Pristatytos apmokėjimo už sveikatos priežiūrą pagal vieną sutartį aktualijos

Nuo 2021 m. sausio 1 d. sveikatos priežiūros įstaigos, išskyrus teikiančias pirminės sveikatos priežiūros ir ambulatorinės slaugos namuose paslaugas, dėl paslaugų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), pasirašo tik po vieną sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK), kurios veiklos zonoje yra gydymo įstaigos buveinė. Šis dokumentas gydymo įstaigoms paslaugas leis teikti visiems šalies gyventojams, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos.

Kadangi tai naujovė, Panevėžio TLK prieš sutarčių pasirašymo pradžią surengė pasitarimą su ligoninių (taip pat slaugos ir palaikomojo gydymo) ir kitų antrinio lygio sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių gydymo įstaigų vadovais, kad supažindintų juos, kaip bus nuo šiol skaičiuojamos sutartinės sumos pagal Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) patvirtintus metinių lėšų paslaugų išlaidoms kompensuoti planavimo tvarkos aprašus.

Panevėžio TLK direktoriaus pavaduotoja Alma Čiplienė pažymi: planuojant ambulatorines specialistų konsultacijas ir kitas antrinio lygio paslaugas 2021 metams, į skaičiuojamą laikotarpį neįskaitomas karantino laikotarpis (2020 m. kovo–birželio mėn.), kai šios paslaugos buvo pristabdytos. Tačiau dėl to paslaugų kiekis šiems metams nebus sumažintas, nes jis nustatomas pagal faktiškai suteiktų paslaugų kiekio vidurkį nekarantininiu laikotarpiu, jį atitinkamai dauginant iš 12.

Pasitarime kalbėta apie ambulatorinių specializuotų (gydytojų specialistų konsultacijų, dienos stacionaro, skubiosios medicinos pagalbos, stebėjimo, ambulatorinės ir dienos chirurgijos), stacionarinių, įvairios slaugos, paliatyviosios stacionarinės pagalbos paslaugų, brangiųjų tyrimų ir procedūrų, prevencinių programų, medicininės reabilitacijos, kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių sutartinių sumų planavimo ir apmokėjimo detales. Akcentuota, kokių pasikeitimų yra reabilitacijos srityje, kurios preliminarios sutartinės sumos skelbiamos Panevėžio TLK interneto svetainėje nenurodant jų sutartyse, priminta, kad sumas brangiesiems tyrimams ir procedūroms šįmet planuoja Valstybinė ligonių kasa (VLK) ir jas skelbia savo interneto svetainėje ir kt.

A.Čiplienė atkreipė dėmesį, kad suplanavus paslaugas ir sutartines sumas, gydymo įstaigoms siunčiamas pasiūlymas pasirašyti sutartį. Jei įstaigai pasiūlymas atrodo nepriimtinas, vyksta derybos.

Pasitarimo dalyviai po pristatymo turėjo nemažai klausimų. Anykščių rajono savivaldybės ligoninės direktorius Dalis Vaiginas, pastebėjęs, kad VLK mastu 2021 m. biudžetas ambulatorinėms specializuotoms paslaugoms didėja 10 proc., o pagal apmokėjimo algoritmus tokio didėjimo įstaigoms neplanuojama, teiravosi, ar nemažės ligoninėms skiriamos lėšos. Taip pat klausė, kaip reikės palaikyti pagal sveikatos sistemos šakos kolektyvines sutartis numatytus darbo užmokesčio padidinimus didėjant minimaliajai mėnesinei algai, jei tam nebus skiriama papildomų lėšų. D. Vaiginas vylėsi, kad bent nuo šių metų padidinta kai kurių paslaugų balo vertė finansiškai atsispindės sutartyse su ligonių kasa.

Dėl sveikatos sistemos šakos kolektyvinės sutarties įgyvendinimo galimybių kilo diskusija. Pasvalio ligoninės vadovas Rolandas Rastauskas teiravosi Molėtų ligoninės vadovo Vaidoto Grigo, kaip šiam iš rezervo lėšų pavyko išlaikyti padidintą darbo užmokestį visus 8 praėjusių metų mėnesius, kai kitiems tai sunkiai įgyvendinama. Ne tik V. Grigas, bet ir kai kurie kiti įstaigų vadovai teigė šios sutarties įsipareigojimus vykdantys, nes tą daryti privalo. Taip pat išsakyta mintis, kad gydymo įstaigoms kartu reikia kreiptis į SAM ir prašyti, kad per ligonių kasas ji padėtų įstaigoms palaikyti darbo užmokesčio didinimą. Ant V. Grigo, Gydytojų vadovų sąjunga šiuo tikslu jau kreipėsi į ministeriją ir Seimo Biudžeto ir finansų komitetą.

Pasitarimo dalyvius dar domino, kaip bus apmokamos viršsutartinės paslaugos, ar trombolizės gydymas, kaip prioritetinė paslauga, turės įtakos rajono ligoninių finansavimui, ar bus didesnis finansavimas įdarbinus Visagine antrą neurologą (šis – iš Ukrainos) ir pradėjus teikti gastroenterologo konsultacijas, ko anksčiau nebuvo, ir kt.

Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas pastebėjo, kad daugelis klausimų gydymo įstaigų vadovų jau buvo užduoti VLK ir į juos atsakyta. Taip pat pažymėjo: SAM ir ligonių kasos kaip tik kuria naują paslaugų apmokėjimo strategiją. Kol jos nėra, apmokėjimas vyksta pagal dabar galiojančius teisės aktus. Visagino ligoninės direktoriui Kastyčiui Matulevičiui atsakyta: gastroenterologo konsultacijų skaičius Visagine neviršija šalies vidurkio, tad dėl naujos paslaugos apmokėjimo kliūčių nekils, kaip ir dėl neurologo paslaugos mieste, įdarbinus antrą specialistą, nes paslauga jau teikiama.

A.Čiplienė pridūrė, kad antrinio lygio paslaugoms bendrai numatytas 10 proc. didesnis ligonių kasų biudžetas nėra tapatus didesniam gydymo įstaigų biudžeto padidinimo rodikliui. Šios lėšos yra dalimis įtrauktos į paslaugų apmokėjimą, tačiau jų dydis priklausys nuo kiekvienos gydymo įstaigos struktūros, sutarties vykdymo ir pan. Trombolizės gydymas, anot direktoriaus pavaduotojos, įtakos turi tik tų ligoninių finansavimui, kurios patenka į infarkto-insulto klasterius. Panevėžio TLK veiklos zonoje į juos patenka tik 2 ligoninės – Respublikinė Panevėžio ir Utenos. Panevėžio TLK vadovai atsakė ir į kitus gydymo įstaigų vadovų klausimus.

Panevėžio teritorinė ligonių kasa


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: