TLK nuotr.

Prevencijai šiais metais – didesnis dėmesys

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus specialistai analizavo praėjusių trejų metų Panevėžio ir Utenos apskričių gyventojų dalyvavimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) finansuojamose prevencinėse programose. Siekta išsiaiškinti, kurių rajonų gyventojai vangiausiai tikrinasi sveikatą pagal šias programas, ir ieškoti būdų, kaip juos paskatinti tai daryti.

Pasak specialistų, pandeminis laikotarpis turėjo didelės įtakos prevencinių programų vykdymo mažėjimui, o pasikeitusi pandeminė situacija dabar verčia sunerimti, jog kai kuriuose rajonuose gyventojų tikrinimas taip ir negrįžta į ankstesnes vėžes.

Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Regina Venckienė pastebi, kad prevencijai skiriamos PSDF lėšos nuolat auga, tačiau dalis jų lieka nepanaudotos. Pavyzdžiui, 2019 m., kol dar nebuvo pandemijos, Panevėžio ir Utenos apskričių gydymo įstaigos bendrai panaudojo kone visas prevencinėms programoms skirtas lėšas, kurių gavo beveik 2, 4 mln. Eur. Pirmaisiais pandemijos metais (2020 m.) iš skirtų 3,2 mln. Eur buvo panaudota tik kiek daugiau nei pusė, o 2021 m. – keturi penktadaliai iš beveik 2,9 mln. Eur. Šalies mastu situacija buvo šiek tiek geresnė.

Vertinant bendrai prevencinių programų vykdymą matyti, kad pernai prevencija Panevėžio ir Utenos apskrityse nepasiekė norimo lygio, nors gyventojai ir buvo raginami nebedelsti bei tikrintis, kol dar jaučiasi sveiki. Aktyviausiai, bet vis tiek nepakankamai, tikrinosi moterys dėl krūties ir gimdos kaklelio vėžio, taip pat vyrai ir moterys dėl storosios žarnos vėžio. Vyrų dalyvavimas prostatos vėžio, vyrų ir moterų – širdies ir kraujagyslių ligų programose pernai Panevėžio TLK veiklos teritorijoje nesiekė nei 50 proc.

Panevėžio TLK labiausiai neramina faktas, kad nepakankamas tikrinamo amžiaus gyventojų dalyvavimas prevencijoje rodo prastėjantį ikivėžinių susirgimų ir ankstyvojo vėžio stadijų išaiškinimą: 2019 m. šių susirgimų Panevėžio ir Utenos apskrityse nustatyta 354, 2020 m. – 214, 2021 m. – 208.

Atlikus prevencinių programų analizę atskirai pagal savivaldybes, paaiškėjo: prasčiausiai programos vykdomos Zarasų, Biržų ir Utenos rajonų savivaldybėse. Detalesni rezultatai rodo: dėl gimdos kaklelio vėžio pernai mažiausiai tikrinosi Biržų, Anykščių ir Zarasų rajonų moterys, dėl krūties vėžio – Biržų ir Zarasų rajonų. Dėl prostatos vėžio vyrai visur tikrinosi vangiai, tačiau Zarasų ir Utenos rajonuose – vangiausiai. Dvi programos, pagal kurias gali tikrintis ir vyrai, ir moterys, prasčiausiai vykdytos Biržų, Zarasų ir Anykščių rajonuose (širdies ir kraujagyslių ligų), Utenos, Zarasų rajonuose ir Visagino mieste (storosios žarnos vėžio).

Kaip paskatinti žmones labiau rūpintis savo sveikata, Panevėžio TLK specialistai tarėsi su įstaigos Stebėtojų taryba.

Jos pirmininkė pasvalietė Regina Mitrienė pastebėjo, kad šioje srityje trūksta ir žmonių sąmoningumo, ir medikų aktyvumo.

Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Manfredas Žymantas išsakė mintį, kad Zarasuose, kur gyventojai kažkodėl nenori tikrintis, glaudesnį ryšį reikėtų palaikyti su Savivaldybės visuomenės sveikatos biuru (VSB), priminti apie programas. Pažymėta, kad ne tik Zarasuose mažai žmonių tikrinasi, todėl glaudesnio bendradarbiavimo reikėtų ir su kitais VSB.

Panevėžio TLK atstovai atkreipia dėmesį, kad ligonių kasos yra numačiusios šįmet aktyvesnį bendradarbiavimą su VSB, susitikimus per juos su įvairiomis gyventojų grupėmis ir kitų prevenciją skatinančių priemonių.

TLK informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: