Ekspozicijoja „Panevėžys Lietuvos Respublikos metais“. T. Stasevičiaus nuotrauka.

Renkuosi Panevėžio kraštotyros muziejų

Šią vasarą dažnas iš mūsų pasiskundžia permainingais orais. Tikrai neverta dėl to nukabinti nosies: ne taip svarbu, lietingos, ar saulėtos vasaros dienos, svarbiausia, kad jos praeitų turiningai. Geras pasirinkimas vasaros atostogoms – šeimomis ar su draugais apsilankyti Panevėžio kraštotyros muziejuje, kuriame puikiai praleisite laiką apžiūrėdami ekspozicijas, veikiančias parodas, dalyvaudami edukacinėse programose ar, susiderinę su gidu, keliaudami po savąjį miestą.

2017 m. liepos 4 d. – rugpjūčio 26 d. muziejaus Moigių parodų salėje veikia dviejų menininkų – tapytojo Rimanto Skunčiko ir vitražisto Jono Bulavo darbų paroda „Dialogas“.

Jono Bulavo nedidelių matmenų vitražuose telpa giliaprasmės meno ir muzikos, žmogaus ir gamtos temos, lietuviški tautiniai motyvai ir laisvos muzikinės improvizacijos. Jis – vienas iš nedaugelio meistrų, kuriantis pagal senąsias technikos tradicijas: kad gimtų vitražas, menininkas darbuojasi ne tik teptuku, bet ir adata, rėžtuku, lituokliu. Dailininkas specialiais dažais piešia ant stiklo, piešinį dar padailina adata, vėliau krosnyje „iškeptą“ kūrinį išleidžia į pasaulį.

Rimanto Skunčiko tapybos versmė prasiveržė jam esant 40-ties: 1999 m. surengė savo pirmųjų personalinių parodų seriją, dalyvavo grupinėse parodose. Yra respublikinių ir tarptautinių parodų bei plenerų dalyvis. Menininkas sukūrė daugiau nei 700 darbų, surengė virš 30 personalinių parodų, 21 kartą dalyvavo grupinėse parodose.

Iki rugpjūčio 23 d. muziejaus trečiojo aukšto parodų salėje veiks Genocido aukų muziejaus fotoparoda „Smurto kronika: Lietuva 1939–1941 metais“. Kilnojamoji paroda skirta 1941 metų birželio trėmimų 65-osioms metinėms atminti. Eksponuojami dokumentai ir nuotraukos supažindina su Lietuvos nepriklausomybės praradimo aplinkybėmis, skaudžia pirmosios sovietinės okupacijos patirtimi: represijų pradžia, krašto sovietizavimu ir Juodojo birželio tragedija, kai per keletą dienų į gyvulinius vagonus buvo sugrūsta ir iš Tėvynės išvežta apie 18 tūkstančių Lietuvos žmonių, tarp kurių buvo daug senelių ir vaikų.

Apžiūrėję parodas, būtinai užsukite ir į nuolatines muziejaus ekspozicijas. Jose pristatomi saugyklose sukaupti eksponatai, konkretų istorinį laikmetį atspindintys informaciniai stendai, šviesdėžės, žemėlapiai. Jūsų dėmesį patrauks rekonstrukcijos: eksponuojamas pilkapis – pomirtinis namas (kapas); žalvario ir ankstyvojo geležies amžiaus gyvenamasis būstas; kryždirbio dirbtuvės aplinka; praėjusio amžiaus fotoateljė bei Moigių namų kambario interjerai.

Ekspozicijų salėse gausu aktyvios veiklos elementų: apžiūrėję ekspoziciją „Panevėžio krašto priešistorė“, galėsite pabandyti gręžti akmenį, gaminti akmeninį kirvuką; apsilankę ekspozicijoje „Panevėžys Lietuvos Respublikos metais“, suskambus telefonui, išgirsite miesto burmistro balsą. Itin šiuolaikiška ir funkcionali ekspozicijos „Gamtos medija“ erdvė. Čia veikia sinchronizuota paros apšvietimo ir gamtos garsų simuliacija: rytą kukuoja gegutė, kranksi kranklys; dieną sveikinasi pempė, gervė; vakare – lakštingala, lėlys; naktį galima išgirsti džiunglių garsus – beždžiones, riaumojantį liūtą. Ekspozicijos vaizdo ir garso dermę įvertinsite prisėdę ant stilingų minkštasuolių, o vaikus sunkiai atitrauksite nuo virtualaus žaidimo.

Pasivaikščiodami būtinai aplankykite muziejaus filialus: seniausią Panevėžio miesto pastatą Kranto gatvėje, kuriame veikia ekspozicija „Upytės bajorai“, bei po dalinės rekonstrukcijos duris atvėrusią Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio ekspoziciją (Respublikos g.). Bilietus galėsite įsigyti muziejaus kasoje.

Kviečiame atitrūkti nuo kasdienybės: kelios valandos, praleistos mūsų muziejuje, praturtins Jūsų vasaros atostogas naujomis žiniomis ir potyriais.

Nuotraukų aprašymai:
Ekspozicijoja „Panevėžys Lietuvos Respublikos metais“. T. Stasevičiaus nuotrauka
Ekspozicija „Gamtos medija“. T. Stasevičiaus nuotrauka

Vyresnioji muziejininkė – atstovė informacijai
Raimonda Gvozdienė
Panevėžio kraštotyros muziejus


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: