AktualijosKultūros naujienosNAUJAUSIOS ŽINIOS

Pirmasis Panevėžio miesto istorijoje

Panevėžyje prašurmuliavo Baltijos jūros valstybių regioninis kongresas „Baltijos esperanto dienos“ (BET – 55). Tai tarptautinis renginys, kuriame buvo apseita be vertėjų, o kalbama viena, tikrai neutralia, tarptautinio bendravimo esperanto kalba. Tai tradicinis renginys, prasidėjęs prieš 60 metų (prie Rygos), kaip Lietuvos, Latvijos ir Estijos esperantininkų stovykla, geografiškai išliko šių šalių esperantininkų renginiu. Savo dalyvių sudėtimi ir išsamia programa renginys atitiko visus tarptautinio lygio renginio standartus.  Į Panevėžyje Lietuvos esperantininkų sąjungos ir Panevėžio esperanto klubo „Revo“ surengtas „Baltijos esperanto dienas“ buvo sugužėję daugiau nei 400 dalyvių net iš 37 pasaulio šalių!

Panevėžys eilinį kartą įrodė, kad moka priimti su geromis žiniomis atvykusius svečius. Dalykinė kongreso programa vyko Kauno technologijos universiteto, Panevėžio technologijų ir verslo fakultete, o iškilmingas atidarymas bei kitos koncertinės programos – Panevėžio bendruomenių rūmuose.

Pasak Lietuvos esperantininkų sąjungos valdybos pirmininko Povilo Jegorovo, šių metų „Baltijos esperanto dienos” buvo skirtos Lietuvos esperantininkų sąjungos 100-mečiui ir renginio „Baltijos esperanto dienos” 60-mečiui paminėti.

Kaip Lietuvos esperantininkų veiklos svarbos pripažinimą, vertiname gautus sveikinimus. Juos atsiuntė  LR Seimo pirmininkas prof. Viktoras Pranckietis (Esperanto yra vieningos žmonijos kalba), užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius (Džiaugiuosi, kad kartu švenčiame Lietuvos esperantininkų sąjungos šimtmetį), Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas (Esperanto yra kalba, kuri griauna sienas tarp tautų, rasių, dvasinių pasaulių). Jų sveikinimo mintims pritarė Europos komisijos narys Vytenis Povilas Andriukaitis (Esperanto tapo žmones ir tautas jungiančiu tiltu. Šis renginys yra svarbus Lietuvai ir visai Europai). Bendruomenės rūmuose susirinkusius kongreso dalyvius pasveikino Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas: „Sveikinu atvykusius į 55-ąsias „Baltijos esperanto dienas“ – gerų įspūdžių Panevėžyje!“ Ir tikrai, kongreso dalyviai grožėjosi ne tik miestu,  jo apylinkėmis, bet ir visu šiaurės Lietuvos regionu, kadangi buvo surengta daug ekskursijų ir kitų programų. BET-55 iškilmingame atidaryme bei renginiuose aktyviai dalyvavo ir esperantininkus sveikino Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman.

Nupasakoti visą kongreso programą būtų sunkus uždavinys, kadangi neturėjo kokios nors vienos temos. Tai ir universitetiniai mokslo populiarinimo stiliumi parengti pranešimai, pvz. „Kosminiai teleskopai“ (skaitė astrofizikas iš Jeruzalės universiteto dr. Amri Vandel), „Tarpkultūrinio bendravimo įgalinimo problemos“  (skaitė prof. Gong Xiaofon iš Kinijos), paskaitos apie lietuvių kalbą ir kultūrą (skaitė prof. Aloyzas Gudavičiaus iš Šiaulių) ir kt. Vyko įvairaus lygio esperanto kalbos pamokos, kurias vedė užsienio šalių esperanto kalbos dėstytojai. Dienų programa buvo tradicinė, tačiau labai intensyvi, intelektuali, įvairiapusė ir turininga. Eilę paskaitų ir pranešimų įvairiomis mokslinėmis ir mokslo populiarinimo temomis skaitė žymūs mokslininkai iš Austrijos, Belgijos, Izraelio, Kinijos, JAV, Pietų Korėjos, Rusijos, Vokietijos ir kitų šalių. Viso perskaityta per 60 pranešimų.

Nepakankamai mokantiems esperanto kalbą, buvo organizuojami įvairaus lygio esperanto kalbos kursai. Juos vedė žinomi esperanto kalbos dėstytojai iš Slovakijos, Lenkijos, Prancūzijos, Rusijos, Ukrainos. Džiugu, kad šia kalba vis aktyviau domisi jaunimas.

Esperantininkų organizacijų vadovai ir aktyvistai aptarė esperantininkų sąjūdžio problemas ir perspektyvas, esperanto kalbos situaciją Europos Sąjungoje, kur kalbų problematikai šiuo metu yra skiriamas didelis dėmesys.

 Esperantininkus subūrė ir Šventos Mišios, kurios vyko Panevėžio Kristaus Karaliaus katedroje. Jas esperanto kalba laikė Žagarės klebonas Marius Dyglys. Visiems Šv. Mišių dalyviams buvo išdalintos knygelės esperanto kalba su Šv. Mišių eiga ir giesmėmis. Mišių metu giedojo Panevėžio mišrus choras „Godos“ (vadovė Dalia Meškauskienė).

Buvo labai gausi, turtinga ir lietuviška renginio kultūrinė programa. Dienų dalyviams koncertavo Panevėžio kultūros ir meno kolektyvai bei ansambliai: „Čiūto“, „Linas“, „Smiltelė“ (vadovė Dalia Gaspariūnienė), „Grandinėlė“ (vadovė Zita Rimkuvienė),  „Verdenė“ (vadovas Vytautas Murauskas), Panevėžio miesto liaudiškos muzikos kapela  „Nevėžis“ (vadybininkė Danutė Čerkasovienė, vadovas Vytautas Rutkauskas).                    Koncertavo ansamblis iš Rusijos „Ekvinokso“, Visagino grupė „Asorti“, atlikėjas iš Sankt – Peterburgo Michailas Bronšteinas, atlikėjai iš Lenkijos, Prancūzijos, Švedijos, Pietų Korėjos, Vokietijos ir kitų šalių. Spektaklį esperanto kalba rodė Panevėžio lopšelio darželio „Puriena“ ugdytiniai – mažieji  aktoriai: Dominyka Bilevičiūtė, Radvilė Povilonytė ir Povilas  Putauskas su priešmokyklinio ugdymo pedagoge, mokytoja eksperte, režisiere ir dailininke Lina Davainyte bei mokytoja Aiste Kleziene.

Renginio metu kasdien buvo leidžiamas renginį nušviečiantis laikraštis esperanto kalba „Abelo“ ( Bitė ). Kiekvienas renginio dalyvis gavo specialiai Baltijos esperantininkų dienoms išleistą žinyną. Nuolat veikė literatūros esperanto kalba kioskas.

Visiems svečiams buvo surengta vienos dienos ekskursija į  Biržus ir Pakruojo dvarą,  po Panevėžio miestą bei kitos ekskursijos.

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje mokykloje buvo  surengtos esperantininkų Vieros Olšauskienės ir Povilo Šiaučiūno parodos. Mokyklos edukacinėse erdvėse vyko popietė, apjungianti svečius esperantininkus, mokyklos darbuotojus, mokinius, tėvus (globėjus, rūpintojus).  Mokyklos pojūčių erdvėje – Žaliajame kalne Žagarės klebonas esperantininkas Marius Dyglys pašventino skulptūrą  ,,Angelas“, dovanotą  autoriaus Vidmanto Kartano.  Po to klebonas buvo iškilmingai pasveikintas su kunigystės dešimtmečiu. Obelaičių alėjoje  pasodinta 2018 metų panevėžiečio, mokyklos savanorio  Gintauto Šimkaus dovanota rojaus obelėlė, skirta BET – 55. Esperantininkams dainavo Panevėžio sveikatingumo centro ,,Vidmavita” vokalinis ansamblis  ,,Pušelė“ (vadovas Žygimantas Anilionis).  Mokyklos lauko erdvėse vyko edukacinės programos: sporto (vadovai  Vijoleta Vanagienė ir Artūras Juknevičius), menų terapijos (vadovė Gailutė Rogačienė), Panevėžio gyvūnų globos draugijos dresuotų šunų pasirodymas (vadovė Rūta Liberienė su komanda), o vidaus edukacinėse erdvėse – žaidimai , dainos lietuvių gestų kalba ir kt. veikla. Įrengtoje laužavietėje  išvirtas plovas bei garuojančios dešrelės visus sukvietė prie bendro stalo. Net ir visą dieną  bauginęs lietus, prapliupęs popietės pabaigoje, neišgąsdino susirinkusiųjų.  Dar ilgai, nenorėdami skirstytis,  esperantininkai, skambant smuiko garsams,  bendravo visame pasaulyje suprantama esperanto kalba. Popietę vedė mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė ir Panevėžio esperanto klubo „Revo“ pirmininkė Vida Kulikauskienė.

Danutė Kriščiūnienė, BET – 55 organizacinio komiteto viceprezidentė, Panevėžio esperanto klubo „Revo“ vicepirmininkė, Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos direktorė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button
Close