Puziniškyje nuskambėjo Europos paveldo dienos

Šeštadienį, rugsėjo 12 d., nuo pat ryto žygeivių keliai vedė į Puziniškį. Į žygį užsirašė daugiau nei 150 dalyvių. Susirinko keliautojai iš Jonavos, Klaipėdos, Vilniaus, Šiaulių ir kitų vietovių. Atvyko Panevėžio ir Biržų šauliai. Gausiausiai dalyvavo Panevėžio ir Panevėžio rajono gyventojai. Jauniausiai dalyvei, sėkmingai įveikusiai 14 kilometrų maršrutą, vos penkeri metukai. Orai lepino dalyvius, švietė šilta rugsėjo saulė.

Edukacinis žygis „Praeities pėdsakais“ skirtas Europos pavedo dienoms pažymėti.

Vengiant didesnio žmonių susibūrimo žygeiviai į maršrutą buvo išleidžiami grupėmis. Pirmieji 9 valandą startavo 24 kilometrų maršruto dalyviai, po geros valandos į žygį pajudėjo trumpesnės 14 kilometrų trasos dalyviai. Visas maršrutas buvo pažymėtas, o dalyvių grupes vedė žygio vadovai.

Keliaudami žygeiviai turėjo galimybę susipažinti ir išgirsti pasakojimą apie Smilgių apylinkėse esančius kultūros paveldo objektus. Pirmieji žygeivius pasitiko Mukolų akmenys, tai valstietis su šeima, paversti akmenimis už tai, kad Velykų dieną dirbo darbus. Sujetuose, šalia Meištavičių dvarelio, aplankytas paminklinis akmuo rašytojai Salomėjai Nėriai. Toliau senas rėžinis Gilbonių kaimas, kuriame gimė ir augo poetas Albinas Baltramiejūnas-Gilbonis, bolševikų žiauriai nužudytas Rainių miškelyje.

Valiliškiuose dalyviai pamatė 1863 m. statytą koplytstulpį su ta proga įdėta Jono Nepomuko skulptūra. Manoma, kad koplytstulpį sukūrė ir prie senosios Bataičių sodybos 1863 m. pastatė liaudies skulptorius Girijotas. Žymiausiam Smilgių krašto knygnešiui Antanui Bataičiui skirtas kryžius žymi jau naujos sodybvietės vietą.

Žygiuodami plačiai nusidriekusiais laukais, pro senąjį Rimiškių kaimą, dalyviai pasiekė Pažvėrinių dvarvietę. Čia gimė ir augo vienas iš socialdemokratų partijos įkūrėjų Alfonsas Moravskis, palikęs gilų pėdsaką mokslo srityje. Kiti šios giminės vyrai aktyviai dalyvavo 1863 m. sukilime. Tai jau minėto A. Moravskio dėdė, vadovavęs sukilėlių būriui, taip pat Alfonsas Moravskis ir jo netikras brolis Adomas Bulkauskas.

Prieinant Sinkonių kaimą, žygeivių laukė nedidelis siurprizas: Sinkonių dubenuotasis akmuo. Anksčiau buvęs slenksčiu prie namo, dabar liko tik slenksčiu. Pro senųjų Sinkonių kaimo medžių alėją per plačius arimus žygeiviai pasiekė Puziniškio dvaro sodybą. Kaip žinia, čia, Petkevičių šeimoje, užaugo ir kurį laiką gyveno rašytoja, iškili visuomenės veikėja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Čia kurį laiką ekonome dirbo rašytoja Žemaitė. Kartu abi rašytojos sukūrė ne vieną kūrinį. Žygio dalyviai ir kiti svečiai, paskanavę Puziniškio krašto valgių, paragavę dviejų rūšių žolelių arbatų, mėgavosi dar vienu puikiu reginiu. Jiems pasirodymą surengė Smilgių kultūros centro Perekšlių padalinio suaugusiųjų mėgėjų teatro trupė „Saulėgrįža“. Parodytas nuotaikingas režisierės Audronės Palionienės spektaklis pagal Žemaitės kūrybą „Petras Kurmelis“. Po spektaklio sodybos šeimininkė, muziejininkė susirinkusiems svečiams pristatė muziejaus ekspoziciją.

Žygeiviai ir kiti dvaro sodybos svečiai, pilni įspūdžių ir geros nuotaikos, skirstėsi į namus. Renginį organizavo Panevėžio rajono savivaldybės administracija, iš dalies finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

 Vyriausiasis specialistas Skirmantas Vertelka


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: