Per „Info TV” – tendencingas Ryčio Zemkausko projektas „Vakarų efektas”

Lapkričio 9-ąją galingai atsinaujina pirmas žinių ir dokumentikos kanalas „Info TV”, pradėdamas naują sezoną su laidų, publicistikos ir dokumentinių filmų premjeromis.

Viena „Info TV“ sezono naujienų – Ryčio Zemkausko „Vakarų efektas”– autorinė dokumentika, skirta Lietuvos vakarietiškumui aptarti. Laida bus rodoma sekmadieniais 21 val.

„Nuo tam tikro laiko man atrodo, kad Lietuva – natūralus vakarietiškos kultūros kraštas. Pradedant Gedimino laiškais ir tęsiant Radvilomis, per Zamenhofą ir Zauerveiną, per Nidos menininkų verandą, per lenkiškai žydišką Vilnių (o Lenkija yra pirmieji mūsų Vakarai), per Vilniaus lotyniškąjį jėzuitų universitetą su masonų ložėmis, per vokiškai lenkišką, o vėliau Paryžių mėgdžiojantį Kauną, per visiškai vokišką Klaipėdą aš matau Lietuvą esant natūraliai atsigręžusią į Oksidentą, į kavos kultūrą, į baroką ir lotynų kalbą. Į Vakarus.

Ir todėl atsiranda ši laida, sulydžiusi praeitį ir ateities ilgesį. Vadinu šį mini ciklą tendencingu, nes visiškai nesislėpdamas bandau tvirtinti, kad Lietuva yra ir visada buvo Vakarai. Kad Lietuvai yra ir visada buvo naudingiau būti Europos dalimi, mąstyti, veikti ir net klysti europietiškai. Tačiau lygiai taip pat pateikiu jums laidos pašnekovus, kurie su manimi nesutinka arba yra linkę kitaip formuluoti pačius klausimus. Dokumentika visada yra tendencinga, tik ne visada prisipažįsta“, – sako Rytis Zemkauskas.

Pasak „Vakarų efekto“ autoriaus, jam patinka Lietuva, kuri nebijo būti kokia yra, tačiau kartu nori būti geresnė, protingesnė ir labiau priimanti pasaulį. Istorija kaip tik moko mus, kad visada buvome lydinys įtakų ir kultūrų.

„Tiesa, man kalba, kad belydydami kultūras ir įtakas me galime išnykti. Galime. Ir tikrai išnyksime. Tik gerokai vėliau nei atrodo katastrofistams, linkusiems užsidaryti savo kiaute, apsitverti tvoromis, užsikimšti ausis bei akis ir tada garantuotai išnykti greitai.

„Vakarų efektas” kai kur remiasi istoriniais faktais, tačiau tai nėra istorinė laida. Istorija man rūpi lygiai tiek, kiek ji gali padėti mums susikurti geresnę dabartį ir ateitį. Paremtą pagarba asmenybei, žmogaus teisėms, nuosavybei, kūrybai bei pastatytą ant kiekvieno asmeninės atsakomybės pagrindo“, – sako R. Zemkauskas.

„Vakarų efekto“ filmavimo grupės kelionėje po Paryžių, Krokuvą, Ženevą, Fribūrą ir Vilnių dalyvauja diplomatai, politikai, režisieriai, istorikai, dvasininkai, menininkai, mokslininkai, išeiviai ir Lietuvos intelektualai. Nuo A.Bumblausko iki Č. Laurinavičiaus. Nuo M.Hazanavičiaus iki G. Padegimo, nuo A.Sutkaus iki L. Donskio. Nuo Hadronų greitintuvo generalinio direktoriaus iki lietuvaitės, kuri yra muzikos sensacija Prancūzijoje.

„Vakarų efektą” verta pajusti. Paprastai po to jautiesi geriau.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: