M. Karkos vadovaujamas choras. 1919 m.

Pirmasis panevėžiečių pasirodymas Lietuvos radijuje

Respublikos laikais svarbia informavimo priemone tapo radijas. Lietuvos radijo įkūrimo data laikoma 1926 metų birželio 12 diena. Tada radijo laida pirmąkart transliuota iš Kauno. Radijo laidose buvo skaitomi pranešimai, orų prognozės, transliuojama muzika.

Greitai radijas populiarėjo tarp gyventojų. Aišku buvo ir kritikų. Iš miestelių pasirodydavo straipsniai spaudoje, kad per radiją transliuojamos įvairios filosofų kalbos yra per sudėtingos paprastam ūkininkui. 1926 metais Lietuvos gyventojai turėjo 323 radijo imtuvus. Radijo aparatai sparčiai populiarėjo.

Vis daugiau gyventojų turėjo radijo aparatus ir Panevėžyje. Juos tuo laiku galėjo įsigyti pasiturintys asmenys. Radijas greitai tapo ir pagrindine informacijos priemone. Tuo laiku buvo ir nemažai laikraščių ir žurnalų. Įvairiais pavadininimais jie buvo populiarūs ir tarp panevėžiečių.

1928 metais panevėžiečiai patys pirmą kartą dalyvavo Lietuvos radijo laidoje. Į Kauną vyko garsūs Panevėžio žmonės. Radijo laidoje 1928 metų liepos 1 dieną dalyvavo žinomas rašytojas, pedagogas Panevėžio valstybinės gimnazijos direktorius Julionas Lindė –Dobilas. Jo vadovaujama Meno kuopa buvo garsi visoje Lietuvoje. Ji išugdė daug garsių literatų. Radijo laidoje Julijonas Lindė – Dobilas kalbėjo apie literatūrą. J. Lindei – Dobilui tikrai buvo kuo pasigirti.

Kitas garsus panevėžietis Jurgis Elisonas irgi dalyvavo pirmojoje radijo laidoje. Jis buvo žinomas gamtininkas, pedagogas. Jis ir kalbėjo gamtos tema. Panevėžys garsėjo savo muzikine veikla. Ypač miestą garsino įvairios kultūrinės draugijos ir chorai. Garsiausias Panevėžyje chorų organizatorius Mykolas Karka dalyvavo su savo choru. Kaip solo daininkas dalyvavo Kubilius. Tai buvo pirmas panevėžiečių pasirodymas Lietuvos radijuje. Pirmasis pasirodymas tikrai nenuvylė ir paliko gerą įspūdį klausytojams.

Fotonuotraukose:


Nr.1.M. Karka su jo vadovaujamu choru. 20 a. 4 deš.
Nr.2. M. Karkos vadovaujamas choras. 1919 m.
Nr.3.J. Lindė – Dobilas, dalyvavęs pirmojoje panevėžiečių radijo laidoje. 20 a. 4deš.

Nuotraukos iš Panevėžio kraštotyros muziejaus fondų.

 

Donatas Pilkauskas

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Leave a Reply