Rugsėjo 23-iąją minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena

Rugsėjo 23-iąją minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. 

1943-aisiais buvo sunaikintas Vilniaus getas: nužudyti arba į koncentracijos stovyklas išvežti paskutinieji žydų tautybės Vilniaus gyventojai. Nuo tos dienos oficialiai Lietuvoje žydų nebeliko, tik nedidelė dalis slapstėsi lietuvių, lenkų, rusų šeimose.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Vilniuje gyveno apie 57 tūkstančius žydų. Čia jie buvo sukūrę unikalią civilizaciją, pasaulyje garsėjusią kaip „Šiaurės Jeruzalė“. 1943-iųjų rugsėjo 23-iąją jos nebeliko. Skaičiuojama, kad iki 1941 m. gruodžio pabaigos vokiečiai nužudė daugiau nei 30 tūkstančių žmonių. Pirmoji „akcija“ surengta rugpjūčio 31 dieną.

Rugsėjo 6 dieną visus Vilniaus žydus išvarė iš savo namų ir įkurdino gete. Jis buvo sudarytas iš dviejų dalių – Didžiojo ir Mažojo geto. Getus skyrė dab. Vokiečių gatvė. Pirmajame, Rūdininkų gatvės rajone, buvo apie 30 tūkstančių žydų, antrajame – apie 11 tūkstančių. Iki spalio 21 d. trijų akcijų metu beveik visi Mažojo geto gyventojai buvo nežudyti.

Lietuvos žydų genocido diena į Lietuvos Respublikos atmintinų dienų sąrašą Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo įsaku buvo įtraukta 1990 m. spalio 31 d. Nuo 1994-ųjų ji minima kiekvienais metais.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: