Rukloje pristatyti Lietuvos kariuomenės šarvuotieji visureigiai JLTV: karinis bendradarbiavimas su JAV auga

Rugpjūčio 17 d. Rukloje pristatyti pirmieji iš Jungtinių Amerikos Valstijų įsigyti Lietuvos kariuomenės šarvuotieji kovinės paramos visureigiai JLTV (angl. Joint Light Tactical Vehicle). Krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius Mechanizuotojoje pėstininkų brigadoje „Geležinis Vilkas“ surengtoje naujųjų visureigių pristatymo ceremonijoje teigė, kad šis įsigijimas yra ypatingai svarbus Lietuvos kariuomenės modernizacijos žingsnis.

„Labai džiaugiamės šiandien matydami šarvuotuosius visureigius JLTV Lietuvoje. Šis įsigijimas iš JAV yra vienas svarbiausių Lietuvos kariuomenės modernizacijos žingsnių. Esame labai laimingi, kad mūsų karinis bendradarbiavimas su JAV auga ir mes kartu galime prisidėti prie NATO rytinio flango saugumo. Siunčiame stiprų signalą mūsų sąjungininkams, kad Lietuva rūpinasi ir investuoja tiek į savo, tiek į viso Aljanso gynybą“, – kalbėjo viceministras M. Abukevičius.

Visureigių pristatymo ceremonijoje Rukloje taip pat dalyvavo JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas, JAV Sausumos pajėgų paramos saugumui vadavietės vadas brigados generolas Garrickas Harmonas bei Lietuvos kariuomenės vadovybės atstovai, patvirtinę, kad naujieji JLTV visureigiai reikšmingai sustiprins esamus kariuomenės pajėgumus.

Pirmoji Lietuvą pasiekusių JLTV visureigių partija – 50 vienetų. Jie iš JAV buvo atplukdyti į Vokietiją, o iš ten tralais pasiekė Lietuvą. Pirmuosius šarvuotuosius visureigius gavo Lietuvos kariuomenės mokymo padaliniai Rukloje ir Kazlų Rūdoje, kur buvo pradėtas Lietuvos karių apmokymas. Šiuo metu jau parengtos kelios dešimtys visureigių vairuotojų, 15 mechanikų.

JLTV – moderniausias šiuo metu pasaulyje taktinis šarvuotas visureigis su itin pažangiomis charakteristikomis. Pagal 2019 m. Krašto apsaugos ministerijos ir JAV Vyriausybės pasirašytą sutartį Lietuvos kariuomenei iš viso tokių visureigių bus nupirkta 200. Visureigius gamina JAV Vyriausybės pasirinkta kompanija „Oshkosh Defense“.

Planuojama, kad JLTV visureigiai bus skirti Lietuvos kariuomenės brigadų „Geležinis Vilkas“ ir „Žemaitija“ batalionams, prioritetą teikiant nacionalinėms greitojo reagavimo pajėgoms.

„JLTV yra techniškai pažangūs visureigiai, kurie suteikia aukštą įgulos apsaugos lygį. Jie geriau apsaugos mūsų karius bei užtikrins didesnį efektyvumą žvalgybos, artilerijos ir paramos oro atakų operacijų metu. Visureigiai buvo pagamintas pagal Lietuvos kariuomenės poreikius, siekiant užtikrinti tiek nacionalinės gynybos, tiek ir tarptautinių misijų užduočių vykdymą. JLTV ne tik sustiprins mūsų kariuomenės pajėgumus, bet ir pagerins Lietuvos bei JAV pajėgų sąveiką“, – teigė M. Abukevičius.

„Šiandien pažymime šarvuotųjų visureigių JLTV perdavimo mūsų strateginei sąjungininkei Lietuvai pradžią. JAV Vyriausybės vardu noriu išreikšti savo dėkingumą už tai, kad Lietuva savo modernizacijai renkasi JAV ginkluotę ir techniką“, – JLTV visureigių pristatymo ceremonijoje kalbėjo JAV ambasadorius Lietuvoje R. Gilchristas.

„Lietuva ir toliau yra įsipareigojusi skirti 2 proc. BVP savo gynybai, o šalies įsipareigojimas gynybos modernizavimui stiprina kolektyvinį saugumą ir duoda naudą visam NATO Aljansui. Šarvuotųjų visureigių įsigijimas patvirtina Lietuvos pasiryžimą ginti savo teritorinį vientisumą nuo bet kokios grėsmės“, – pridūrė ambasadorius.

Lietuvos kariuomenės įsigyjami kovinės paramos šarvuotieji visureigiai JLTV yra Lietuvos kariuomenės modernizavimo programos, kuri apima ir pėstininkų kovos mašinų „Vilkas“ ir savaeigių haubicų PZH 2000 pirkimo, dalis. Jie papildys ir atnaujins Lietuvos kariuomenės visureigių parką – iki šiol yra naudojami visureigiai HMMWV („Hammer“).

Įsigyjami visureigiai bus su bokšteliais, apginkluoti 12,7 mm kulkosvaidžiais M2 QCB. Šiuo metu pristatyti visureigiai yra dar be bokštelių, jie yra gauti, o montavimo darbai prasidės artimiausiu metu. Visureigius komplektuojanti įranga, ginkluotė, personalo mokymas, atsarginių dalių įsigijimas ir išlaikymas, transportavimas, įrangos montavimas yra Lietuvos sutarties su JAV dalis. Įsigyti JLTV visureigiai, įranga, ginkluotė, įrankiai, atsarginės dalys Lietuvos kariuomenei bus perduoti iki 2024 m.

Nuotr. aut. A. Pliadis / KAM


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: