Rita Valikonė: Peteliškių pradininkė prisijaukinusi sėkmę

Mindaugas Jonušas

Aksesuarai pagyvina aprangą, paryškina žmogaus individualumą, daug pasako apie aksesuarą pasirinkusį žmogų. Vienokias aprangos detales pasirenka solidus verslininkas, kitokias menininkas. Griežto stiliaus kaklaraištis gali sukurti įtampą bendraujant, įdomių raštų audinio, žaisminga peteliškė – mažiau oficialią bendravimo aplinką, pagyvinti bendravimą. Tautine peteliške išreiškiami patriotiniai jausmai.

Jas mėgsta reklamos srityje dirbantys asmenys, kūrybinių profesijų atstovai, jaunosios kartos verslininkai. Peteliškė puiki dovana, kai norima parodyti dėmesį vyriškiui, suvenyras tėčiui, broliui, giminaičiui ar bendradarbiams.

Rita Valikonė įžengė į šį amatą, norėdama suderinti mamos pareigas su saviraiška. Vėliau veiklos apimtys augo ir dabar ji individualios aksesuarų gamybos įmonės „Lakštutės skrynelė“ savininkė. Ji teigia, jog peteliškė gali pagyvinti, suteikti naujumo pabodusiam rūbui, jei ji dera ir su vyriškio ir su moters apranga iškilmėse – taip akcentuojama šeimos ar kartu į pobūvį atėjusių žmonių bendrystė. Tautinių spalvų peteliškė- tai ypatingos detalė valstybinių švenčių metu, solidarumo su tauta išraiška.

Ją dėvintis žmogus ne tik seka madas, bet gali jas keisti, populiarinti savo atrastą stilių. Anot verslininkės, „Jei būsi savimi pasitikintis, tai mada seks tave, ne tu ją“.Taigi darbščioji meninio amato bitė sugeba paskatinti savo klientus tapti mados kūrėjais ir geras pavyzdys mamoms, močiutėms, norinčioms veiklos, padedančios oriai gyventi.

Kaip atsirado Lakštutės skrynelė ir kas ji yra?

„Lakštutės skrynelė“ atsirado ieškant kūrybinės iškrovos, norint kažką kurti savo rankomis, tobulėti ir džiuginti. Pats vardas lyg ant sparnų pas mane atskrido, norėjosi kažko paprasto, lietuviško ir autentiško. Lakštutė aš jau nuo paauglystės, visuose forumuose tokiu „slapyvardžiu“ pasirašinėdavau. Skrynelė yra tas tobulas ir paslaptingas indas, kuriame gali rasti viską, apie ką galvoji ir svajoji. Tai taip natūraliai ir susidėjo.

Dar paauglystėje pamenu save vis prie kokio rankdarbio besikrapštančią, kokį pabodusį rūbą ar daiktą tobulinančią, savitumo suteikiančią. Per darbus, greitą gyvenimo tempą ir rūpesčius ši veikla nukeliavo į trečią, gal net ketvirtą planą. Susilaukus taip lauktos ir tikėtos dukrytės atsirado daugiau laisvo laiko, kad ir kaip keistai tai nuskambėtų. Vyras darbe, dukrytė snaudžia, o man net rankos dreba, kaip norisi kažką pasikrapštyti.

Pirmi „Lakštutės skrynelės“ darbai buvo skirti būtent vaikučiams, jų mamytėms, po truputį kildavo klausimų „- O ką vyrams siūlote?“. Tai taip mano asortimente ir atsirado vyriškos peteliškės – vienos žaismingos, netradicinės, kitos solidžios ir klasikinės.

Kokias peteliškių tendencijas pastebite?

Per daugiau nei šešis metus pastebėjau, kad lietuvaičiai vieni drąsesni, nori naujovių, ryšių raštų ir išskirtinių formų, kiti ramesni, nori klasikinių ir solidžių aksesuarų. Vienu ar kitu atveju stengiuosi klientui pateikti tai, kas būtent jam tinka ir patinka, todėl dauguma mano darbų sukurti būtent pagal kliento norus, parinkus norimą raštų ir spalvų derinį. Aišku kuo toliau, tuo labiau, klausiant ko klientas pageidauja, gaunu atsakymą, jog pasitiki manim, kad gražiai padarysiu, nes kažkas rekomendavo arba jau nebe pirmą kartą užsisako!

Aišku antrus metus pastebiu stiprią tendenciją tautinėms peteliškėms, kurias sukūriau dar prieš penkerius metus, mano nuolatinei klientei užsiminus, kad norėtų kažko mano gaminto su Lietuvos atributika anapus Atlanto gyvenančiai lietuvių šeimynai. Per tuos metus nedaug kas ir te pasikeitė, tik tautinių aksesuarų asortimentas mano darbų istorijoje pasipildė lininėmis peteliškėmis, dekoruotomis Lietuvos Trispalve, kurios lietuvaičiams labai patiko ir kaskart artėjant valstybinei šventei jaučiu jų poreikio stiprėjimą.

Ar vyrai rūpinasi mada, grožiu?

Vyrai tikrai rūpinasi savimi, turi savo mylimiausią kirpėją, stilistą, vyrišką kosmetiką bei aksesuarus. Vieni randa savo stilių ir jį stengiasi išlaikyti, kiti mėgsta naujausias tendencijas pasivaikyti.

Mano klientai tikrai rūpinasi mada, atsakingai ir atidžiai renkasi, derina tinkamą peteliškės audinį, spalvą, ieško tą sezoną madingų raštų.

Kaip tinkamai išsirinkti peteliškę?

Kiekvienai progai svarbu išsirinkti tinkamą aksesuarą, taip pat ir peteliškę. Ar tai bus smagus, kasdieninį garderobą pagyvinantis aksesuaras, ar skirtas progai, šventei? Rimtoms progoms klasikinio stiliaus peteliškė visuomet yra teisingas pasirinkimas, bet nesuklysite pasirinkęs ją pagyvinti norimu spalviniu elementu ar kitu akcentu.

Viskas priklauso nuo jūsų asmenybės, stiliaus ir skonio. Vyrai derina peteliškę prie kostiumo, prie marškinių, prie batų, prie diržo, prie šventės spalvinės temos, prie antros pusės suknelės ar net batelių! Juk svarbiausia yra puiki savijauta ir pasitikėjimas savimi – jei jausiesi puikiai su savo pasirinktu aksesuaru, tuomet ir atrodysi puikiai.

Papasakokit,kaip kuriamas šis vyriškas atributas?

Viskas prasideda nuo vizijos, tinkamo audinio paieškų, detalių, gerai ir gražiai atrodysiančios formos parinkimo ir priderinimo. Išlyginamas, sukerpamas, lenkiamas ir vėl lyginamas audinys, siuvimas, norimos formos išraitymas, galų gale pageidaujamo tvirtinimo įtaisymas – jų mano asortimente šiuo metu du. Na ir supakavimas. Dailios Lietuvoje sukurtos ir gaminamos kartono dėžutės, išklotos iškedentomis popieriaus drožlėmis.

Esate sukūrusi išskirtinę peteliškę papasakokit plačiau apie ją?

Prieš penkerius metus gimė mano pirmos tautinės peteliškė, kurių dar niekas kitas tuomet nesiuvo. Po kelių nesėkmingų bandymų pagaliau gavosi dailios ir tokios, kurias jau ir užsakovei norėjosi parodyti. Buvo keista po gerų metų pastebėti tokiu pačiu principu pasiūtą kito Lietuvos kūrėjo peteliškę. Sako, jei tave seka ir kopijuoja, vadinasi darai gerai, tai gal taip ir yra?

Kaip manote geriau kaklaraištis ar peteliškė?

Tinkama proga turi tinkamą aksesuarą, bet derančią prie aprangos peteliškę pasirinkti lengviau.

Mada prasideda nuo ko?

Kad ir kaip banaliai nuskambės, mada prasideda nuo savęs – nuo savęs atradimo, pajautimo. Jei būsi savimi pasitikintis, tai mada seks tave, ne tu ją.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: