Sausio 6-oji – Trys Karaliai (Kristaus Apsireiškimas)

Senoliai sakydavo, kad ant Trijų Karalių saulė jau gaidžio žingsnį žengia.

Saulės grįžimo šventės baigdavosi sausio 6-ąją, kai diena pailgėdavo „per vieną gaidžio žingsnį“. Šią šventę krikščionys sutapatino su Trijų Karalių švente. Šią dieną baigiasi ir kalėdinis laikotarpis.

Senovės Graikijoje tokia šventė sutapo su misterijomis Eleuse, į kurias atvykdavo romėnų imperatoriai ir atveždavo gimusiam Dionizui ir graikams dovanų. Krikščionys vietoj tos šventės įvedė Kristų aplankiusių Trijų Karalių šventę. Iš čia atsirado paprotys sausio 6-ąją persirenginėti Trimis Karaliais. Su krikščionybe tas paprotys atėjo į Lietuvą, tačiau buvo susipynęs su tradiciniais žiemos šventės užbaigimo elementais.

Krikščionybės laikais paplito paprotys ant durų bažnyčioje pašventinta kreida parašyti pirmąsias trijų karalių vardų raides: K+M+B (Kasparas, Merkelis, Baltazaras). Kiekvienam karaliui skirtas kryželis prieš jo vardą reiškia išminčiaus šventumą. Pačioje pradžioje kryželiai būdavo rašomi virš kiekvienos raidės, taip sujungiant kryžių ir karūną.

Vėliau žmonės ėmė ženklinti savo namų durų staktas, tikėdami, kad užrašius šias raides namai bus apsaugoti nuo piktųjų dvasių.

Trijų Karalių dieną simboliškai užgesinamos ir Kalėdų eglės miestų aikštės, nupuošiamos eglutės namuose.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: