Panevėžyje ir apie Panevėžį išleisti Kauno gubernijos leidiniai.

Paskutinė Kauno gubernijos metraščio knyga išleista Panevėžyje

1845–1915 metais Kauno gubernijos valdyba kartą per metus leido informacinį leidinį „Памятная книжка Ковенской губернии“ („Kauno gubernijos atmintinė knygelė“). Spausdinama ji buvo gubernijos spaustuvėje Kaune. 1915 metais išleista Panevėžyje.

Ši atmintinė knygelė, kurioje buvo pateikiami statistiniai duomenys apie Kauno gubernijos gyventojus, švietimą, ekonomiką, skelbiami straipsniai istorijos, etnografijos, kalbotyros klausimais, yra vertingas istorijos šaltinis apie tuometinį gubernijos ar atskiros vietovės gyvenimą.

1887 ir 1898 metų „Kauno gubernijos atmintinėse knygelėse“ išspausdinti šio leidinio redaktoriaus, gubernijos statistikos komiteto sekretoriaus Konstantino Gukovskio parengti Panevėžio apskrities istoriniai – statistiniai aprašymai. 1898 metų Panevėžio apskrities aprašymas buvo išleistas ir atskiru leidiniu.

Prie 1898 metų Panevėžio apskrities aprašymo buvo pridėtas kalbininko Kazimiero Jauniaus straipsnio apie Panevėžio krašto tarmes pirmoji dalis. Antroji K. Jauniaus straipsnio dalis buvo atspausdinta 1899 metų „Kauno gubernijos atmintinėje knygelėje“. Tai buvo pirmoji mokslinė šiaurės panevėžiškių tarmių studija.

Konstantinas Gukovskis kartu su Panevėžio mokytojų seminarijos mokytojais Emeljanu Voiničiu ir Ivanu Siniakovu parengė Panevėžio miesto istorinį – statistinį aprašymą, kuris buvo atspausdintas 1904 metais „Kauno gubernijos atmintinėje knygelėje“. Po metų šis aprašymas išleistas atskiru leidiniu, jame įdėtas miesto planas.

Leidinys pradedamas Panevėžio geografinės padėties ir klimato aprašymu. Toliau pateikiama istorinė miesto apžvalga, aprašomi gyventojai, bažnyčios, mokyklos. Pristatoma pramonė ir prekyba, savivaldos būklė, ligoninės ir prieglaudos. Leidinys baigiamas informacija apie miesto valstybines ir visuomenines įstaigas.

Paskutinė „Kauno gubernijos atmintinė knygelė“ buvo išleista 1915 metais Panevėžyje. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, čia iš Kauno buvo atkeltos Kauno gubernatoriaus administracinės įstaigos ir veikė gubernijos spaustuvė. Joje buvo leidžiami gubernatoriaus administracijos įsakymai, spausdinami pranešimai iš fronto.

Nuo Panevėžyje išleistos paskutinės „Kauno gubernijos atmintinės knygelės“ šiemet sueina 100 metų. Šio leidinio, tapusio bibliografine retenybe, vienas iš egzempliorių saugomas Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės – Bitės viešojoje bibliotekoje.

Panevėžio istorijos tyrinėjimams reikšmingi „Kauno gubernijos atmintinių knygelių“ statistiniai duomenys ir straipsniai skelbiami Panevėžio kraštotyros muziejaus interneto svetainės Panevėžio istorijos skaitmeninėje bibliotekoje.

Nuotraukose:

  1. Panevėžyje ir apie Panevėžį išleisti Kauno gubernijos leidiniai, saugomi Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės – Bitės viešosios bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyriuje.
  2. Panevėžio realinės mokyklos medinė sporto salė, kurioje prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui buvo įrengta Kauno gubernijos valdybos spaustuvė. Iš Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos interneto svetainės jbg.lt.

Leonas Kaziukonis


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: