„REVIZIJA“ atlikta, rezultatai – džiuginantys

Karantinas mus daro jaunesnius. Štai visame pasaulyje garsus, o Ignalinoje dar ir dabar daugelio tik „atrandamas“ menininkas Rimantas Rolia praėjusį penktadienį Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje minėjo savo penkiasdešimtmetį, nors toji diena buvo praėjusių metų balandžio pabaigoje. Susitikimas buvo labai lauktas ir nepaprastai šiltas.

Su talentinguoju vidiškiečiu Ignalinos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje buvome susitikę prieš porą metų. Tąkart susirinko itin gausus ignaliniečių būrys, kuriam ir buvo pranešta, jog kuklus kraštietis, kone kas savaitgalį skubantis į gimtinę pas savo tėvus, vertas pripažinimo ir savame krašte. Mat jis –  talentingas grafikas, dizaineris, plakatistas, karikatūristas, vaikiškų knygų iliustratorius. Jo darbai puikavosi ir apdovanojimus  laimėjo prestižinėse parodose ir konkursuose JAV, Japonijoje, daugelyje Europos šalių. 2000 metais Rimantas Rolia pelnė Kioto tarptautinio iliustratorių kongreso prizą, 2002 ir 2004 metais – Specialųjį žiuri prizą V ir VI Kioto iliustracijų bienalėse, 2009 metais jam įteiktas Lietuvos knygos meno konkurso apdovanojimas už knygą „Mauliukas“, o 2012 metais – Lietuvos knygos meno konkurso apdovanojimas už knygą „Žiemos išdaigos“, 2013 metais menininkas pelnė Talino iliustracijų trienalės pagrindinį prizą. Rimanto Rolios darbais žavėjosi Bolonijos vaikų knygų mugės parodos „Illustrators exhibition“ lankytojai, jo  darbų pristatymai vyko Prancūzijoje, Kompjeno mieste veikiančiame André François centre, Paryžiuje (Tarptautinėje iliustracijų parodoje, „Figures Futur“), iliustracijų bienalėje „Ilustrarte‘09“ Lisabonoje (Portugalija),  Džakartoje (Indonezija), Niujorke (JAV), Jungtinių Tautų būstinėje surengtoje parodoje „21st Century Humanity in Nature“, penkis ar daugiau kartų jo kūryba žavėjosi japonai Kioto iliustracijų bienalėse. Vieno (tiksliau – pusės) paveikslo paroda pagaliau Rimantas Rolia pagerbtas ir Ignalinoje – ant Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijos sienos besipuikuojantis katinas – Rimanto Rolios personažas. Autorius prisipažino, kad būdamas Ignalinoje jį vis aplanko.

O štai penktadienį vykęs renginys „REVIZIJA“ pirmiausia kėlė klausimą: ar tai – viso kūrybinio kelio revizija, ar tai – sugrįžimas prie vizijų, ar naujų kūrimas. Rimantas Rolia paaiškina, jog „REVIZIJA“ – tai žvilgsnis ir atgal, ir – į priekį. Virtualiai parodai, kuri turėjo vykti praėjusiais metais, buvo sumanyta pateikti šimtą darbų. Per metus parodą papildė dar aštuoni darbai – naujausi. Menininkas sakė, jog pirmieji darbai dar iš „Almos Juodagalvienės ir Eugenijos Bulatovienės“ periodo, paskutinieji – viso gyvenimo suformuoti ir vizijose gimę.

Rimantas Rolia, pristatydamas savo darbus, pasakojo apie jų atsiradimo laiką ir aplinkybes, žmones, dariusius jam įtaką, nulėmusius jo kūrybinio gyvenimo kryptį. Šiltai prisimintas mokyklinis laikas Ignalinoje, kūrybiškumą ir darbštumą įskiepijęs Kaunas (986–1990 m. mokėsi Kauno aukštesniojoje meno mokykloje), akademinis Vilniaus šurmulys

(1991–1997 m. Rimantas studijavo grafiką Vilniaus dailės akademijoje, baigė, įgijęs magistro laipsnį), meno meistrų pamokos Čekijoje ir Austrijoje.

Ignaliniečiams buvo demonstruota išties įvairiapusė kūryba: vaikystės piešiniai, Ažušilės peizažai, bendramokslių portretai, plakatai, „šėtoniškoji“ kūryba, knygų iliustracijos ir katinų paradas.

Rimantas Rolia, įvaldęs klasikinę grafiką, tapybą, vis dėlto pripažinimo sulaukė  kurdamas abstrakciją, perteikdamas mintį skelbdamas žinią. Jis nenustoja žavėtis vaikų piešiniais, kuriuose – gaivališka laisvė.

– Viskas, kiekvienas brūkšnys, yra piešinys! – tikino jis, ragindamas saugoti vaikų piešinius. – Vaikai piešia dieviškai. Ta šviesa paskui užgęsta.

Tarsi to iliustracijai ignalinietė menininkė Aldona Jakubovskienė pademonstravo savo trejų metų anūko pieštą katiną, mat vaikams labai patinka Rimanto katinas geografas ant progimnazijos sienos.

Dar Rimantą Rolią žavi Egipto menas, kuriuo, pasak jo, negali nesidomėti, nesidžiaugti vis naujais atradimais. O paį labiausiai traukia plakatas. – žinia, dėmesio atkreipimas, kvietimas susimąstyti.

Šią žiemą Rimantas Rolia savo gyvenimą dalijo tarp Vidiškių ir Vilniaus. Būdamas Vidiškėse, daug klaidžiojo po apylinkes, miškus. Šių metų žiemos grafika paskatimo imtis fotografijos ir leido pasidžiaugti gamtos sukurtomis linijomis, formomis, spalvomis.

Rimanto Rolios talentu žavėjosi renginį vedusi mokytoja Audronė Čeponienė, dar vienu kraštiečio prisistatymu džiaugėsi ir visokeriopos sėkmės jam linkėjo Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas, visiems atėjusiems ir saugiu atstumu susėdusiems dėkojo bibliotekininkė Laima Andrijauskienė. Dovanos, gėlės tarsi leidžia manyti, jog jubiliejinis gimtadienis pagaliau paminėtas.

Susitikimo proga Rimantas Rolia Ignalinos rajono savivaldybės viešajai bibliotekai padovanojo vieną savo darbą – 1996 metais Paryžiuje, parodoje apie pasaulio sutvėrimą, eksponuotą „Pasaulio sutvėrimą“.

Parengė Vida Gasparavičienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: