Profesionalių teatrų festivalio uždanga nuleista

Baigėsi dvi savaites Biržuose vykęs dvidešimtasis profesionalių teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas“.

Praėjusį šeštadienį suvaidintas paskutinis XX profesionalių teatrų festivalio „Žaldokynės kraštas“ spektaklis. Festivalis uždarytas Nacionalinio Kauno dramos teatro aistringa pasaka suaugusiems miuziklo ritmu Johno Gay „Vargšų opera“. Šis muzikos, dainų ir absurdiškų situacijų spektaklis žiūrovams kėlė įvairių emocijų, išskyrus abejingumą. Išrankesnių teatro mylėtojų nevienareikšmiškai vertintam reginiui žmonės plojo atsistoję ir taip reiškė pagarbą į Biržus atvykusiai teatro trupei, o sykiu ir festivalio organizatoriams. Spektaklis buvo vienas iš trijų labiausiai patikusių žiūrovams.

Tradicinio festivalio kraityje – ovacijos, pagarba, padėkos

Per dvidešimt festivalio metų Biržų kultūros centro scenoje buvo parodytas 141 spektaklis, juos pamatė daugiau kaip 50 tūkstančių biržiečių ir miesto svečių. „Norisi tikėti, kad didžioji žmonių dalis iš šių spektaklių išsinešė dalelę gėrio, šilumos ir meilės“, – festivalio uždaryme kalbėjo Biržų kultūros centro direktorius Romas Lesevičius.

„Visas gyvenimas yra nuolatinis laukimas. Pasibaigus šiam festivaliui pradėsime gyventi naujo festivalio laukimu“, – kalbėjo Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas.

Sugrįžimais į gimtinę džiaugęsis švietimo ir mokslo ministro patarėjas Ritas Vaiginas į Biržus atvežė Lietuvos kultūros ministerijos padėkos raštus. Teatrų šventės rėmėją R. Vaiginą šią misiją atlikti paprašė kultūros ministras Šarūnas Birutis. Už aktyvią ir entuziastingą veiklą kultūros srityje, nuoširdų Biržų krašto kultūros tradicijų puoselėjimą, profesionalaus meno skatinimą padėkos įteiktos Biržų kultūros centro direktoriui R. Lesevičiui, dailininkui Egilui Skujai ir kultūrinių renginių organizatorei Jautrai Žaldokaitei.

Teatrų šventės atidarymo metu buvo pagarsintas Premjero Algirdo Butkevičiaus sveikinimas festivaliui, o kultūros centro direktoriui R. Lesevičiui ir renginių organizatorei J. Žaldokaitei įteiktos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto padėkos. Sveikinimą perskaitė ir padėkas teikė Seimo narys Aleksandras Zeltinis.

Šis politikų parodytas dėmesys gražias tradicijas išsaugojusiam renginiui ir jo puoselėtojams festivalio organizatoriams tapo malonia staigmena.

Uždarymo metu pagerbti festivalio rėmėjai, kuriems skirtos organizatorių padėkos.

Žiūrovams jubiliejinio renginio įspūdį sustiprino renovuotas kultūros centras. Atsinaujinusi scena, žiūrovų salė ir kita aplinka dar labiau leido pajusti šventę.

Iškirtinis XX festivalio akcentas – tarptautiškumas.

Festivalio atidarymo dieną parodytas Liepojos valstybinio dramos teatro šokio spektaklis „Indulis ir Arija. Jaunystės tragedija. Versija be žodžių“ neoficialiai įvardijamas pačiu stipriausiu festivalio įspūdžiu. Taip mano daugumą spektaklių matę žiūrovai. Deja, būtent į latvių spektaklį žmonės nesiveržė – reikėjo papildomo raginimo.

Jubiliejinio festivalio renginiai

XX festivalio metu teatro mylėtojams pristatyta 12 renginių: 9 spektakliai, susitikimas su kraštiete Šiaulių dramos teatro aktore Jūrate Budriūnaite, koncertas „Gražiausios spektaklių dainos“ ir edukacinė programa vaikams „Žaidžiame teatrą“. Ši edukacinė programa bei Agnus OK ir Klaipėdos jaunimo teatro spektaklis „Akmuo. Vanduo. Geluonis“ parodyti du kartus. Festivalio spektaklius Biržų kultūros centre rengė 247 svečiai (aktoriai, garso ir šviesos režisieriai, grimo meistrai, scenos technikai ir kt.) bei didelis būrys kultūros centro darbuotojų.

Kultūros centro pateiktais duomenimis, festivalio renginiuose pabuvojo apie 4 200 biržiečių ir miesto svečių. Iš pastarųjų aktyviausi buvo Pasvalio rajono gyventojai, ypač Saločių ir Lėvens mokyklų moksleiviai ir mokytojai, teatro gerbėjai iš Rokiškio rajono, Pandėlio.

„Nesutalpinome salėje visų žiūrovų, norėjusių pamatyti teatralizuotą koncertą „Gražiausios spektaklių dainos“. Jau pirmosiomis bilietų pardavimo dienomis pritrūko vietų į J. Miltinio dramos teatro spektaklį „Rūkas virš slėnių“, Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklį „Chaosas“, Valstybinio jaunimo dramos teatro spektaklį „Aštuonios mylinčios moterys“, Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklį „Vargšų opera“, – pasakoja renginių organizatorė J. Žaldokaitė.

Spektaklio dieną vos kelios laisvos vietos buvo likusios į Agnis ir OK ir Klaipėdos jaunimo teatro pojūčių spektaklį „Ugnis. Vanduo. Geluonis“, Šiaulių dramos teatro spektaklius „Kaštonė“, „Komivojažieriaus mirtis“. Daugiau kaip 300 žmonių žiūrėjo Liepojos (Latvija) spektaklį „Indulis ir Arija“ bei Vilniaus valstybinio mažojo teatro spektaklį „Minetis“.

Į spektaklius parduoti 2859 bilietai, už kuriuos gauta 20 tūkst. 983 Eur.

Žiūrovų balsavimas parodė, kad jiems labiausiai patiko trys spektakliai – „Komivojažieriaus mirtis“, „Vargšų opera“ ir „Aštuonios mylinčios moterys“.

XX profesionalių teatrų festivalio „Žaldokynės kraštas“ žiūrovų prizas bus įteiktas Šiaulių dramos teatro kūrybinei grupei už spektaklį „Komivojažieriaus mirtis“. Jis patiko 92, 6 proc. balsavusių žiūrovų. Antroje vietoje liko „Vargšų opera“, kuri patiko 92,4 proc. balsuotojų.

Festivalio „Žaldokynės kraštas“ rėmėjai

Už pagalbą, supratimą ir geranoriškumą XX teatrų festivalio „Žaldokynės kraštas“ organizatoriai dėkoja rėmėjams: Biržų rajono savivaldybei, Lietuvos kultūros tarybai prie kultūros ministerijos, Seimo nariui Aleksandrui Zeltiniui, uždarosioms akcinėms bendrovėms „Agaras“, „Biržų duona“, „Šalva“, „Biržų alus“, „Biržų žemtiekimas“, „Biržų ranga“, „Tyla“, „Naradava“, „Stiklija“, „Evadinamika“, „Šiaurinis taškas“, „HOCHDORF Baltic Milk“, „Biržų bekonas“, „Šiaurės rytai“, „Biržiečių žodis“, „Pasvalio laikraštis“, „Valmis“, L. Januševičienės indivudualiai įmonei „Gėlių namai“, įmonei Maisto produktai visai šeimai VALDO, Čygo Kalkio tikrajai ūkinei bendrijai „Rinkuškiai“, E. Bekerio autotransporto paslaugų įmonei, Ritui Vaiginui, kavinei „Nijolė“, Biržų ROTARY klubui, Birutei ir Viktorui Rinkevičiams, restoranui „Pilies skliautai“, televizijai „Balticum“, Mantagailiškio dvaro žaidimui „Monteball“.

 

Antanas Vaičeliūnas

Nuotraukoje: Iš Biržų kilęs švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Ritas Vaiginas festivalio organizatoriams įteikė Kultūros ministerijos padėkos raštus.

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: