Pasitikėjimas technologijų rinkoje: ką jis reiškia ir kodėl toks svarbus pasaulio ekonomikos vystymuisi?

Pastaruoju metu pasaulis patyrė ypatingų iššūkių ir daug nežinomybės. Visą planetą apėmusi pandemija paveikė ne tik įprastas gyvenimo sritis kaip kelionės, darbas ir laisvalaikis, bet pakeitė ir tai, kaip veikia ekonomika. Per šį laikotarpį smarkiai paspartėjo visi skaitmenizacijos procesai, tapę pagrindiniu finansinių srautų varikliu.

Vis dėlto, „Huawei“ vyresnioji viceprezidentė ir valdybos pirmininkė Chen Lifang įsitikinusi, jog pandeminė situacija taip pat pademonstravo, jog koordinuoti veiksmai ir inovacijų vystymasis neįmanomas be pasitikėjimo kūrimo ir palaikymo. Jos nuomone, nesukūrus šia vertybe grįsto santykio, sunkiai įsivaizduojama socialinių normų ir technologijų sąveika, be kurios ateinantį dešimtmetį neįsivaizduojamas ekonomikos augimas.

Du ateities keliai

Pirmasis kelias, kaip visuomenė galėtų užmegzti pasitikėjimu grįstą ryšį su technologijomis, priklauso nuo to, kaip pasirinksime reguliuoti skaitmeninių sprendimų kūrimą ir naudojimą. Skaitmeninės technologijos turi tiek potencialo, kad galėtų užtikrinti viso pasaulio ekonomikos augimą kelis ateinančius dešimtmečius, tačiau, nesant teisinės jų naudojimo kontrolės, vargu ar jos prisidės prie ilgalaikio didesnės visuomenės laisvės ir klestėjimo.

Kadangi vis didesnė gyvenimo dalis keliasi į elektroninę erdvę, reguliuotojams tenka sudėtinga užduotis užtikrinti saugų duomenų perdavimą, saugojimą ir apdorojimą. Šiuo metu daug diskutuojama, kokį reguliavimo būdą pasirinkti, tačiau visuotinai sutariama, jog jis turi būti maksimaliai skaidrus ir gebantis greitai prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų. C. Lifang mano, jog šią teoriją geriausiai praktikoje pritaikė Vokietija, priėmusi naują kibernetinio saugumo aktą, pagal kurį visiems gamintojams bus taikomi vienodi ir skaidrūs reikalavimai. Šis aiškumas – vienas svarbiausių norimo pasiekti pasitikėjimo komponentų.

Antrasis kelias, galintis padėti užtikrinti pasitikėjimą technologijomis – nustatyti standartai, kurie skatina rinkos pažangą ir padeda apsaugoti vartotojų interesus. „Nors teoriškai tokiai kompanijai kaip „Huawei“ būtų naudingiau neturėti konkurentų, jei visi produktai rinkoje naudotų „Huawei“ sukurtas technologijas, vartotojai dėl to nukentėtų. Bendri standartai skatina gamintojus tobulėti“, – vaizdžiai aiškina ekspertė. Geriausiai tai iliustruoja 2G, 3G, 4G ir naujasis 5G mobiliojo ryšio standartai, sudarantys vienodas sąlygas sveikai infrastruktūros gamintojų konkurencijai ir geresnėms ekonomikos vystymosi galimybėms.

Ką technologijų industrijoje reiškia pasitikėjimas?

„Kalbėdami apie pasitikėjimo svarbą, omenyje turime ne tik pasitikėjimą savo komerciniais partneriais – vartotojai taip pat turi pasitikėti jų naudojamomis technologijomis. Žinojimas, jog technologijų rinkoje yra vykdoma aiški kontrolė, yra pirmas žingsnis pasitikėjimo link. Deja, tik bendros taisyklės gali kurti visuomenės palankumą technologijų diegimui“, – mano „Huawei“ vyresnioji viceprezidentė.

Ekonominio vystymosi sėkmė priklauso nuo to, kaip plačiai bus pritaikytas teisinis reguliavimas ir standartai. Jei reguliavimas bus taikomas vienpusiškai, kai kurios kompanijos tiesiog nustos vykdyti prekybą su tam tikrų abejonių keliančia šalimi. Pasaulio ekonomikai tampant vis globalesne, taip pat būtina teisinį reguliavimą paversti tarptautiniu. Tik taip bus užtikrinta skaitmeninė ir kibernetinė nepriklausomybė, vartotojo privatumas bei bus suteikiamos galimybės vartotojo duomenims tarp valstybių sklisti saugiu ir tvarkingu būdu. Būtent šie informacijos srautai ateityje ir taps skaitmeninės ekonomikos tiekimo grandinėmis, tad būtina dėti visas pastangas jiems apsaugoti.

Pasaulis turėtų sutelkti dėmesį į tai, kad būtų plačiai pritaikyti tarptautiniai techniniai standartai ir teisinis reglamentavimas, atspindinčias konkrečias atskirų valstybių vertybes ir normas. Tai būtina siekiant paskatinti ekonomikos augimą, kuris ateinančiais metais patenkins planetos poreikius. Šie bendri principai sudarys pasitikėjimo pagrindą, kuriuo remsimės, kurdami inovacijas ir tobulėdami. „Būtent dėl to technologijų rinkoje svarbus pasitikėjimas“, – pabrėžia C. Lifang.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: