Pasinerk į kino kūrimo nuotykį kartu su kino centru „Garsas“

Kino centre „Garsas“ birželio 29 d. prasidėjo 5 dienų projekto „Mano mokytojas kinas“ kino dirbtuvės „AŠ + MIESTAS = KINAS“, kurių metu jaunimas dalyvaus visuose filmo kūrimo etapuose: nuo scenarijaus rašymo, kadruočių rengimo iki pačio filmavimo,  įgarsinimo ir filmo montavimo. Per šias penkias kino kūrimo dienas mokiniai, padedami režisieriaus-operatoriaus Andrej Špilevoj ir režisierės-prodiuserės Viktorijos Jonkutės, sukurs 2 trumpametražius filmus, kurie didžiajame Kino centro „Garsas“ ekrane rugsėjo 4 d. bus parodyti XVI-ojo respublikinio trumpametražių filmų festivalio  „AŠ + MIESTAS = KINAS“ metu.

Kino dirbtuvėse jaunuoliams padeda ir kino paslaptimis dalinasi du patyrę profesionalūs lektoriai. Vienas jų – Andrej Špilevoj. Operatorius, jaunimo serialo „Viskas Ore!“ režisierius, spektaklio „Bagadelnia“ vaizdo projekcijų autorius.

„Dirbtuvėse „Garse” dirbu ne pirmą kartą, tačiau kiekviena nauja dirbtuvių komanda – tai naujų idėjų ir galimybių laukas. Neapsakomai džiaugiuosi, kad dirbtuvių metu mes keičiame standartinio filmo ribas. Negalėčiau dirbti rėmuose, todėl kiekvieną kartą sugalvojome ką nors tokio, kas yra nauja ir dar nenaudota lietuviškame kine. Šį kartą irgi pasirinkome temą, kuri man yra labai artima – tai fantastinio filmo žanras su šiek tiek humoro ir įtempto siužeto elementais. Suprantu, kad ne visada pavyksta pasiekti tai, ką siekiame dirbtuvių metu, bet kai turime įdomų tikslą –  kur kas smagiau filmuoti ir filmuotis. Kuo mane žavi šios dirbtuvės – tai būtent tuo laiku, praleistu kartu su atskleistais ir dar atsiskleidžiančiais talentais. Dirbtuvių pabaigoje labai dažnai jaunimas atranda save vienoje ar kitoje srityje. Mano tikslas – leisti tam talentui atsiskleisti, sukurti tokią aplinką, kad jaunas žmogus išbandytų save ir atrastų sau tinkamą ir įdomų darbą kino kūrybos procese. Turime tam tik 5 dienas, tad tai yra gan didelis iššūkis ir mums, dirbtuvių vadovams. Tačiau visada džiugina rezultatas – nemažai mūsų dirbtuvių dalyvių dabar yra aktoriai, operatoriai ir netgi režisieriai. Tai geras ženklas mums, reiškia judame tinkama linkme,” – pasakoja režisierius-operatorius A. Špilevoj. Kino dirbtuvių metu darbas komandoje skatina mokinių bendradarbiavimą, ieškojimą naujų idėjų ir jų realizavimo būdų. Dirbant kartu jaunimas išmoksta siekti bendro tikslo vardan rezultato. Dažnai filmo tema tampa nenuspėjama ir intriguojanti – viskas, kas nutinka jauno žmogaus gyvenime: įdomūs žmonės, tarpusavio santykiai, ypatinga vieta ar įvykis, prisiminimai, svajonės, tampa filmo siužetu.

Antroji kino dirbtuvių lektorė – dokumentinių filmų „Arčiau žemės anapus upės“, „Semme“ režisierė, filmo „Vėjų žemė“ prodiuserė – Viktorija Jonkutė. „Jau antrus metus kaip lektorė dalyvauju „Garso“ organizuojamose kino dirbtuvėse. Džiaugiuosi, galėdama būti greta jaunų žmonių, bent kiek padėdama jiems atrasti kino pasaulį. Net kiek pavydu, kad šie jaunuoliai turi tokią puikią progą, o vienas kitas kine pasilieka ilgam. Būdama jų metų aš, nors ir norėjau, nedrįsau pamėginti kurti filmų. Eidama į gimnaziją, kaskart praeidavau „Garsą“, lankydavausi festivaliuose, bet tuo metu kinas man atrodė nepasiekiamas, išrinktųjų kuriamas. Vėliau, sudalyvavusi pirmuosiuose kino projektuose, įsitikinau, kad nors kinas reikalauja daug išteklių, jį gali kurti bet kas. Tuo metu mes visiškai neturėjome jokios patirties. O kai kurie dabartiniai jaunuoliai jau yra pristatę savo pirmuosius filmus, geba montuoti, filmuoti. Įdomu dirbti su jais, sužinoti, kuo jie gyvena, kas jiems rūpi, pamatyti įvairius kūrybinius procesus: nuo idėjų ir saviraiškos ieškojimo kančių, baimės iki jaudinančių premjeros akimirkų.  Neretai iš jų pačių galiu ko nors naujo išmokti. Džiaugiuosi, kad turiu šią galimybę,“ – pasakoja dokumentinių filmų režisierė Viktorija Jonkute. Kino dirbtuvės jau įgauna pagreitį ir jaunimas su savo idėjomis neria į kino istorijas, ieškodami tinkamų lokacijų, personažų charakterių, kurdami siužetus pradeda filmuoti, vėliau laukia montažas, garso takelio parinkimas, o galiausiai sukurtų filmų premjeros.

Kokius trumpametražius filmus pavyks sukurti kino dirbtuvių dalyviams ir mokytojams pirmą kartą galėsite išvysti peržiūroje liepos 3 dieną 15 val. kino centre „Garsas“. Šie filmai taip pat svečio teisėmis bus parodyti ir XVI-ajame Respublikiniame trumpametražių filmų festivalyje „AŠ + MIESTAS = KINAS”, kuris vyks rugsėjo 4 d.

Kino centras „Garsas“ visus neabejingus kinui ir jo kūrimo menui kviečia kurti savo trumpametražius filmus. Festivalis „AŠ + MIESTAS = KINAS” kasmet skatina visus kino meno mylėtojus pažvelgti į miestą pro kino kameros objektyvą bei kurti savo trumpametražius filmus apie tai, kas mus supa ir kuo mes gyvename. Festivalyje gali dalyvauti visi norintys: trumpus filmus galima filmuoti tiek su mobiliais telefonais, tiek su vaizdo kameromis ar planšetiniais kompiuteriais. Svarbiausia – didelis noras! Vienas autorius ar autorių grupė gali pateikti vieną filmą. Juos vertina ir į festivalio programą atrenka kompetentinga kino profesionalų komisija. Filmus reikia atsiųsti el. paštu edukacija@garsas.lt iki š. m. rugpjūčio 27 d.  su užpildyta dalyvio anketa: https://www.garsas.lt/dokumentai

Įdomiausi scenarijai, kūrybingiausi operatoriai, dėmesį kaustantys aktoriai, netikėtos istorijos – visų dalyvaujančių filmų kūrybinės grupės bus apdovanotos festivalio rėmėjų prizais, o sukurti filmai parodyti didžiausiame kino ekrane Lietuvoje.

Dėkojame Algio Dambrausko personalinei įmonei už palaikymą ir paramą.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: