Prekybos centre pirkta mišrainė paguldė į ligos patalą (Papildyta Maxima atstovų komentaru)

Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras) informuoja, kad 2015 m. birželio 9 d. iš VšĮ Panevėžio Respublikinės ligoninės Infekcinių ligų skyriaus gavo 10 skubių pranešimų apie susirgimus ūmiomis žarnyno infekcijomis.

Pirminiais duomenimis ligoninėje hospitalizuoti 7 Panevėžio miesto ir 3 Anykščių rajono savivaldybės gyventojai. Epidemiologinio tyrimo metu buvo nustatyta, kad ligoniai galėjo užsikrėsti namuose valgydami baltą krabų mišrainę su majonezu, kurią pirko prekybos centre „Maxima“ (Klaipėdos g. 92, Panevėžys). Epidemiologinis tyrimas tęsiamas toliau. Maisto tvarkymo subjektų kontrolę atlieka Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Preliminariais duomenimis įtariamas sukėlėjas – salmonelė.

Praėjusiais metais Panevėžio apskrityje buvo užregistruoti 143 salmoneliozės atvejai, kur sergamumo rodiklis siekė 6,03 atv./10 tūkst. gyv.

Centro specialistai primena, kad salmoneliozė yra ūmi infekcinė liga, kurią sukelia salmonelėmis vadinamos bakterijos. Dažniausiai salmonelioze užsikrečiama per gyvūninį maistą (paukštieną, pieną, kiaušinius, jautieną, kiaulieną). Ypač pavojingi yra gerai neiškepti, neišvirti kiaušinių, mėsos patiekalai, įvairūs gaminiai iš faršų, paštetai, blyneliai su mėsa. Kartais ir gerai paruošti patiekalai užkrečiami salmonelėmis, jei tie patys įrankiai naudojami ir žaliai, ir virtai mėsai paruošti. Jau paruoštas vartojimui maistas gali būti užterštas, kai jis kurį laiką laikomas šaldytuve liečiasi su žaliu.

Suvalgius salmonelėmis apkrėsto produkto salmonelioze susergama po 12-72 valandų. Šis laikas priklauso nuo mikrobų kiekio maisto produkte. Liga prasideda ūmiai, pykinimu, pilvo skausmais, krečia šaltis, pakyla temperatūra, skauda galvą. Liga paprastai trunka 4-7 dienas ir daugelis pasveiksta be specifinio gydymo. Kai kuriems ligoniams bakterijos iš žarnyno gali patekti į kraują bei kitus organus. Tokiu atveju negydant liga gali baigtis mirtimi. Sunkesnė ligos eiga būna kūdikiams, mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms bei asmenims su silpnesne imunine sistema.

Salmoneliozės prevencijai vakcinos nėra, todėl svarbu tinkamai ruošti ir laikyti maisto produktus: ant tos pačios lentelės nepjaustyti virtų, valgyti paruoštų ir dar termiškai neapdorotų produktų. Gerai išvirti ar iškepti vištieną. Svarbu atminti, kad keptos ar rūkytos vištos mėsa prie šonkaulio neturi būti rausva. Šaldytuve laikytus vištienos patiekalus geriau valgyti pakartotinai pakaitintus aukštesnėje nei 70 oC temperatūroje. Kiaušinius vartoti tik šviežius, atkreipti dėmesį į jų realizavimo datą ir virti 5-8 minutes. Prieš kepdami kiaušinius nuplauti tekančiu vandeniu ir kepti iš abiejų pusių, kad trynys nebūtų skystas. Vengti tortų ir pyragaičių, kuriems pagaminti naudojami žali kiaušiniai. Laikytis asmens higienos, visada nusiplauti rankas prieš gamindami maistą ir kiekvieną kartą po žalios mėsos dorojimo, pasinaudojus tualetu ar kūdikiui pakeitus sauskelnes. Negaminti maisto svečiams, pobūviui sergant.

Komentarą pateikė MAXIMA LT, UAB Generalinis direktorius Žydrūnas Valkeris:

„Mums kelia didžiulį susirūpinimą šiandien Panevėžio visuomenės sveikatos centro išplatinta informacija dėl galimo asmenų apsinuodijimovienoje iš „Maxima“ parduotuvių, Panevėžyje pirktu maistu. Maistą gaminusio cecho Panevėžyje veikla šiuo metu sustabdyta. Dedame visas pastangas, kad  kuo greičiau išsiaiškintume priežastis, galėjusias, kaip įtariama, sukelti ūmų apsinuodijimą: bendradarbiaujame su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovais, savo ruožtu šiame ceche pradėjome vidinį tyrimą, inicijuojame patikrinimus ir kituose tinklo gamybos padaliniuose.

Visomis mums prieinamomis priemonėmis bandome gauti daugiau  informacijos ir apie nukentėjusiųjų nuo galimai nekokybiško maisto sveikatos būklę. Kaip įtariama, apsinuodiję asmenys į prekybos tinklą su pretenzijomis tiesiogiai nesikreipė, ši informacija įmonę pasiekė iš Panevėžio sveikatos centro atstovų. Vis tik dėl apsinuodijimo atvejų jau inicijuojame draudiminius įvykius. T. y. tik paaiškėjus priežastims, kas galėjo sukelti apsinuodijimą, visos nukentėjusiųjų  gydymo išlaidos bus apmokėtos.

Mūsų klientų saugumas ir jų sveikata – mums yra svarbiausias prioritetas.  Tad kaip įmonės vadovas dėsiu visas pastangas, kad priežastys, galėjusios sutrikdyti mūsų klientų sveikatą, būtų nedelsiant išaiškintos, atsakingi asmenys nustatyti, padaryta žala atlyginta ir užkirstas kelias tokių ar panašių įvykių pasikartojimui ateityje“.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: