agrorangovai.lt nuotr.

Sėja ir sėjos metodai ir jų skirtumai

Dirvožemio apdirbimo metodai yra esminė žemės ūkio dalis, lemianti derlingumą, dirvožemio sveikatą ir bendrą ūkio efektyvumą. Tradicinė ariminė sėja, beariminė žemdirbystė, juostinė sėja (strip till) ir ražieninė sėja (no-till) – tai pagrindiniai metodai, kurie skiriasi dirvožemio apdorojimo intensyvumu ir techninėmis priemonėmis. Kiekvienas iš jų turi savo privalumų ir trūkumų, todėl būtina atsižvelgti į dirvožemio tipą, klimato sąlygas ir auginamas kultūras. Šiame straipsnyje nagrinėsime šių metodų ypatumus ir duosime patarimų dėl sėjos būdo pasirinkimo.

Sėjos metodai

Yra pagrindiniai dirvožemio apdorojimo metodai. Plačiausiai naudojamas yra tradicinis, tačiau naujesni būdai turi savo specifinių privalumų.

Tradicinė sėja. Tiesioginė sėja gerai žinoma ir plačiai naudojama dėl savo paprastumo ir efektyvumo. Tačiau šis metodas gali pažeisti dirvožemio struktūrą ir padidinti erozijos riziką. Be to, jis reikalauja didelių energijos ir darbo sąnaudų. Tradicinė sėja pasižymi lengva piktžolių kontrole, dideliu derlingumu ir atliekama visiems puikiai pažįstamais įrankiais. Tradicinė sėja labiausiai tinka mažiems ūkiams, tačiau tyrimai taip pat rodo, kad šis metodas gali būti mažiau efektyvus lyginant su šiuolaikiniais metodais, ypač dideliuose ūkiuose.

Beariminė žemdirbystė. Neariamosios žemdirbystės metu dirvožemis nėra apdirbamas. Tai padeda išlaikyti dirvožemio struktūrą ir sumažinti eroziją, tačiau gali prireikti daugiau herbicidų piktžolėms kontroliuoti. Šis metodas taip pat reikalauja specializuotos įrangos ir ilgesnio pereinamojo laikotarpio. Kai kurie tyrimai rodo, kad beariminė žemdirbystė gali duoti mažesnį derlių, ypač pirmaisiais metais, kol dirvožemis prisitaiko prie naujos sistemos.

Juostinė sėja (strip – till). Jos metu dirvožemis apdorojamas minimaliai, apdirbant tik ruožus, kuriuose bus siejami pasėliai. Strip – till sėjamoji sujungia beariminės sėjos ir tradicinės sėjos privalumus, tačiau reikalauja brangios įrangos ir tam tikrų technologinių įgūdžių. Tai efektyvus metodas dirvožemio sveikatai ir drėgmės išsaugojimui, tačiau neapdirbtos juostos gali kaupti per daug drėgmės tam tikromis sąlygomis, o tai gali sukelti perteklių ir dirvožemio grūdėtumą bei augalų šaknų puvimą.

Ražieninė sėja (no till). Ražieninės sėjamosios metu dirvožemis apdirbamas minimaliai arba neapdirbamas visiškai. Ražieninė sėjamoji yra panaši į beariminę sėją, tačiau dar labiau orientuota į dirvožemio struktūros išsaugojimą. Nors šis metodas turi daug privalumų, jis taip pat gali reikalauti daugiau herbicidų ir turėti ilgą  pereinamąjį laikotarpį, nes neapdirbtas dirvožemis pavasarį šyla lėčiau, o tai gali vėlinti pasėlių augimą. Vienas iš didžiausių iššūkių naudojant ražieninę sėjamąją yra piktžolių kontrolė. Kadangi dirvožemis nėra apdirbamas, piktžolės gali lengviau išlikti ir konkuruoti su pasėliais. Be to, jai taip pat reikalinga specializuota įranga, kuri gali būti brangi.

Kaip pasirinkti tinkamą sėjos metodą?

Renkantis sėjos metodą, labai svarbu atsižvelgti į auginamų augalų poreikius, dirvožemio savybes ir klimato sąlygas, nes skirtingi augalai reikalauja skirtingų sąlygų, kad galėtų klestėti ir duoti maksimalų derlių.

  • Tradicinė sėja yra gerai žinoma ir plačiai naudojama dėl savo paprastumo ir efektyvumo. Ji tinka daugeliui augalų, ypač tiems, kurie gerai auga apdirbtame dirvožemyje, pavyzdžiui, kukurūzai, kviečiai ir miežiai. Tačiau šis metodas gali pažeisti dirvožemio struktūrą ir padidinti erozijos riziką, rinkdamiesi tradicinę sėją, jūs būsite labiau priklausomas nuo aplinkos sąlygų.
  • Beariminė sėja yra ypač naudinga augalams, kuriems svarbu išlaikyti dirvožemio struktūrą ir drėgmę, tokiems kaip sojos pupelės ir rapsai. Šis metodas taip pat tinka daugiamečiams augalams, kurie reikalauja stabilaus dirvožemio.
  • Juostinė sėja yra puikus pasirinkimas augalams, kurie reikalauja gerai paruošto sėklų guolio ir tuo pačiu metu naudos iš neapdirbto dirvožemio drėgmės ir struktūros išsaugojimo. Tai yra idealus metodas kukurūzams ir sojos pupelėms.
  • Ražieninė sėja ypač tinka augalams, kurie gerai auga natūralioje dirvožemio struktūroje, pavyzdžiui, kviečiai, miežiai ir avižos. Šis metodas padeda išsaugoti dirvožemio drėgmę ir sumažinti erozijos riziką.

Sėjos paslaugos

Neturite reikiamos technikos sėjai? Kreipkitės į mus. Mes siūlome aukščiausios kokybės beariminės, juostinės, ražieninės, pavasarinės ir tradicinės sėjos paslaugas. Naudodami moderniausią ūkio techniką, tokią kaip Horsch Maestro 12 CV ir Horsch Pronto 9 DC, galime pasėti beveik visas kultūras su trąšų įterpimo galimybe. Patikėkite savo ūkio derlingumą profesionalams – susisiekite su mumis jau šiandien!

Daugiau informacijos – https://agrorangovai.lt/sejos-paslaugos-seja


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: