
Asm. nuotr.
Sanatorinio gydymo specialistas paaiškino, kiek reikia dienų, kad žmogus pajustų ilgalaikį sveikatos pagerėjimą
Ar kada nors pastebėjote, kad po masažo jaučiatės puikiai, bet jau kitą dieną vėl skauda? Medikai sako, kad rinktis tik pavienes procedūras – tarsi laistyti vieną lapą, kai vandens trūksta visam augalui.
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos duomenimis, šalyje kasmet sanatorijose ir reabilitacijos įstaigose gydosi apie 290 tūkst. žmonių. Didžioji dalis jų renkasi trumpalaikius apsilankymus – vidutinė viešnagės trukmė tesiekia penkias paras. Ekspertai primena, kad norint pasiekti ilgalaikį poveikį būtinas kompleksinis gydymas ir nuoseklus procedūrų ciklas, reikalaujantis laiko.
„Dauguma žmonių šiandien ieško greitų sprendimų – skauda nugarą, užsirašysiu į masažą. Jaučiu stresą – nueisiu į druskų kambarį. Tačiau tai veikia kaip vienkartinė piliulė nuo skausmo. Norint išspręsti problemą iš esmės, reikia ne tik laiko, bet ir kompleksinio požiūrio“, – sako Birštone veikiančios sanatorijos „Versmė“ direktoriaus pavaduotojas medicinai, gydytojas Gasparas Žumbakys.
Tai kiek gi reikia laiko?
Sanatorinis gydymas išsiskiria tuo, kad pacientui taikoma ne pavienė procedūra, o visa individualiai sudaryta kompleksinė programa: judesio terapija, fizioterapija, masažai, balneoterapija, subalansuota mityba, psichologinė pagalba ir kokybiškas poilsis. Visa tai veikia kaip vientisa sistema, stiprinanti žmogaus organizmą iš esmės.
Anot G. Zumbakio, tyrimais įrodyta, kad sanatorinio gydymo poveikis priklauso nuo keturių dalykų – ligos stadijos, žmogaus motyvacijos laikytis gydytojų rekomendacijų, procedūrų individualizavimo ir gydymo trukmės.
„Kaip gydytojas dažnai pastebiu, kad lietuviai yra ypač kantrūs – jie ilgai kenčia skausmą, net ir tuomet, kai jis gerokai apsunkina kasdienybę. Deja, į medikus dažnas kreipiasi tik tada, kai liga jau pažengusi. Tuomet ir gydymas, ir atstatymas užtrunka gerokai ilgiau. Jei išmoktume laiku atpažinti kūno siunčiamus signalus ir nedelstume reaguoti, sveikimo kelias būtų kur kas trumpesnis ir lengvesnis“, – pabrėžia sanatorijos „Versmė“ sveikatos specialistas.
Jo teigimu, veiksmingam sanatoriniam gydymui reikėtų skirti nuo 10 iki 21 dienos, o geriausių rezultatų pasiekiama lankantis sanatorijoje vieną arba du kartus per metus.
Kiekvienam – individuali programa
Gydytojas G. Zumbakys pastebi, kad sanatorinį gydymą Lietuvoje dažniausiai renkasi dvi pagrindinės pacientų grupės. Vieną sudaro žmonės, kuriems reikia atsistatyti po operacijų – iš naujo išmokti judėti, padėti organizmui atsigauti po fizinio ir emocinio streso. Kitą grupę sudaro pacientai, kuriuos į sanatoriją atveda stiprus stresas ir jo pasekmės: nemiga, nuolatinis nerimas, pervargimas.
„Kiekvienam pacientui sudarome individualią programą, remdamiesi jo sveikatos tyrimų rezultatais, fizine ir psichologine būkle. Mūsų sanatorijoje dirba platus kvalifikuotų specialistų kolektyvas, o siūlomos procedūros padeda veiksmingai gydyti įvairius sveikatos sutrikimus – nuo kvėpavimo takų, virškinimo ar odos ligų iki kraujotakos bei nervų sistemos problemų“, – pasakoja gydytojas.
Jis pabrėžia, kad kiekvienu atveju itin svarbus yra kompleksinis gydymo požiūris. Pavyzdžiui, pacientams, turintiems stuburo problemų, dažniausiai taikoma kineziterapija, gydomieji masažai, purvo ir mineralinės vonios. Vienos procedūros padeda sumažinti skausmą ir uždegimą, kitos – gerina kraujotaką, mažina raumenų įtampą, padeda atkurti taisyklingus judesius ir laikyseną.
Ne tik gydymas, bet ir prevencija
Viena iš vis dar gajų klaidingų nuostatų, kad į sanatoriją važiuojama tik po ligos arba su gydytojo siuntimu. Tačiau vis daugiau žmonių atranda sanatorinį gydymą kaip prevencinę priemonę – kad nesusirgtų.
Pasak G. Žumbakio, šiuolaikinės sanatorijos siūlo kur kas daugiau nei vien atsigavimą po ligos. Čia galima keisti ir gyvenimo būdą: išmokti taisyklingai kvėpuoti, stiprinti raumenis, susidėlioti subalansuotą mitybą, išmokti mažinti streso lygį. Visa tai – daug veiksmingesnė ir tvaresnė strategija nei vienkartinė piliulė.
„Moksliškai įrodyta, kad iš anksto pasirūpinti sveikata kainuoja kur kas mažiau nei gydytis, kai liga jau įsibėgėjusi. Prevencinės programos padeda laiku užkirsti kelią ligoms, o tai leidžia išvengti jų progresavimo į lėtines būkles, kurias vėliau galima tik kontroliuoti, bet ne išgydyti. Dabar vis dažniau diskutuojama, kaip pailginti gyvenimo trukmę – vienas svarbiausių veiksnių yra mokėjimas laiku sustoti ir suprasti, kada mums reikia pertraukos“, – sako gydytojas.
Anot jo, Lietuvoje turime puikiai išvystytą sanatorinę infrastruktūrą, niekuo nusileidžiančią vakarietiškai – tad svarbu šia galimybe pasinaudoti.
Sanatorija – ne tik senjorams
Visuomenėje vis dar gyvuoja įsitikinimas, kad sanatorija – tai tik ramybės oazė vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau šiandien tai – viena efektyviausių visuminės (holistinės) medicinos formų. Eksperto teigimu, Lietuvoje sanatorinis gydymas vis dar nepakankamai vertinamas.
„Sutinku žmonių, kuriems sanatorijos vis dar kelia asociacijas su sovietmečio laikų įstaigomis. Tačiau realybė visiškai kitokia. Mūsų sanatorija daug investuoja į moderniausias technologijas, moksliškai pagrįstas procedūras ir nuolat ieško naujovių – kas iš tiesų veikia. Esame prisitaikę ir prie šiuolaikinių jaunų žmonių poreikio, kurie nori ne tik pailsėti, pasisveikatinti, bet ir sportuoti ar net derinti viską su darbu. Tam sudarytos visos sąlygos“, – sako gydytojas G. Zumbakys.
Sanatorinio gydymo vertė yra plačiai pripažįstama tokiose šalyse kaip Vokietija, Austrija ar Čekija. Ten valstybės finansuojamos programos padeda žmonėms ne tik greičiau pasveikti, bet ir veiksmingai užkirsti kelią lėtinių ligų atsiradimui. Tyrimai rodo, kad tokiose sistemose gyvenantys žmonės rečiau vartoja vaistus ir ilgainiui patiria mažesnes sveikatos priežiūros išlaidas.
Kaip žinoti, ar jums reikia kompleksinio sanatorinio gydymo? Užduokite sau kelis klausimus:
- Ar skausmas nuolat grįžta po pavienių procedūrų?
- Ar stresas vis dažniau trukdo normaliam gyvenimui?
- Ar jaučiatės fiziškai išsekęs, nors pakankamai miegate?
Jei į vieną ar kelis klausimus atsakėte teigiamai, vertėtų apsvarstyti bent 10 dienų sanatorinę sveikatinimo programą.

Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!