Komentarai - 2015-04-28

Ramūnas Karbauskis: referendumui dėl dvigubos pilietybės trūksta vieno svarbaus sprendimo

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga siūlo atverti realų kelią dvigubos pilietybės įteisinimui Lietuvoje ir kol yra laiko pakeisti Referendumo įstatymą. Išnagrinėję Liberalų sąjūdžio užregistruotą Seimo nutarimo projektą ir pritardami referendumo rengimui konstatuojame, kad net esant tautos daugumos pritarimui, šio sprendimo nepakaks įteisinti dvigubą pilietybę per artėjančius 2016 metų Seimo rinkimus. Pagrindine problema – dabar galiojantis Referendumo įstatymo reikalavimas, kad tokiam sprendimui turi pritarti daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.

Pasak LVŽS pirmininko Ramūno Karbauskio: „Mes remiame idėją pagaliau įteisinti dvigubą pilietybę ir tokiu būdu išlaikyti nemažą emigravusios tautos dalį mūsų politinėje bendruomenėje. Tikėtina, kad rinkėjų aktyvumas, kaip įprastai, bus apie 50 proc. ir už dvigubą pilietybę balsuos apie 60-70 proc. atėjusiųjų rinkėjų, tačiau to nepakaks, kad privalomo Referendumas sprendimas būtų priimtas ir panaikintų galiojantį Konstitucijos ribojimą dvigubai pilietybei. Todėl artimiausiu metu mes siūlysime pakeisti Referendumo įstatymą ir tik tada skelbti referendumą.”

Anot Ramūno Karbauskio, mūsų partija turi nemažą referendumų rengimo patirtį ir matome, kad dviguba pilietybė pagal Liberalų sąjūdžio siūlomą kelią be Referendumo įstatymo pakeitimo taptų realybe, už ją turės balsuoti arti 100 proc. atėjusiųjų balsuoti. Dvigubos pilietybės priešininkų tikrai yra daugiau. Todėl jei mes iš tiesų norime atsiliepti į pasaulio lietuvių bendruomenių prašymą, jei norime ne tik referendumo, bet ir rezultato – turime skubiai taisyti Referendumo įstatymą.

Lietuvos Referendumo įstatymo 7 straipsnis numato, kad Konstitucijos pirmojo skirsnio „Lietuvos valstybė“ pakeitimas, kuriame yra nuostata dėl dvigubos pilietybės draudimo, yra laikomas priimtu, jeigu tam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus. Dabar tame sąraše yra virš 2.5 milijono žmonių. Tai reiškia, kad už tokį sprendimą turi balsuoti daugiau nei milijonas žmonių, kai tuo tarpu vargu, ar tiek rinkėjų iš viso dalyvaus rinkimuose.

Todėl pirmiausia būtina pakeisti Referendumo įstatymo 7 straipsnio 3 ir 5 dalis ir aiškiai numatyti, kad referendumo sprendimas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo būtų priimtas, jei už jį balsuotų daugiau kaip pusė referendume dalyvavusių (o ne į rinkėjų sąrašus įrašytų) piliečių. Šį pakeitimą būtina padaryti Seime dar šį pavasarį, o už jį turėtų balsuoti ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių. Referendumų įstatymas priklauso Konstitucinių įstatymų kategorijai. Analogiškas Referendumo pakeitimas buvo daromas 2003 m. Lietuvai stojant į ES. Tada buvo pakeistas ta pats Referendumo įstatymo 7 straipsnis ir dalinis Lietuvos valstybės kompetencijų perdavimas tarptautinių organizacijų institucijoms tapo įmanomas paprasta referendume dalyvavusių piliečių balsų dauguma.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: