Parka tipo striukės vyrams. Kas tai?

Tikriausiai teko girdėti sakant „parka striukė“? Keistas pavadinimas, tiesa? Kas ta parka? Ar tai susiję su parku?.. Kuo ji ypatinga? Apie tai pabandysime paaiškinti šiame straipsnyje.

Iš kur atsirado tos parka striukės vyrams?

Parka striukės dažniausiai skirtos vyrams, bet būna ir moteriškų modelių. Tai striukė, turinti aukštą apykaklę ir gobtuvą, dažnai iš dirbtinio kailio. Parka striukės būna gana ilgos, jos siekia šlaunis, tačiau pasitaiko ir trumpų striukių iki juosmens. Tai žieminės striukės, dažnai su itin šiltu pamušalu, kartais ne ir kailiu.

Šiuolaikiškos parka striukės vyrams parduodamos internetu, tokiose populiariose el. parduotuvėse, kaip Bolf.lt. Asortimentas tikrai platus, o kokybė – labai aukšta.

Parka išvertus iš nencų kalbos reiškia „gyvūno oda“. Nencų kalba kalba Šiaurės Sibiro vietinės tautos. Taigi, parka yra kilusi iš už poliarinio rato esančių kraštų. Bet parkas išpopuliarino toli gražu ne rusai. Tai padarė kanadiečiai ir amerikiečiai, kuriems priklauso Aleutų salos ramiajame vandenyne šalia Aliaskos. Kanados pusėje panašius apdarus nešioja vietos indėnai inuitai, tik juos vadina kiek kitaip – anorak.

Parkos buvo siuvamos iš šiaurės elnių arba ruonių odos, dažniausiai kailiu į išorę. Su laiku žmonės išmoko parkas siūti su savotišku pamušalu, o į vidų prikišdavo paukščių pūkų ir plunksnų, kurių Šiaurės žemėse buvo galima rasti gana nemažai. 1625 metais anglų keliautojas Samuelis Purchas tokius šiltus drabužius pamatė būtent Aleutų salose pas vietines gentis. Taip parka buvo pirmą kartą paminėta Vakarų pasauliui prieinamuose šaltiniuose.

Parka striukės buvo siuvamos JAV kariškiams – lakūnams, kurie turėjo dirbti itin atšiauriomis sąlygomis. Tokiu būdu jos tapo šiuolaikinės karinės ekipuotės dalimi. O iš kariuomenės į mūsų buitį atėjo tikrai ne vienas išradimas (šiuo atveju – atradimas). Ne išimtis ir parka striukės, kurios po antrojo Pasaulinio karo buvo pradėtos siūti civiliams, ne tik kariškiams. Tokiu būdu parka striukės įgavo naujų spalvų, ne tik tamsiai žalia – chaki arba kamufliažinė.

Šiuolaikiškos parka striukės vyrams

Šiuolaikinės parka striukės yra labai praktiškos ir itin populiarios Lietuvoje, kur oro sąlygos žiemą nėra pačios maloniausios. Išskirtiniai šių striukių bruožai yra keli:

  • Paslėptas užtrauktukas. Dažnai užtrauktukas yra paslepiamas po specialia kloste, kad būtų sumažinamas vėjo poveikis.
  • Aukšta apykaklė. Parka striukės turi itin aukštą apykaklę, kuri užsegama po smakru. Kai kuriuose modeliuose apykaklės yra laisvesnės, dėl ko galima paslėpti ir visą smakrą iki pat nosies. Tokios striukės turėjo net atskirą pavadinimą – „nardytojų parkos“, kadangi nuogo veido likdavo tik akys ir nosis – kaip apsivilkus hidrokostiumą.
  • Kailinis apvadas aplink gobtuvą. Daugelis parkų modelių turi dirbtinio kailio apvadą aplink gobtuvą. Jis sušvelnina vėją ir apsaugo nuo sniego.
  • Raišteliai sutempimui. Kai kurie modeliai turi vidinius ir išorinius raištelius, skirtus sutraukti tam tikras striukės vietas, kad būtų mažiau atvirų ir laisvų vietų, per kurias galėtų įeiti šaltas oras.
  • Nusegamas kailinis pamušalas. Daugelis parkų modelių turi nusegamą kailinį pamušalą tam atvejui, jei parkos nešiojamos ne itin šaltu oru pavasarį arba rudenį.
  • Rankovės su vidaus užtraukimu. Rankovės turi specialius užtraukimus, kad vidinės rankovėlės tampriai apgaubtų riešus ir sulaikytų šaltį.
  • Dvigubos kišenės. Viena pora kišenių yra skirtos rankoms laikyti. Jei jos nenaudojamos, užtraukiamos užtrauktuku. Kitos dvi kišenės skirtos kažką įsidėti. Jos prisiūtos kiek žemiau. Yra ir vidinės kišenėlės.

Šiuolaikinės parka striukės vyrams dažnai turi sąsajų su militaristinio stiliaus rūbais. Nenuostabu, kad iki šiol populiariausios šių striukių spalvos yra chaki bei tamsiai mėlyna (navy blue). Tai puikus rūbas lietuviškoms žiemoms.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: