Raginama ruoštis afrikiniam kiaulių marui

Kiaules auginantys Panevėžio rajono ūkininkai ir kiti gyventojai turėtų būti budrūs, nes Lietuvoje plintantis afrikinis kiaulių maras priartėjo ir prie mūsų rajono ribų. Apie tai buvo kalbama rajono savivaldybės posėdžių salėjė vykusiame seniūnų pasitarime.

Susiklosčiusią situaciją ir jos grėsmes apžvelgė Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas Žydrūnas Vaišvila.

Pasak jo, visas Panevėžio rajonas iki šiol buvo priskirtas pirmai – stebėsenos priežiūros zonai. Joje kiaulių augintojams apribojimai prekybai kiauliena ar jos produktais netaikomi. Tačiau draudžiama išvežti dėl viruso neištirtas gyvas kiaules į Europos Sąjungos (ES) šalis.

Patikslintu sprendimu Raguvos, Ramygalos ir Vadoklių seniūnijos šiuo metu yra priskirtos antrai rizikos zonai, nes afrikinio kiaulių maro atvejai nustatyti visiškai netoli esančiose kaimyninių rajonų vietovėse.

Antrai zonai priskirtiems kiaulių ūkiams taikomi griežtesni reikalavimai. Juose užaugintas kiaules, jų mėsą ar kiaulienos produktus, atitinkamai paženklintus, galima naudoti tik vidaus prekybai.

Išvežti gyvas kiaules į skerdyklas ar kitas už antros zonos esančias laikymo vietas, leidžiama tik iš visiškai biosaugos reikalavimus atitinkančių ūkių ir atlikus kiekvienos kiaulių siuntos laboratorinius tyrimus dėl afrikinio kiaulių maro (tyrimai galioja 15 dienų). Tam taip pat būtina gauti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ar privataus veterinarijos gydytojo leidimą.

Kiaulių prekyba į ES ar trečiąsias šalis iš antros zonos draudžiama.

Po to, kai praėjusią savaitę afrikinio kiaulių maro virusas aptiktas Kėdainių rajone, Labūnavos seniūnijoje, kritusiuose, o Kupiškio rajone, Subačiaus seniūnijoje, sumedžiotuose šernuose, grėsmė patekti į antrą rizikos zoną iškilo ir visam Panevėžio rajonui.

Todėl, pasak Ž. Vaišvilos, didieji kiaulių augintojai privalo būti pasirengę neatidėliotinos veiklos planus afrikinio kiaulių maro atveju. Plane ūkininkai turi numatyti konkrečius veiksmus, kurių tektų imtis, ir jiems reikalingas lėšas bei personalą.

Kiaulių augintojai raginami būti itin budrūs, griežtai laikytis biosaugos priemonių ūkiuose, vengti laukinių gyvūnų kontakto su naminiais, stebėti ir tikrinti kiaules. Pastebėjus jų sveikatos sutrikimus (apetito praradimas, padidėjusi temperatūra ir kt.), kilus įtarimų ar neaiškumų, kreiptis į Panevėžio valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą arba artimiausią veterinarijos gydytoją.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos parengtus lankstinukus su vaizdine informacija apie šį pavojingą virusą seniūnai išplatins savo seniūnijose.

Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nėra pavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama valgyti ne dėl pavojaus žmogui, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų.

 
Rajono savivaldybės informacija

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: