Policijos įgyvendinami projektai didina visuomenės sąmoningumą

Minint Tarptautinę antikorupcijos dieną, Lietuvos policijos pareigūnai organizavo akciją, skatinančią mažinti korupciją. Panevėžio apskrities pareigūnai aktyviai prisidėjo prie gyventojų švietimo apie korupciją ir būdus jos išvengti.

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto skyriaus, Kelių policijos biuro ir Patrulių kuopos pareigūnai visą rytą stabdė transporto priemones vairavusius panevėžiečius ir jiems pasakojo apie korupciją, jos užuomazgas, kaip to išvengti. Pareigūnai dalijo lankstinukus „Kyšis išpurvina“, kuriuose pateikta informacija apie pažeidimus, skiriamas baudas, baudos dydžio nustatymą, kyšius ir patarimus, kaip elgtis, jei esate provokuojamas duoti kyšį.

Pareigūnai sustabdė daugiau nei 100 transporto priemonių ir su jų vairuotojais aptarė, už ką dažniausiai siūlomas kyšis, kokia atsakomybė gresia. Klausė, ar vairuotojai yra davę ar siūlę kyšį pareigūnams. Vienas vairuotojas prisipažino, kad prieš 10 metų yra davęs kyšį, bet daugiau to niekada nedarė.

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto skyriaus viršininkas Ramūnas Šiaučiūnas perspėjo, kad davus kyšį, net 15 metų negalima būti ramiems, kad duomenys apie tai nepasieks teisėsaugos ir nebus pareikšta įtarimų – senatis kyšininkavimo bylose sueina tik po 15 metų.

Dauguma pareigūnų kalbintų vairuotojų buvo nusiteikę prieš kyšius ir sakė, jog stengiasi nepažeisti taisyklių, o padarę nusižengimą, susimoka skirtą baudą. Pareigūnai skatino vairuotojua būti orius ir akcentavo pareigūnų sugalvotą antikorupcijos šūkį „Neimk. Neduok. Neparsiduok“ ir priminė, kad kyšis išpurvina ir duodantį ir imantį asmenį.

Pasak Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerjos Imuniteto valdybos viršininko Elano Jablonsko, analizuojant rezultatus, darytina išvada, kad kelerius metus iš eilės aktyvūs policijos pareigūnų įgyvendinami projektai didina visuomenės sąmoningumą ir netolerancijos korupcijai lygį, todėl vis mažiau asmenų bando papirkti policijos pareigūnus. Tikėtina, kad ilgalaikėje perspektyvoje užregistruotų papirkimų dar labiau mažės arba jie išliks stabilūs.

Per 2015 m. 11 mėn. iš viso policijos įstaigose užregistruotas 771 atvejis (2014 m. 11 mėn. – 837 atvejai), kai buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 227 str. („Papirkimas“) dėl bandymo papirkti policijos pareigūnus. Siekdami išvengti atsakomybės, pažeidėjai pareigūnams siūlė ne tik pinigus, bet ir šokoladą, naminį pyragą, kebabus, mėsos, kvepalus, degalų, pasiimti aptiktas narkotines medžiagas, cigaretes, nupirkti naują kompiuterį, suklastotas pinigų kupiūras, kartu išgerti arbatos, kitą dieną pavaišinti alkoholiu, butelį viskio, konjako, „suorganizuoti“ šašlykų ir samagono, suremontuoti automobilį, nemokamai pailsėti Palangoje, nemokamas taksi paslaugas, vieną patrulio atlyginimą ir kita. Be to, siūlomos nenurodytos pinigų sumos litais ir užsienio šalių valiuta (JAV doleriai, Lenkijos zlotai), įvairaus ekvivalento pinigų sumos eurais, t. y. 4,77 Eur, 9,19 Eur, 10,14 Eur, 17,86 Eur, 23 Eur, 65 Eur, 275 Eur ir pan. Šiemet mažiausia duota suma buvo 2 Eur (Vilniaus apskrityje), 3 Eur (Marijampolės apskrityje), siūlyta – 5 Eur (Vilniaus apskrityje), did
žiausia duota suma – 1 520 Eur (Šiaulių apskrityje), o siūlyta – net 10 tūkst. Eur (Panevėžio apskrityje).


Rasa Černauskaitė

AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: