Patarimai, kaip nesusipykti dėl nepatikusių dovanų

Žiemos šventės yra tas metas, kai žmonės visame pasaulyje gausiausiai keičiasi dovanomis – vienose kultūrose tai daroma per Kalėdas, kitose – per Naujus metus, ir net nuo vakarietiškos kultūros nutolusios šalys neatsispiria visuotinei dovanų pirkimo ir teikimo karštinei. Net ir karantino sąlygomis, kai viešnagės ir kelionių į svečius galimybės buvo gerokai apribotos, žmonės stengėsi apsikeisti dovanomis paštu, per kurjerius, internetu ir kitais pasiekiamais būdais. Ir nors šventinis laikotarpis jau eina į pabaigą, tačiau nepavykusių ar nepatikusių dovanų šleifas gali ilgam sugadinti draugų ar artimųjų santykius.

Tinklaraščio „TheArtofSimple.net“ autorė Megė Tietz pasidalino keturiais patarimais, kaip užbėgti nesusipratimams už akių ir išvengti dėl dovanų kylančių konfliktų. Tai ypatingai aktualu mažų vaikų turinčioms šeimoms, kurios galbūt pageidauja savo vaikams ne bet kokių žaislų ar saldumynų ir bando ugdyti kitokias vertybes. Tačiau dovanų susitarimai praverčia ne tik vaikams.

1 patarimas: susitarkite dėl šeimoje galiojančių ribų

Kiekvienoje šeimoje taisyklės ir susitarimai gali būti skirtingi, tačiau visiems daug paprasčiau ir lengviau, kai tokie yra. Pavyzdžiui, galbūt vieni tėvai nenorėtų vaikams elektrinių ir elektroninių žaislų. Kiti galbūt vengia populiarių prekės ženklų ir komercinių herojų, arba ne visiems iš jų simpatizuoja. Dar kitoms šeimoms galbūt ne taip svarbu, kokį žaislą jų vaikas gaus dovanų, tačiau jiems svarbu, kad tų žaislų nebūtų kalnai ir liktų išlaikytas saiko jausmas. Todėl visiems draugams ar artimiesiems, kurie nebūtinai per Kalėdas, tačiau ir bet kuria kita proga norės ką nors padovanoti, gali būti pravartu iš anksto žinoti apie lūkesčius ir prioritetus. Tai taikoma nebūtinai vaikų dovanoms.

„Taisyklės skamba kaip griežtas ribojimas, tačiau iš tiesų tai suteikia žmonėms laisvę rinktis ir žinoti, kad tikrai neprašausi pro šalį arba bent jau žinosi, ko tikrai vengti. Dar geriau, kai į tokį susitarimų formavimą įsijungia visa šeima ar draugų ratas“, – rašo M. Tietz.

2 patarimas: nedarykite tragedijos jei kažkas nepaiso pageidavimų

Verta prisiminti, kad net ir paskelbę apie savo lūkesčius ar priėmę susitarimą dėl dovanų turinio vis dėlto negalime kontroliuoti, ką dovaną teikiantys artimieji išrinks. Juk tai jie skiria laiką, pinigus ir savo fantaziją. Tačiau net jei negalime kontroliuoti, kokių dovanų gausime mes patys ar mūsų vaikai, tačiau mūsų rankose visada liks sprendimas, kaip su gautais daiktais pasielgsime – pasiliksime, duosime vaikams ar perleisime kitiems. Dėl to net ir gavę ne tokią dovaną, kokios tikėjotės, neverta pykti ant ją davusiojo – gautos dovanos likimas yra jūsų rankose.

3 patarimas: padėkite išrinkti tinkamą dovaną

Šeimos nariai ar draugai, net ir patys artimiausi, negali skaityti kito žmogaus minčių, todėl jiems bus lengviau jeigu prieš šventes, ilgai lauktus susitikimus ar svarbias progas pasidalinsite bent užuomina apie tai, kas jus nudžiugintų arba ką galvojate apie dovanojamus dalykus. Žinome, ne visose šeimose yra lengva tiesiai šviesiai užmegzti pokalbį apie pageidaujamas ir nepatinkančias dovanas – kiti tai gali ne taip suprasti. Todėl būtinai atsižvelkite į situaciją ir jums pažįstamus žmones. Tam galima taikyti dvi strategijas.

Pirmoji – tiesiog nuoširdžiai pasikalbėti arba artėjant susitikimui parašyti laišką ar žinutę, šiltą ir su humoru, pavyzdžiui taip: „Jei tik galėtume padėti išrinkti dovaną mūsų mažajam, pastebime, kad jį mažiau domina įvairūs elektriniai žaislai su baterijomis, tačiau būtume labai laimingi jei galėtumėte padėti kurti vaiką lavinančią aplinką. Kad būtų lengviau, galime pasidalinti keliomis idėjomis, kas puikiai tiktų“. Tai – tik vienas iš pavyzdžių, kaip padėti savo artimiesiems nepasimesti ir neatsidurti nepatogioje situacijoje.

Antra strategija tiktų tokioms šeimoms, kur labai konkrečių dovanų pageidavimų išsakymas nebūtų labai priimtinas. Tuomet savo patarimais pasidalinkite tik su tais, kurie jų pasiklausia arba nurodykite labai bendrą kategoriją, kuri jums patiktų – pavyzdžiui prekės ženklą ar parduotuvę. Labai aptakaus patarimo pavyzdys galėtų skambėti taip: „Mūsų duktė labai mėgsta piešti ir kurti, todėl labai apsidžiaugs gavusi bet kokią naują priemonę savo kūrybai“.

4 patarimas: būkite dėkingi (net jei esate nusivylę)

Tai – svarbiausias patarimas, galiojantis net tada, jei prieš tai išvardinti trys nesuveikia. M. Tietz visiems primena per jos pačios vestuves girdėtus pastoriaus žodžius: „Žmonės yra svarbesni už daiktus“. Todėl puiku rūpintis, kad namuose visi daiktai būtų draugiški aplinkai arba visi skanumynai – tik augalinės kilmės, tačiau nesupykite ir garsiai nepriekaištaukite savo artimiesiems, jeigu jie suklys ir padovanos ką nors visai priešingo. Taip, tai gali būti skaudu, tačiau įvertinkime, kad ryšys tarp žmonių yra kur kas svarbesnis ir parodykime jiems dėkingumą, nepaisant to, ką jie padovanojo.

„Kiekviena svarbi proga yra šventė, kurią verta paminėti su džiaugsmu ir meile. Nubrėžti sveiko proto ribas ar pagelbėti su užuominomis ir patarimais yra gera idėja tik tada, kai ji padeda mažiau jaudintis ir pergyventi. Bet kuriuo atveju būkite dėkingi už jums parodytą dėmesį ir skirtą laiką“, – rašo M. Tietz.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: