Pasidžiaugta pagalbinio apvaisinimo rezultatais, Vaistų komiteto veikla ir kt.

Panevėžyje į konferenciją susirinkę visų teritorinių ligonių kasų (TLK) atstovai bendrai aptarė ir Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) partneriams pirmą kartą pristatė skirtingas savo veiklas, kuriose 2017–2019 metais buvo matomi ryškūs rezultatai.

Ligonių kasos atstovai kalbėjo apie pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimą, šeimos gydytojų siūlymus dėl sklandaus darbo organizavimo užtikrinimo, Vaistų komitete pasiektus laimėjimus, dalijosi žalos Privalomajam sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui išieškojimo iš fizinių asmenų ir viešųjų ryšių praktika.

Vilniaus TLK atstovė Lina Šilaikienė pažymėjo, kad pagalbinio apvaisinimo paslaugas, apmokamas iš PSDF, teikia 8 gydymo įstaigų, esančių Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Šias paslaugas gali gauti  santuoką ar registruotos partnerystės sutartį  sudarę asmenys, kai moteris yra ne vyresnė kaip 42 metų amžiaus ir partneriai yra nevaisingi. Pranešėja pateikė informacijos, kokios konkrečiai paslaugos yra apmokamos prieš gydymą ir gydymo ciklo metu, koks buvo suteiktų paslaugų skaičius pagal amžiaus grupes ir lytį, kiek asmenų iš kiekvienos TLK veiklos zonos pagalbinio apvaisinimo paslaugas gavo, kiek tam išleista PSDF lėšų 2017–2018 m.

Pasak L. Šilaikienės, Lietuvoje pagalbinio apvaisinimo paslaugos 2017–2018 m. buvo suteiktos 3 053 pacientams, daugiau kaip pusė iš jų – Vilniaus TLK zonos gyventojai. Panevėžio TLK veiklos zonoje tokių paslaugų suteikta 100-ui moterų ir 88-iems vyrams maždaug už 72 tūkst. Eur. Visoje Lietuvoje šiuo laikotarpiu paslaugų suteikta už maždaug 1 mln. 350 tūkst. Eur.  Be to, pagalbinio apvaisinimo paslaugų gavėjams bendrai kompensuota vaistų beveik už 1 mln. Eur, brangiųjų tyrimų ir procedūrų – už 56 tūkst. Eur. Didžiausia kompensuota suma vienai moteriai buvo beveik 15 tūkst. Eur.

L. Šilaikienė pasidžiaugė, kad smagiausias 2017–2018 m. pagalbinio apvaisinimo kompensavimo rezultatas yra  668 pagimdžiusios moterys ir 840 gimusių vaikų. 156 poros susilaukė dvynukų, 8 poroms gimė trynukai.

Klaipėdos TLK atstovas Gediminas Jankus kolegoms ir Panevėžio TLK partneriams pristatė savo atstovaujamos įstaigos veiklos zonos šeimos gydytojų siūlymus dėl sklandaus darbo organizavimo užtikrinimo, teikiant pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Šie siūlymai pateikti Klaipėdos TLK atlikus apklausą dėl šeimos gydytojų darbo optimizavimo ir paslaugų prieinamumo gerinimo.

Svečias paminėjo daugybę medikų išsakytų minčių – nuo paprastų iki neįgyvendinamų. Paaiškėjo, kad Klaipėdos krašto šeimos gydytojai norėtų turėti maksimaliai saugų darbo dienos krūvį, išvengti kai kurių pacientų įpročio nuolat eiti pas gydytoją. Jų siūlymu, viršijus tam tikrą apsilankymų skaičių, vizitas pas šeimos gydytoją turėtų būti mokamas. Šeimos gydytojai pageidauja prailginti išrašyto siuntimo į gydytojo specialisto konsultaciją galiojimo laiką iki 2 mėn., o siuntimo dėl tos pačios lėtinės ligos – iki metų, apmokestinti užsiregistravusius, tačiau be išankstinio pranešimo pas gydytoją neatvykusius pacientus, prašo apsaugoti nuo nepagrįstų pacientų reikalavimų išrašyti siuntimus ir netgi suteikti galimybę atsisakyti nepageidaujamų pacientų. Priekaištų šeimos gydytojai išsako ir kolegoms konsultantams, taip pat prašo padidinti kai kurių paslaugų įkainius ir kt.

Kauno TLK atstovė Evelina Daugėlė pasidalijo praktika, kaip Kauno TLK sekasi išieškoti žalą, padarytą PSDF, iš fizinių asmenų, padariusių eismo įvykius, baudžiamuosius nusižengimus ar nusikaltimus, neteisėtai pasinaudojusių Europos sveikatos draudimo kortelėmis ar neteisėtai gavusių sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvoje. Viešnia palygino 2016, 2017 ir 2018 metų rezultatus ir pažymėjo, kad Kauno TLK veiklos zonoje per šį laikotarpį labai išaugo įvairių ieškinių skaičius, daugėja dėl žalos atlyginimo dalimis pasirašomų sutarčių ir mažėja pretenzijų draudimo bendrovėms dėl žalos PSDF, padarytos per eismo įvykius. Didžiausia pretenzija, per minėtą laikotarpį pateikta draudimo bendrovei, buvo 32,5 tūkst. Eur dydžio.

Kaip teigia E. Daugėlė, pasitaiko atvejų, kai žalą už tą patį eismo įvykį tenka išieškoti ne vienus metus. Štai 2016 m. pėsčiųjų perėjoje įvykusio vieno eismo įvykio kaltininko padaryta žala PSDF kasmet siekia po keliolika tūkstančių eurų ir vis dar auga. Baudžiamosiose bylose išieškomos sumos  yra įvairios – nuo 10–12 Eur iki 20, 30 ar 40 tūkst. Eur. Kai asmenys pasinaudoja sveikatos priežiūros paslaugomis, bet laiku nesumoka privalomojo sveikatos draudimo įmokų (išskyrus būtinąją medicinos pagalbą), jiems priskaičiuotos žalos dydis irgi gali būti nemenkas. Kai kuriais atvejais Kauno TLK iš gyventojų yra išieškojusi ir daugiau kaip 1 tūkst. Eur žalą.

Šiaulių TLK direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, Dalia Miniauskienė pristatė išskirtinę Lietuvoje patirtį – 2017 m. pabaigoje Šiaulių TLK direktoriaus įsakymu įkurto Vaistų komiteto 2 metų veiklą. Šio komiteto tikslas buvo pasiekti racionalesnį kompensuojamųjų vaistų skyrimą, vykdyti stebėseną, teikti rekomendacijas gydymo įstaigoms ir vaistinėms.

D. Miniauskienės teigimu, komitetas atliko tikrai didelį ir reikšmingą darbą, davusį pastebimų rezultatų: prisidėjo prie kompensuojamųjų antibiotikų kūdikiams, raminamųjų vaistų suaugusiesiems skyrimo mažinimo, analizavo ir teikė rekomendacijas dėl antitrombozinių, širdies ir kraujagyslių sistemą veikiančių vaistų vartojimo ir kt. Pavyzdžiui, per 2 metus Šiaulių TLK veiklos zonoje kūdikiams imta išrašyti kai kuriose įstaigose net 3 kartus mažiau antibiotikų, ryškiai pagerėjo antibiotikų skyrimo struktūra, realizuotas pasiūlymas dėl racionalaus antimikrobinių vaistų skyrimo skatinimo per gerus šeimos gydytojo komandos darbo rezultatus, nuo 2 iki 7 kartų sumažėjo benzodiazepinų grupės (raminamųjų) vaistų skyrimas suaugusiesiems, šeimos gydytojai nebeskiria jų ilgalaikiam gydymui, esant reikalui, siunčia į gydytojo psichiatro konsultaciją ir kt.

Šiaulių TLK laikinoji vadovė stebėjosi, kad lietuviai vartoja labai daug baimę ir nerimą slopinančių vaistų (3 kartus daugiau nei Latvija, Estija, Švedija ar Norvegija), net 70 proc. raminamųjų vaistų išrašoma ilgesniam nei 3 mėn. laikotarpiui, be to, nors daug gyventojų dalyvauja širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programoje, pagal padidėjusį kraujospūdį ligoninėje besigydančių ir vaistus nuo hipertenzijos vartojančių pacientų skaičių Lietuva pirmauja Europoje (yra pirmajame trejetuke arba penketuke), statistinis mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų niekaip nemažėja.

Panevėžio TLK atstovė Asta Levickienė konferencijoje dalijosi gerąja įstaigos praktika ryšių su visuomene srityje. Svečiams pasakota, kokie didžiausi darbai nuveikti per 2018–2019 metus informuojant visuomenę ir atskiras tikslines grupes, kodėl ryšiai su visuomene apskritai yra svarbūs, kaip sekasi bendradarbiauti su gydymo įstaigomis siekiant, kad jų interneto svetainėse būtų skelbiama teisinga informacija apie PSDF biudžeto lėšomis apmokamas paslaugas ir pan. 

A.Levickienė pažymėjo, kad Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyrius atsakingiems asmenims nuolat teikia informaciją apie tai, su kokiomis problemomis privalomojo sveikatos draudimo ir sveikatos priežiūros paslaugų teikimo srityse gyventojai susiduria, kur jiems kyla neaiškumų, kad būtų galima nusibrėžti reikiamas visuomenės informavimo kryptis. Be to, po susitikimų su tikslinėmis grupėmis apklausos forma renkamas grįžtamasis ryšys, jis analizuojamas, o veikla tobulinama.        

             Panevėžio teritorinė ligonių kasa


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: