. Į tai atsižvelgusi ministerija užimtumo didinimo modelio taikymo trukmę pratęsė iki 2 metų“, – teigia Z. Ragėnienė.

2019 m. užimtumo didinimo modelį, bendradarbiaujant su Užimtumo tarnyba ir nevyriausybinėmis organizacijomis, išbandė ir Alytaus, Akmenės, Druskininkų, Pagėgių, Šilutės savivaldybės. Atsižvelgus į patirtį patobulintą projektą jos tęs ir 2020 m. Dar 24 savivaldybėse užimtumo didinimo projektas pradedamas. 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Žymės

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

One Comment

  1. Tai yra tam tikra modernaus pavergimo forma, nes dažniausiai žmonės nesirenka arba neturi realių galimybių rinktis – „atidirbinėti” ar „neatidirbinėti“.

    Žmonėmis, kurie neturi minimalių pajamų, valstybė turėtų pasirūpinti užtikrindama jų minimalius poreikius. Tai yra socialinė teisė, kurią užtikrinti Lietuva įsipareigojo pasirašydama Europos socialinių teisių ramstį*.

    Jeigu žmonės privalo „atidirbti“, tada turi būti sudaroma darbo sutartis ir suteikiamos su tuo susijusios socialinės garantijos – šiuo metu už šiuos žmones nemokamas socialinis draudimas, nekaupiamas jų darbo stažas.

    *Europos socialinių teisių ramsčio 14 punktas – Kiekvienas neturintis pakankamai lėšų asmuo turi teisę gauti tinkamo dydžio minimalias pajamas, kurios visais gyvenimo etapais užtikrintų orų gyvenimą, ir turėti realią galimybę gauti tam reikalingų prekių ir paslaugų).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button
Close