Aukštaitijos naujienosPasvalys

Prisikėlimo stebuklas – Šv. Velykos

Velykos mūsų protėvių buvo švenčiama kaip gamtos atbudimo šventė. Po Verbų sekmadienio prasideda Didžioji savaitė. Laukdami Velykų žmonės tvarkosi namus. Sutvarko kiemą, sodą, trobos vidų. Moterys viską išskalbia, išdulkina patalynę, išvalo drabužius, nuplauna lubas, sienas, langus, iššveičia grindis. Didįjį ketvirtadienį kūrena pirtį. Pirmieji prausiasi vyrai, po jų moterys. Visus darbus reikia baigti iki šeštadienio pietų. Didžiojo šeštadienio vakare dažo margučius. Velykų rytą paslėpdavo margučių lauke, o vaikams sakydavo, kad Velykis važiuodamas padėjo.

Atėjus krikščionybei , ši šventė sutapatinta su Kristaus prisikėlimu. Didžiąją savaitę krikščionys paruošia savo sielas Kristaus Prisikėlimo šventei.  Atlieka išpažintį, susitaiko su Dievu, dalyvauja  Didžiosios savaitės  liturgijos šventime.

Didžiosios savaitės šeštadienį – šventąją naktį dalyvavo  Velykų slėpinyje, švęsdami Krikšto ir Eucharistijos Sakramentus. Velykų rytą dėkojome už naująjį gyvenimą, kurio šaltinis ištryško iš gilios versmės per Kristaus prisikėlimą. Velykos tikrų tikriausia Viešpaties Kristaus diena. Velykų dieną Kristus nugalėjo.  mirtį ir nuodėmę , pasirodė saviškiams; šią dieną Jis davė apaštalams Šventąją Dvasią nuodėmės atleisti, Jis pasiuntė juos į pasaulį Jį liudyti. Apie tai mąstydami šiandien ir visą šią savaitę giedame 117 ( 118 ) psalmės žodžius: ,, Šią dieną laimingą Viešpats padarė, džiūgaukim, kelkim linksmybes!‘’. Džiaugsmas šią dieną reiškiasi procesijomis įgavusiomis įvairias formas.  Daugelyje kraštų jos vyksta kaip išplėtota šlakstymo apeiga, kurią galima atlikti prieš visas sekmadienio Mišias ir kuri   primena tikintiesiems krikštą. Velykų rytą Lietuvos katedrose ir parapijose teberengiama procesija yra kilusi viduramžių pabaigoje iš daugelio vietų prigijusio papročio Švenčiausiąjį Sakramentą iš simbolinio Kristaus kapo perkelti į šventą vietą bažnyčioje. Velykų žinia skamba visuose Velykų dienos Mišių skaitinuose ir giesmėse.

Prisikėlimas yra faktas, įvykis. Prisikėlimas yra mus supančios tikrovės dalis. Vienąkart įvykęs, jis toliau tebevyksta mumyse. Galime žvelgti į gyvenimą naujomis akimis, mąstyti gyvybę teikiančiomis mintimis, kalbėti išminties žodžiais. Jis gyvas , todėl esame ramūs. Jokia nežinomybė negali mūsų supurtyti. Dievas yra už mus, ir niekas negali mūsų atskirti nuo Jo meilės.

Jėzau, Tu esi gyvas! Tavyje aš gyvenu, esu ir judu! Aleliuja!

 

2019 m. balandžio 21 d.                                     Vlada Čirvinskienė, Pasvalys


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button