Nuotr. freepik.com

Prostatitas: veiksniai kaip sumažinti riziką susirgti šia liga?

Kas gali būti blogiau už ilgalaikį skausmą ir diskomfortą, kuris trikdo kasdienį gyvenimą? Prostatitas – tai būklė, kuri gali turėti reikšmingą poveikį vyrų sveikatai ir gyvenimo kokybei. Nors tai nėra tema, kurią dažnai aptariame, ji yra gana dažnas reiškinys, paveikiantis daugelį vyrų, ypač vyresniame amžiuje. Ši liga gali pasireikšti staigiai arba vystytis palaipsniui, o jos simptomai svyruoja nuo lengvo diskomforto iki rimtų sveikatos problemų. Bet kas gi sukelia prostatitą ir kaip galima sumažinti šios nemalonios ligos riziką?

Infekcijos: pagrindinis rizikos veiksnys

Viena iš dažniausių prostatito priežasčių yra bakterinės infekcijos. Prostata yra mažas organas, bet esantys aplink jį audiniai ir šlapimo takai gali tapti bakterijų „namais”. Bakterijos gali patekti į prostatą per šlapimo takus arba kraują ir sukelti infekciją. Infekcija gali sukelti ūminį bakterinį prostatitą, kuris pasižymi greitu simptomų atsiradimu, įskaitant stiprų skausmą, karščiavimą ir šlapinimosi sutrikimus. Nors ūminis bakterinis prostatitas dažniausiai gydomas antibiotikais, svarbu žinoti, kad lėtinė infekcija taip pat gali sukelti lėtinį prostatitą, kuris yra sunkiau gydomas ir gali sukelti ilgalaikį diskomfortą.

Norint sumažinti bakterinės infekcijos riziką, svarbu laikytis tinkamos higienos, ypač po lytinių santykių. Reguliarus šlapimo pūslės ištuštinimas taip pat gali padėti sumažinti infekcijos riziką, nes tai padeda pašalinti bakterijas iš šlapimo takų prieš joms pasiekiant prostatą. Vyrams, kuriems buvo diagnozuota šlapimo takų infekcija, rekomenduojama kreiptis į gydytoją ir užtikrinti, kad infekcija būtų visiškai išgydyta, kad būtų išvengta galimų komplikacijų.

Stresas ir jo poveikis prostatos sveikatai

Stresas yra dar vienas reikšmingas rizikos veiksnys, kuris gali prisidėti prie prostatito vystymosi. Nors tiesioginis ryšys tarp streso ir prostatito dar nėra iki galo išaiškintas, manoma, kad stresas gali sukelti uždegiminius procesus organizme, taip pat sukelti raumenų įtampą dubens srityje, kas gali prisidėti prie prostatos uždegimo. Be to, stresas gali pabloginti jau esamus prostatito simptomus, padarant juos intensyvesnius ir sunkiau valdomus.

Siekiant sumažinti streso poveikį prostatos sveikatai, svarbu išmokti valdyti stresą ir įtraukti streso valdymo strategijas į kasdienį gyvenimą. Reguliarus fizinis aktyvumas, meditacija, joga ar kiti atsipalaidavimo būdai gali padėti sumažinti streso lygį ir pagerinti bendrą savijautą. Taip pat svarbu skirti pakankamai laiko poilsiui ir miegui, nes lėtinis miego trūkumas gali padidinti streso poveikį organizmui ir pabloginti sveikatos būklę.

Nesveikas gyvenimo būdas: nuo sėdėjimo iki mitybos

Gyvenimo būdas taip pat vaidina svarbų vaidmenį prostatito rizikoje. Vyrams, kurie gyvena sėdimą gyvenimo būdą, kyla didesnė rizika susirgti. Ilgalaikis sėdėjimas, ypač ant kietų paviršių, gali padidinti spaudimą prostatai, o tai gali sukelti uždegimą ir diskomfortą. Be to, nesveika mityba, kurioje trūksta svarbių maistinių medžiagų, gali susilpninti imuninę sistemą, padaryti organizmą labiau pažeidžiamą infekcijoms ir padidinti prostatos uždegimo riziką.

Norint sumažinti prostatito riziką, rekomenduojama laikytis sveikos ir subalansuotos mitybos, kurioje būtų daug vaisių, daržovių ir pilno grūdo produktų. Omega-3 riebalų rūgštys, esančios riebiose žuvyse, tokiose kaip lašiša, taip pat gali padėti sumažinti uždegimą organizme ir apsaugoti prostatą. Vengti riebaus, aštraus maisto ir per didelio alkoholio vartojimo taip pat yra svarbu, nes šie veiksniai gali prisidėti prie prostatos problemų.

Be to, vyrams, kurie daug laiko praleidžia sėdėdami, rekomenduojama reguliariai daryti pertraukas, kad galėtų atsistoti, pavaikščioti ar atlikti lengvus pratimus. Fizinis aktyvumas padeda pagerinti kraujotaką dubens srityje ir sumažinti spaudimą prostatai. Rekomenduojama bent 30 minučių fizinės veiklos per dieną, kad būtų išlaikytas sveikas kūno svoris ir pagerinta bendra sveikatos būklė.

Lytinė sveikata ir prostatito rizika

Lytinis gyvenimas taip pat gali turėti įtakos prostatito rizikai. Nepakankamas arba pernelyg aktyvus lytinis gyvenimas gali padidinti riziką susirgti prostatitu. Ilgas abstinencijos laikotarpis gali sukelti prostatos skysčio sąstingį, kuris gali prisidėti prie prostatos uždegimo. Kita vertus, pernelyg dažni lytiniai santykiai, ypač su daugeliu partnerių, gali padidinti lytiniu keliu plintančių infekcijų riziką, dėl kurių gali atsirasti prostatitas.

Siekiant sumažinti prostatito riziką, svarbu palaikyti reguliarius, bet ne per dažnus lytinius santykius, vengti rizikingo lytinio elgesio ir naudoti apsaugos priemones, siekiant apsisaugoti nuo infekcijų. Taip pat svarbu kreiptis į gydytoją, jei pastebimi bet kokie lytinės sveikatos pokyčiai ar simptomai, tokie kaip skausmas, diskomfortas ar šlapinimosi sutrikimai, nes tai gali būti pirmieji požymiai jos pas jus yra prostatitas.

Hormoniniai pokyčiai ir amžius

Su amžiumi prostatito rizika didėja, nes vyksta natūralūs hormoniniai pokyčiai organizme. Vyresniems vyrams testosterono lygis sumažėja, o estrogeno lygis gali padidėti, o tai gali paveikti prostatos sveikatą. Hormoniniai pokyčiai gali padidinti prostatos jautrumą uždegimui ir infekcijoms, todėl vyresniems vyrams rekomenduojama reguliariai tikrinti prostatos sveikatą.

Norint išlaikyti prostatos sveikatą su amžiumi, svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją ir atlikti prostatos sveikatos tyrimus, tokius kaip PSA testas, kuris gali padėti anksti nustatyti prostatos problemas. Taip pat rekomenduojama palaikyti sveiką gyvenimo būdą, įskaitant sveiką mitybą, fizinį aktyvumą ir streso valdymą.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: