Image by Markus Distelrath from Pixabay

Renginių organizatoriai: žmogus nenori klausytis A.Bocelli su alaus bokalu rankoje

Dar 2017 metais įsigaliojo įstatymas, kuriuo numatyta, jog masiniuose renginiuose galima prekiauti išskirtinai natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 proc. ribos. Renginių organizatoriai teigia, kad jie neskatina alkoholio vartojimo, tačiau tokie reguliavimai nėra tolygūs bei itin riboja vartotojų teises pasirinkti.

Reikia tolygaus reguliavimo

Pirminis šio ribojimo tikslas buvo alkoholio prieinamumo mažinimas, tačiau reali situacija tokia, jog jei žmogus negali nusipirkti norimo alkoholinio gėrimo, pavyzdžiui vyno ar kokteilio, renginio paviljone – tai jis padarys už kelių šimtų metrų esančiame restorane ar parduotuvėje.

„Šis reguliavimas visiškai neturi tolygumo. Vienoje vietoje yra ribojimais, o kitoje jų nebelieka, nors atstumas tarp tų vietų gali būti labai mažas, ar jo net nebūti. Paprasčiausias sprendimas žmonėms – norimo alkoholinio gėrimo nueiti ir nusipirkti į šalia renginio vietos esančią parduotuvę ar prisėsti kavinėje. Tačiau renginio teritorijoje to padaryti jau nėra galimybės“, – dabartinį įstatymą komentuoja Valdas Petreikis, Renginių industrijos asociacijos valdybos pirmininkas.

V.Petreikis pabrėžia, kad renginių organizatoriai iš esmės organizuoja renginius ir nėra už alkoholio vartojimo skatinimą. Tačiau reguliavimai ir prieinamumas turi būti tolygūs, nediskriminuojant nei vienos srities, todėl nėra aišku, kodėl taip išskiriama natūrali fermentacija.

Apribotos vartotojų teisės

Muzikos festivalio „Granatos Live“ organizatorius Vaidas Zdancevičius teigia, kad su dabartiniu alkoholio kontrolės įstatymu nėra nieko gero.

„Galima prekiauti tik alumi ir sidru. O pavyzdžiui man patinka vynas. Tačiau jo vartoti negaliu. Esu buvęs ne viename užsienio festivalyje, pačiuose didžiausiuose – niekur nėra privaloma vartoti tik tam tikros rūšies alkoholio. Visur yra pasirinkimo galimybė ir man tai atrodo normalu“, – teigia Vaidas Zdancevičius.

Anot jo, dabar galiojantis įstatymas labai apriboja vartotojų teises pasirinkti.

„Vingio parke esame rengę koncertus, pavyzdžiui dainuoja Andrea Bocelli, Stingas, Eltonas Johnas – o žmonės turi jų klausytis su alaus bokalu. Žmogus to nenori. Futbolą žiūrėti – taip, sutinku. Tačiau klausytis tokios muzikos – ne. Visgi vyno taurė klausytojui tiesiog uždrausta“, – sako Vaidas Zdancevičius.

Užmirštas verslas

Anot jo, nereikia pamiršti ir verslo pusės. Ji taip pat labai svarbi, kaip ir žmonių pasirinkimo laisvė.

„Mums, kaip verslininkams, visi šie draudimai yra negautos pajamos. Atrodo, kad verslas Lietuvoje apskritai yra mažiausiai kam įdomus, mūsų renginių sektorius. Visai kitokių pavyzdžių toli ieškoti nereikia – mūsų kaimyninėje Latvijoje didžiausi festivaliai, kaip kad „Positivus“, „Summer Sound“, turi rėmėjus – stipriųjų alkoholinių gėrimų prekės ženklus.  O mes šių pinigų gauti negalime.

Tai nereiškia, kad būtina vartoti tokius stipriuosius gėrimus vienus, bet galime kalbėti apie kokteilius. Kita vertus – galima vartoti ir vienus, tiesiog tai yra žmonių pasirinkimo teisė. Ką matau dabar – tai jaunus žmones, kurie prie scenos stovi su šampūno buteliukais, o jų turinį užsigeria sultimis. Ir mes negalime to visiškai sukontroliuoti“, – komentuoja muzikos festivalio „Granatos Live“ organizatorius.

Ar tikrai tikslas ir priemonės eina koja kojon?

Formaliai teigiama, kad mažinamas alkoholinių gėrimų prieinamumas, tačiau reali situacija tokia, kad vartojimas nemažėja, tik remiami didesni tinkliniai prekybininkai. Valdas Petreikis sutinka, kad įstatymų priėmėjų prerogatyva spręsti, kaip ir kur žmonės gali vartoti alkoholinius gėrimus, tačiau priemonės turėtų sietis su siekiamu tikslu.

„Priimtas reguliavimas neva turi padėti tikslingai riboti ir mažinti tam tikros alkoholio rūšies vartojimą. Tačiau išties po tiek laiko vis dar kyla klausimas, ar ribojimas prekiauti masiniuose renginiuose padeda mažinti alkoholio vartojimą. Aš manau, kad nepadeda. Nors šiuo metu ribojimai jauniems žmonėms ir apskritai alkoholio prieinamumas ir taip yra apribotas.

Aš nemanau, kad masiniuose renginiuose uždraudus prekiauti stipriuoju alkoholiu, mažėja apskritai Lietuvoje stipriojo alkoholio vartojimas. O imkime kaip pavyzdį švedus, kaimyninius latvius – jie turi visas galimybes prekiauti renginių metu visomis alkoholinių gėrimų rūšimis, žmonės gali rinktis. Savo ruožtu, organizatoriai turi galimybių gauti papildomo rėmimo, taip reikalingo verslui“, – sako Renginių industrijos asociacijos valdybos pirmininkas.

Muzikos festivalio „Granatos Live“ organizatorius teigia, kad ribojimai nėra pagrįsti.

„Tokie sprendimai nėra veiksmingi, mažinant alkoholio vartojimą. Norite mažinti alkoholio vartojimą – populiarinkite sportą. Aiškiai pastebiu, kad žmonės nevartoja mažiau alkoholinių gėrimų tik dėl to, kad jis brangesnis ar vienoje bei kitoje vietoje stipriai ribojamas. Kur kas svarbiau yra švietimas, sportas, aktyvaus laisvalaikio skatinimas ir valdžia turėtų į tai investuoti kur kas daugiau nei dabar“, – komentuoja Vaidas Zdancevičius.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: