Planavo kapitalinį Laisvės paminklą, o pastatė betoninį Leniną

Pirmaisiais pokario metais sovietinė Panevėžio valdžia pakeisti Laisvės aikštės pavadinimo neskubėjo. Maža to, 1949 m. balandžio 29 d. ji priėmė sprendimą čia „pastatyti kapitalinį Laisvės paminklą 12 metrų aukščio sukomponuojant kartu ir tribūną dvidešimts penkiems asmenims“.  

Nėra abejonės, kad toks paminklas savo reikšme turėjo būti sovietinis. Sprendime jo pastatymo tikslas nurodytas, kad pagražinti Panevėžio miestą bei centrinei miesto aikštei suteikti architektūrinio pobūdžio išraišką.

LTSR Ministrų Taryba, į kurią dėl paminklo pastatymo kreipėsi miesto valdžia, leidimo nedavė. Po kiek laiko Laisvės aikštėje vietoj planuoto Laisvės paminklo išdygo pagal tipinį projektą išlietas betoninis Leninas. Paminklas buvo atidengtas 1952 m. liepos 20 d.

Laisvės aikštė Lenino vardu pavadinta tik likus porai dienų iki paminklo atidengimo. Tuo tarpu Vasario 16-osios gatvės pavadinimas į Gegužės 9-osios buvo pakeistas 1945 m. rugsėjo 27 d. Vėliau ši gatvė dar kartą pervadinta. 1964 m. liepos 2 d. jai buvo suteiktas R. Čarno vardas.

Aikštę rekonstravus ir nusprendus joje pastatyti naują granitinį Lenino paminklą, senasis Lenino paminklas 1982 metais buvo iškeltas į sovietinės kariuomenės miestelį Pajuostyje. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę ir sovietinei kariuomenei išsikrausčius, Pajuostyje stovėjęs Lenino paminklas išardytas 1993 metais.

Leonas Kaziukonis, Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo vedėjas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: