Prezidentas: turime plėsti esamus ir kurti naujus vakcinų gamybos pajėgumus ES

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo nuotolinėje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje, skirtoje vakcinų gamybos ir tiekimo iššūkiams spręsti. Šalies vadovas iškėlė lūkestį, kad ES institucijos kartu su valstybėmis narėmis ieškotų visapusiškų sprendimų vakcinų gamybos apimtims didinti.

„Lietuva kartu su kitomis bendramintėmis valstybėmis siūlo kurti palankias sąlygas Europos gamintojams plėsti esamus ir kurti naujus vakcinų gamybos pajėgumus ES rinkoje. Galima pasitelkti įvairias priemones: plečiant privataus ir viešojo sektoriaus bendradarbiavimą, skatinant inovacijas, stiprinant tiekimo grandines, teikiant finansinę paramą“, – teigė Prezidentas ir priminė, kad vakcinų gamybos apimčių augimas būtinas ne tik įgyvendinant bendrą ES tikslą suformuoti visuotinį imunitetą dar vasarą, bet ir efektyviai kovoti su naujomis viruso mutacijomis, plintančiomis Europoje.

Šalies vadovo teigimu, turime siekti, kad Lietuvoje kurtųsi naujos gamybos įmonės ir tyrimų centrai, o Lietuvos įmonės ir gyvybės mokslo centrai būtų integruoti į Europos vaistų bei vakcinų kūrimo, gamybos ir tiekimo grandines.

Lietuvos Prezidentas parėmė ES institucijų griežtą poziciją derybose su gamintojais dėl vakcinų tiekimo užtikrinimo ir išreiškė lūkestį, kad pavyks užtikrinti vakcinų tiekimą pagal sutartus ilgalaikius tiekimo grafikus.

Sesijoje pritarta Europos Komisijos pastangoms sukurti mechanizmą, kad ES vakcinos taptų prieinamos trečiosioms šalims, ypač ES Rytų partnerystės valstybėms.

Šalies vadovas pasveikino Europos Komisijos inicijuotą programą „HERA Incubator“, skirtą viruso mutacijų tyrimams ir vakcinų adaptacijai, bei pabrėžė bendrosios rinkos stiprinimo būtinybę, plintant koronaviruso atmainoms.

Lyderiai pabrėžė bendrosios rinkos išsaugojimo būtinybę, sukuriant vadinamuosius žaliuosius koridorius greitam prekių pristatymui, ir apsikeitė nuomonėmis dėl ES skiepų paso sukūrimo.

„Paso įvedimas ne tik paskatintų bendrosios rinkos efektyvesnį funkcionavimą, bet ir prisidėtų prie tarptautinių ryšių plėtojimo“, – teigė Prezidentas.

Šalies vadovo manymu, ne mažiau svarbi ketvirtadienio EVT sesijos tema – kova su dezinformacija, kurios pavojus žymiai išaugo, pasauliui kovojant su pandemija. Prezidentas pakvietė sustiprinti koordinuotą atsaką dezinformacijai, susijusiai su vakcinavimu ES šalyse.

Vasario 26 d. organizuojama antroji EVT sesijos diena, skirta saugumo ir gynybos, taip pat bendradarbiavimo su Pietų kaimynystės šalimis klausimams. Šiame kontekste Prezidentas primins ambicingos darbotvarkės su Rytų partnerystės šalimis svarbą ir iškels blogėjančios žmogaus teisių padėties Rusijoje klausimą.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: