Paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2014“ atkeliavo į Panevėžį (nominantų fotografijos)

Jau tryliktojo nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ paroda tradiciškai atkeliavo į Panevėžį.

Paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2014“ tai vienerių metų geriausios šalies spaudos fotografų sustabdytos akimirkos įvertintos tarptautinės vertinimo komisijos. Šios komisijos nario Vido Rachlevičiaus nuomone: „Konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ yra geras tuo, kad atsiribojus nuo kasdienio triukšmo, vertimosi kūliais ir nereikalingo fono, čia galima prisiminti įspūdingiausias metų akimirkas, atidžiai peržvelgti ir deramai įvertinti geriausius darbus“. Kasmet gegužės mėnesį sostinėje savo kelionę po šalį pradedanti konkursinė paroda atkeliavo į Panevėžį: nuo 2015 kovo 25 iki balandžio 19 dienos ją galėsite aplankyti Panevėžio „Fotografijos galerijoje“.

Konkursui „Lietuvos spaudos fotografija 2014“ 153 šalies fotografai tarptautinei vertinimo komisijai pateikė daugiau nei 5,5 tūkstančio nuotraukų. Autoriai darbus konkursui teikė pagal šias (pačių pasirinktas) temas: „Naujienos“, „Gyvenimas“, „Portretas“, „Diplomatija“, „Kultūra“, „Europos metai“, „Pramogos“, „Sportas“, „Kariuomenė“, „Gamta ir jos apsauga“, „Spindesys“ ir „Fotopasakojimas / Reportažas“. Šioje parodoje žiūrovai galės susipažinti su įvertintais 2013-ųjų spaudos fotografų kadrais. Vertinimo komisja, nežinodama nei autorių, nei iš kurio šalies miesto ar miestelio yra fotografai, atrinko per šimtą pavienių fotografijų bei penkis reportažus ir išrinko kiekvienos temos nugalėtoją. Vertinimo komisjos įvertintos nuotraukos kasmet eksponuojamos parodoje ir publikuojamos metrašytje „Lietuvos spaudos fotografija“. Temos nugalėtojai, pirmojo parodos pristatymo visuomenei ir apdovanojimų ceremonijos metu, būna apdovanojami spaudos fotografų tarpe prestižiniu „Auskinio kadro“ apdovanojimu. 2014 metų konkurse net du panevėžiečiai – Valentinas Pečininas ir Andrius Repšys – buvo apdovanoti „Auksinio kadro“ apdovanojiamis. Tradiciškai vertinimo komisiją sudaro specialistų grupė iš Lietuvos bei užsienio. Šio konkurso užsienio specialistus atstovavo latvis Gatis Rozeneldas ir danas Jensas-Kristianas Søgaardas. Kartu su pastaraisiais fotografijas vertino Lietuvos profesionalai: Eglė Deltuvaitė, Paulius Lileikis ir Vidas Rachlevičius.

Spaudos fotografų konkurse Panevėžio fotografai dalyvauja nuo pat pirmųjų metų – 2002-ųjų. Dėl ekspozicinės vietos specifikos šį kartą bus eksponujamas pamažintas parodos variantas, tačiau atskleidžiantis visas konkurso temas. Tarp eksponuojamos parodos nuotraukų išvysite šių Panevėžio fotografų kūrybą: Kęstučio Čepėno, Valentino Pečinino („Sporto“ temos nugalėtojas), Stasio Povilaičio ir Andriaus Repšio („Gyvenimo“ temos nugalėtojas), bei buvusio panėvežiečio Algimanto Aleksandravičiaus fotografijas.

Parodos atidarymo metu bus pristatytas ir metraštis „Lietuvos spaudos fotografija 2014“ kuris perteika fotografų mintis bei šalies fotožurnalistikos tendencijas, tai yra vizualus šalies gyvenimo metraštis. Jame įamžinti ne tik įvykiai, žmonių veidai, bet ir mūsų šalies gyvenimo tėkmė. Istorikai nagrinėja ir fiksuoja įvykius, jų priežastis, datas, žmonių pavardes. Fotožurnalistai palieka autentiškas istorijos, žmogaus, gamtos virsmo užfiksuotas akimirkas, kurios, tikimės, suteiks daug vaizdinių ateinančioms kartoms, vertinsiančioms Lietuvos valstybės raidą ir jos žmones. Šio metraštio dalyje „Istorija fotografijose“ vaizdais ir Alfredo Bumblausko straipsniu prisimenamas „Baltijos kelias“, prieš ketvirtį amžiaus driekęsis per Panevėžį.

„Šio konkurso tikslas – suteikti erdvę neskasdieniam fotožurnalistų požiūriui į mus supantį pasaulį, dažnai kiek kitokiam, nei tradiciškai sutinkame spaudos ar interneto puslapiuose. Konkurso idėja – skatinti fotografijomis ne tik informuoti, bet ir pakviesti stabtelėti, pamąstyti, įvertinti. Labai džiaugiamės, jog konkurse aktyviai dalyvauja kolegos iš Panevėžio, įnešdamį savo indėlį į bendrą šalies fotožurnalistikos tėkmę“, – sakė Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis.

Kasmetinį nacionalinį konkursą „Lietuvos spaudos fotografija“ organizuoja VšĮ Lietuvos spaudos fotografų klubas kuris yra vienintelė organizacija Lietuvoje, vienijanti Lietuvos spaudos leidinių, naujienų portalų bei naujienų agentūrų fotografus. Pirmą kartą nacionalinis metinis spaudos fotografijos konkursas-paroda Lietuvoje surengtas 2002 m., jame dalyvavo 70 autorių, konkursui pristačiusių daugiau nei 1 500 nuotraukų. Kiekvienais metais išleidžiams konkurso metraštis, o paroda po ekspozicijos Vilniuje metus, kartais ir ilgiau, keliauja po Lietuvą. Šis konkursas – tai tarsi fotografų darbų atodangos, besitęsiančios jau antrą dešimtmetį.

 

Jonas Staselis

Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas

Konkurso „LIETUVOS SPAUDOS FOTOGRAFIJA 2014“ temos

1) Naujienos, rėmėjas „Nikon“

Vidmantas Balkūnas.


Fotografija_Vidmantas Balkunas „Lietuvos rytas“
Temos nugalėtojas

Iš Vilniaus rajono ūkininko Algio Kaušakio atimami badaujantys, neprižiūrimi arkliai. Jie žiemą ganėsi ant sniego, turėjo mažai pašaro ir beveik negavo vandens.

Gyvūnų globėjai ir veterinarai bando gelbėti mirštančius gyvulius. Manoma, kad dalis arklių krito, kai jiems, ilgą laiką badavusiems, buvo atvežta daug šieno.

2) Gyvenimas, rėmėjas UAB „Publicum Group“

Andrius Repšys

Fotografija_Andrius Repsysfotomistika.lt
Temos nugalėtojas

Etiopija… Genčių šalis… Tai kitas, mums sunkiai suprantamas pasaulis su savo požiūriu, tradicijomis ir barbariškais papročiais. Bet ir čia saugiausia pas mamą. Mama – pati artimiausia ir mylimiausia, visada pasiryžusi apginti ir pasiaukoti.

3) Portretas, rėmėjas Lietuvos radijas ir televizija

Tadas Kazakevičius

Fotografija_Tadas Kazakeviciustedkozak.com, latitude55.lt
Temos nugalėtojas

Po maudynių.

4) Europos Metai, rėmėjas Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje

Saulius Žiūra

Fotografija_Saulius_Ziuraziura.eu
Temos nugalėtojas

Juodkrantės žvejys po sunkios darbo dienos. Tądien nebuvo lengva, bet netikėtai išlindęs šiltas saulės spindulys lyg ranka nubraukė dienos sunkumus.

5) Kultūra, rėmėjas UAB „Antalis“

Kęstutis Žilionis

Fotografija_Kestutis Zilionis Temos nugalėtojas

Choro „Bel Canto“ koncertas, vykęs Šv. Kotrynos bažnyčioje. Pirmame plane – choro meno vadovas ir dirigentas Artūras Dambrauskas.

6) Diplomatija, rėmėjas Užsienio reikalų ministerija

Martynas Ambrazas

Fotografija_Martynas Ambrazas ELTA, ambrazas.net
Temos nugalėtojas

Išdykėliai. Spaudos konferencija po oficialaus NATO energetinio saugumo kompetencijos centro Vilniuje atidarymo. Jį atidarė prezidentė Dalia Grybauskaitė ir NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas.

7) Pramogos, rėmėjas UAB „Tele2“

Ramūnas Danisevičius

Fotografija_Ramunas Danisevicius „Lietuvos rytas“, danisevicius.lt
Temos nugalėtojas

Trise upėje. Be valties ir be šuns. Toks ir buvo tikslas.

8) Kariuomenė, rėmėjas Krašto apasugos ministerija

Vidmantas Balkūnas

Fotografija_Vidmantas Balkunas1 „Lietuvos rytas“

Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono žvalgai Panevėžio rajono miškuose dalyvavo pratybose, kur buvo mokomi išlikimo paslapčių. Viena užduočių – patiems pasigaminti sniegbridžius, kurių reikia žygiuoti per gilias pusnis.

9) Sportas, rėmėjas UAB „Vičiūnų grupė“

Valentinas Pečininas

Fotografija_Valentinas Pečininas pecininas.lt
Temos nugalėtojas

Jaunasis karatistas. Radviliškyje 2013 metų vasaros pradžioje vyko tarptautinis Japonijos karatė asociacijos (JKA) ir Lietuvos karatė asociacijos mokomasis praktinis seminaras, kurį vedė JKA 7 dano meistras Danielis Lautier, atvykęs iš Prancūzijos. Kartu su patyrusiais karatė meistrais treniruotėse dalyvavo keli jauniausi Lietuvos karatistai. Būsimi juodojo diržo meistrai mokėsi drausmės, savitvardos, karatė technikos ir stengėsi būti panašūs į vyresnius sportininkus.

10) Gamta ir jos apsauga, rėmėjas AB „Lietuvos dujos“

Martynas Sirusas

Fotografija_Martynas Sirusas adfoto.lt
Temos nugalėtojas

Pažeidėjas. Nešioti ragus nėra nusikaltimas, juolab kad dažnas vyras jais puošiasi. Tačiau tapatybei nustatyti vis tiek gali būti sulaikytas pareigūnų. Medžiotojų šventės Radviliškyje akimirka.

11) Spindesys, rėmėjas UAB „Draugų studija“

Gediminas Žilinskas

Fotografija_Gediminas Zilinskas gediminas-zilinskas.com
Temos nugalėtojas

Vyro portretas. „L’Officiel“ žurnalo fotosesija, autoportretas. Stilistė Lina Bernotaitytė, šukuosena Raimondo Pasternackio, grimas Deimantės Kazėnaitės.

12) Fotopasakojimas / Reportažas, rėmėjas advokatų profesinė bendrija „Baltic Legal Solutions Lietuva“

Giedrius Dagys, Berta Tilmantaitė, Žilvinas Vasiliauskas

Fotografija_Zimnik dikiy.me
Temos nugalėtojai

Rusijos centrinėje dalyje, Evenkijos miškuose, pavasaris, vasara ir ruduo trunka tik po vieną mėnesį, o žiema – ištisus devynis. Šiame laukiniame krašte žiemą „nutiesiamas“ kelias, vietinių vadinamas „zimnyku“ – žiemos keliu.

Kad būtų patogu gyventi miškų glūdumoje, reikia atsigabenti svarbiausių dalykų. Sniego motociklai, valtys, žibalas (vien žibalinėms lempelėms, kurių reikia pasišviesti trobelėje, per metus sunaudojama apie 200 litrų žibalo), maistas ir kt. „iš žemyno“, kaip sako vietiniai, atkeliauja „zimnyku“.

„Zimnykas“ – ledo ir amžinojo įšalo žiemos kelias, jis atidaromas tik keletui šalčiausių mėnesių ir tampa pagrindine Evenkų autonominės apygardos susisiekimo arterija. Bendras „zimnyko“ ilgis Evenkijoje siekia apie 4300 km.

Sezono metu įveikus 650 km Evenkijos šiaurinės dalies „zimnyko“ į Čirindą ir Esėjų, kuriuose kartu sudėjus gyvena vos 800 gyventojų, iš Turos, Evenkijos sostinės, atvežama apie 1500 tonų įvairaus kuro: dyzelino, benzino bei aviacinių degalų. Per vieną reisą pristatoma apie 10–20 tonų degalų. Į šį regioną per žiemą surengiama dar keliasdešimt papildomų reisų maistui bei kitiems gaminiams atvežti, o iš čia išvežama apie 250 tonų medžiotojų laimikio – elnienos. Nušautų elnių kūnai po valandos sušąla, tad vos spėjus juos išdarinėti mėsa savaime užsikonservuoja. Elnienai transportuoti nenaudojama jokia speciali technika su šaldymo įranga.

„Tai – gyvenimo kelias, – sako Andrejus Jurjevičius Meroška, oro uosto Esėjuje, pačiame šiauriausiame „zimnyku“ pasiekiamame kaimelyje, vadas. – Juo mums atveža ir maisto, ir kuro, antraip sunkiai išliktume.“

13) Kolegų prizas

Kęstutis Žilionis

Fotografija_Kestutis Zilionis „Kolegų prizo“ nugalėtojas

Choro „Bel Canto“ koncertas, vykęs Šv. Kotrynos bažnyčioje. Pirmame plane – choro meno vadovas ir dirigentas Artūras Dambrauskas.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: