Aukštaitijos naujienosNAUJAUSIOS ŽINIOSRokiškis

Rokiškyje – pirmoji Lietuvoje A++ energinio naudingumo klasės parduotuvė

Intensyvėjant sąmoningam bei tvariam požiūriui į pirkimą ir vartojimą, verslai vis labiau supranta, kad norint sėkmingai konkuruoti tarpusavyje nebeužtenka pasiūlyti geriausią kainą. Šiandien pirkėjai viliojami ne tik akcijomis, bet ir gamtai draugiškomis iniciatyvomis bei sprendimais.

Saulės moduliai – vienintelis svarstytas pasirinkimas

„Svaita“, didžiausio Lietuvoje prekybos įmonių aljanso „Aibė” narė, dar prieš daugiau nei šešerius metus įsirengė saulės elektrines ant trijų parduotuvių Aukštaitijoje ir džiaugiasi, kad šis sprendimas jau atsipirko. Šiemet įmonė žengė dar ambicingesnį žingsnį – naujai parduotuvei Rokiškyje įrengė 30 kW galios elektrinę. Tai – pirmasis A++ energinio efektyvumo klasės prekybinės paskirties pastatas Lietuvoje.

„Svaitos” vykdančioji direktorė Rasa Pacenkienė teigia, kad klausimo, ar reikalingas šis sprendimas – net nekilo. Įmonė jau turėjo patirties su saulės jėgainėmis, o atsižvelgiant į pasaulines tendencijas bei tai, kiek elektros energijos suvartoja maisto prekių parduotuvė – saulės moduliai atrodė vienintelis natūralus sprendimas.

„Maisto prekių parduotuvėje yra daug sistemų, kurios naudoja elektros energiją. Tai – apšvietimas, šildymas žiemą, vėsinimas vasarą, vėdinimas visais metų laikais, karšto vandens paruošimas, kompiuterinės sistemos ir t. t. Vasarą autonominiai šaldytuvai atiduoda šilumą į patalpą, todėl parduotuvės patalpa turi būti papildomai vėsinama. Apšvietimo sistema su šaldymo įranga gali sudaryti iki 70% visų parduotuvės elektros sąnaudų. Šis mūsų pastatas reikalauja nedaug papildomos elektros energijos, nes saulės elektrinė ant stogo pagamina beveik tiek elektros, kiek reikia visoms pastate įrengtoms sistemoms palaikyti“, – pasakoja R. Pacenkienė.

Anot R. Packienės, maisto prekių parduotuvei yra sudėtinga būti draugiškai aplinkai, nes norint, kad tinkamai veiktų visa įranga, reikia itin daug energijos. Visgi, kiekvieno verslo atsakomybė siekti kuo tvaresnių sprendimų. Visose parduotuvėse naudojamas LED apšvietimas ar ten, kur įmanoma, sumontuoti saulės moduliai – tai „Svaitos“ būdas prisidėti prie energijos ir išteklių tausojimo.

Mažiesiems verslams tai – ne finansinis, bet aplinkosauginis sprendimas

R. Pacankienei antrina ir projektą įgyvendinusios bendrovės, saulės modulių gamintojos bei elektrinių statytojos „Solet Technics“, direktorius Andrius Karazinas. Anot jo, verslai atsinaujinančios energijos sprendimus renkasi dėl keleto priežasčių – finansinės naudos ir atsiperkamumo, siekdami pakelti pastato energinę efektyvumo klasę bei vertę rinkoje, norėdami būti draugiškesni aplinkai arba tiesiog dėl prestižo.

„Kalbant apie įmones, ypač nedideles, dažnai tikslas yra ne finansinė nauda, bet prisidėti prie aplinkosaugos – mažinti taršą ir CO2 išmetimą naudojant švarius, atsinaujinančios energijos šaltinius. Taip pat atsiranda galimybė tai išnaudoti savo rinkodaroje, komunikuoti klientams savo socialinę atsakomybę bei išsiskirti iš kitų konkurentų“, – pasakoja A. Karazinas.

Anot „Solet Technics“ direktoriaus, ant parduotuvės Rokiškyje įrengti saulės moduliai leis kasmet net 12 tonų sumažinti skleidžiamą CO2 kiekį.

Sprendimai, padedantys optimizuoti energijos gamybą

Prie „Svaitos“ projekto dirbusi „Solet Technics“ pardavimų vadybininkė Aldona Švelnytė pastebi, kad ne visi pastatai vienodai tinkami saulės kolektorių montavimui. Norint kuo efektyviau išnaudoti saulės modulius, svarbi pastato orientacija pasaulio šalių atžvilgiu, stogo nuolydis ir kiti niuansai.

Tokio projekto įgyvendinimas skirstomas į du etapus – dokumentų rengimas bei fizinis montavimas. Jeigu viskas vyksta sklandžiai, dokumentų pridavimas ir reikiamų leidimų gavimas trunka apie keturis mėnesius, kai kuriais atvejais – ir ilgiau. O fizinis 30 kW elektrinės montavimas, esant palankioms vėjo sąlygoms ir dirbant be trukdžių, užtrunka apie dvi savaites.

„Kadangi stogas nebuvo itin palankus, ne visiškai į pietų pusę, moduliai buvo montuojami pakeliami, naudojant trikampes konstrukcijas. Šis sprendimas padėjo pagerinti metinę elektros energijos gamybą“, – apie projekto eigą kalba A. Švelnytė.

Taip pat projektų vadovė atkreipia dėmesį ir į tai, kad prieš pradedant darbus labai svarbu išsiaiškinti metinį elektros suvartojimą. Nors „Aibė“ parduotuvės moduliai vasaros metu gamins pakankamai daug energijos, tačiau dėl parduotuvėje naudojamų elektros prietaisų kiekio, beveik visa energija bus iškart ir sunaudojama, taigi nereikės jos saugoti ESO tinkluose.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button