„Scanorama“ Biržuose surengs mažąjį festivalį

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ kviečia į europietiško kino atostogas ir tęsia kelionę per skirtingus Lietuvos regionus su satelitiniu renginiu „Scanoramos vasara“, liepos 23 d. – 29 d. persikeliančiu į Biržus.

„Europos šalių kino forumas „Scanorama“ užsibrėžė ambicingą tikslą ne tik pirmasis iš Lietuvos festivalių atsiverti regionams, bet ir įtvirtinti kokybiško kino žiūrėjimo tradiciją visoje šalyje. Šiais metais pasirinko tris gražius miestus, kuriuose europietišką kiną siekėme paversti neatsiejama kultūrinio peizažo dalimi. Savo kelionę baigiame Biržuose – ypatingoje vietoje, kurioje susijungia aristokratiškas LDK tradicijas menantis istorinis paveldas ir aktyvus šiuolaikinis kultūrinis gyvenimas. Vasariška „Scanoramos“ programa įsilies į jį, naujai prakalbindama gyventojų pamėgtas erdves ir pakviesdama pokalbiui su įsimintiniausiais Europos režisierių kūriniais“, – teigia festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

„Scanorama“ keičia požiūrį į kino sklaidą regionuose – mažieji festivaliai skirtinguose šalies miestuose

Siekdama plėsti ir gilinti Lietuvos žiūrovų pažintį su europietišku kinu, „Scanorama“ naujai pažvelgė į kino sklaidą regionuose ir nusprendė įgyvendinti iki šiol nė vieno šalies festivalio ar kino platintojo netaikytą praktiką. „Scanoramos vasara“ pakvies ne į atskiras filmų peržiūras, bet surengs mažuosius festivalius Tauragėje, Alytuje ir Biržuose. Renginio atidarymas Biržų kultūros centre, filmų peržiūros meno galerijoje „Portfolio“, diskusijos, renginiai, vaišės vaikams, animacijos dirbtuvės ir uždarymas paplūdimyje prie Širvėnos ežero – biržiečių laukia tikros atostogos europietiško kino ritmu.

„Scanorama“ yra pirmoji, kuri į regionus pažvelgė rimtai, dėmesingai ir atsakingai. Renginio organizatoriai įsitikinę, kad tam būtinas artimas ryšys su vietos bendruomene ir pažintis su kultūros lauku. Pasak jų, nepakanka kelioms valandoms atvykti į svetimą vietą ir surengti peržiūrą ar diskusiją. Reikia tapti ne svečiu, o miesto gyventoju – žinoti kuo gyvena vietiniai, prisėsti jų pamėgtoje kavinėje ar bare, užsukti į vykstančią parodą.

„Scanoramos vasaros“ veidu – scanbasadore – tapo kino prodiuserė ir edukatorė Viktorija Akavickaitė, gerai susipažinusi su vietos kultūros lauku ir bendruomene. Ji savarankiškai parinko renginių vietas, sudarė įvairiapusišką kino programą, žadančią tinkamą kultūrinį vasaros akcentą kiekvienam miesto gyventojui, steigs miesto kino klubą ir burs kinu besidominčią bendruomenę – pasibaigus „Scanoramos vasarai“, ši savarankiškai tęs scanbasadorės pradėtą veiklą.

„Biržai yra stiprias kultūrines tradicijas turintis miestas, todėl neabejoju, kad vietos gyventojus ir svečius sudomins pasiūlymas praleisti išskirtines kinematografiškas atostogas. Svarbų vaidmenį atlieka ir aktyvi kultūros lauko bendruomenė, palaikanti naujas iniciatyvas ir kurianti įvairiapusį dialogą tarp menininkų ir gyventojų. Vietoje, kurioje kultūra yra visavertė kasdienio gyvenimo dalis, lengviau kurti naujas tradicijas,“ – teigia V. Akavickaitė.

Projekto sėkme neabejoja ir meno galerijos „Portfolio“ įkūrėja Lijana Judickaitė, ne vienerius metus kviečianti į šiuolaikinio meno parodas ir pokalbius galerijoje įsikūrusioje kavinėje.

„Kultūrinis gyvenimas Biržuose ypatingai gražiai apjungia istorinį paveldą ir šiuolaikinio meno pulsą. Kilmingą ir išsilavinusią LDK laikotarpio Lietuvą menančios Radvilų giminės tradicijos, senosios muzikos koncertai, literatūros forumas „Šiaurės vasara“, šiuolaikinių Lietuvos dailininkų parodos „Portfolio“ galerijoje, pokalbiai ir diskusijos čia įsikūrusioje kavinėje – tai darniai skambantis daugiabalsis choras, atliekantis platų ir turtingą repertuarą. Esu tikra, kad į jį sklandžiai įsilies ir „Scanorama“, gerais ir įsimintinais filmais primindama, kad Biržai visada buvo kultūrai atviras ir europietiškas miestas.

Manau, kad mažasis „Scanoramos“ festivalis ir mūsų rengiami kultūros projektai „Portfolio“ galerijoje – tai repeticija kitų metų renginiams, skirtiems Jono Meko gimimo šimtmečiui. Biržai turi žinomą žmogų, kuris liks istoriškai didžiausia kultūros ikona ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Viliuosi, kad kitais metais įvyks nacionaliniai projektai, sukviesiantys kultūros lauko atstovus, kuriems svarbu kurti bendruomenę, kalbančią apie meną, kiną, muziką, literatūrą. Todėl kviečiu visus jungtis ir kurti. Kaip mes sakome: „Esi sukurtas, kad kurtum“, – mintimis dalijasi galerininkė.

„Scanoramos vasaros“ repertuare Biržuose – pagrindiniuose pasaulio kino festivaliuose pristatyti ir ne vieną apdovanojimą pelnę filmai: „Oskaro“ laureato dano Thomo Vinterbergo „Dar po vieną“, švedo Magnuso von Horno „Prakaituok!“, norvego Hanso Petterio Molando „Vogti arklius“, ispanų Rafaelio Moléso ir Pepe Andreu „Omarų sriuba“, švedės-samės Amandos Kernell „Neišskiriami“, norvego Christiano Lo „Pašėlusios gastrolės“, norvegės Anne Sewitsky „Sonja. Baltoji gulbė“. Mažųjų žiūrovų lauks animatorės Urtės Oettinger trumpametražis filmas „Pieno baras“ ir specialiai jiems skirta programa.

PROGRAMA

Seansų vietos:

Meno galerija „Portfolio“ (Rotušės g. 12)

Atidarymas: Biržų kultūros centras (J. Basanavičiaus g. 4)

Uždarymas: Biržų paplūdimys prie Širvėnos ežero  

Liepos 23 d.

„Scanoramos vasara“ atidarymas Biržuose

18.00 val. „Prakaituok! (rež. Magnus von Horn, drama) – seansas vyks Biržų kultūros centre. Europos šalių kino forumo „Scanorama“ įkūrėjos ir meno vadovės Gražinos Arlickaitės vaizdo sveikinimas.

Liepos 24 d.

18.00 val. „Neišskiriami“ (rež. Amanda Kernell, drama). Po filmo – diskusija su visuomenės sveikatos specialiste Viktorija Andreikėnaite.

Liepos 25 d.

14.00 val. „Pieno baras“ (rež. Urtė Oettinger, trumpametražis, animacinis). Po seanso – animacijos dirbtuvės su kino prodiusere Viktorija Akavickaite bei vaišės.

17.00 val. „Pašėlusios gastrolės“ (rež. Christian Lo, drama visai šeimai).

Liepos 26 d.

18.00 val. „Vogti arklius“ (rež. Hans Petter Moland, drama). Po seanso – diskusija su kino režisiere Indre Juškute, dirbusia su režisieriumi Hansu Petteriu Molandu.

Liepos 27 d.

18.00 val. „Sonja. Baltoji gulbė“ (rež. Anne Sewitsky, drama, biografinis)

Liepos 28 d.

18.00 val. „Omarų sriuba“ (rež. Rafael Molés, Pepe Andreu, dokumentinis. Po filmo – diskusija su „Scanoramos vasara“ koordinatore Vaida Kazlauskaite ir gardi omarų sriuba.

Liepos 29 d.

22.00 val. „Dar po vieną“ (rež. Thomas Vinterberg, komiška drama) – seansas vyks Biržų paplūdimyje prie Širvėnos ežero.

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ satelitinis renginys „Scanoramos vasara“  vyks liepos 23 – 29 d. Biržuose (Meno galerija „Portfolio“, Biržų kultūros centras, Biržų paplūdimys prie Širvėnos ežero)

Projektą „Scanoramos vasara“ finansuoja Lietuvos kino centras.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *