Jaunimas - Lietuvos naujienos - 2021-09-25

Seniausi žaislai pasaulyje

Nuo pačių seniausių laikų visi pasaulio vaikai žaidė su įvairiausiais daiktais. Dažniausiai tai būdavo namuose rasti daiktai arba gamtoje randamos „gėrybės“ – akmenukai, kankorėžiai, šakelės. Priklausomai nuo situacijos jie vaikų vaizduotėje virsdavo gyvūnais, žmogeliukais, arkliukais ir pan. Mokslininkai teigia atradę žaislų, naudotų vaikų, gyvenusių prieš daugiau nei 2 000 metų. Įdomu tai, kad antikoje žaislai buvo naudojami vaikų auklėjimui. O Graikijoje buvo paprotys, įpareigojantis pilnametystės sulaukusius jaunuolius sudeginti žaislus. Tokiu būdu jie būdavo paaukojami dievams.

Tai, kad žaislai buvo aktualūs dar prieš porą tūkstančių metų įrodo, kad žaidimas yra vienas iš penkių žmogaus būties poreikių. Žaidimas – vaikystėje susiformuojantis ir pasireiškiantis poreikis žaisti yra pagrindinė žmogaus vaizduotės ir kūrybingumo veikimo plotmė. Jis yra tampriai siejamas su vaizduote, kūrybiškumu, tikslų siekimu, planavimu bei bendravimu, kurie išlieka aktualūs visą žmogaus gyvenimą. Taigi, galima teigti, kad iš esminio žmogaus poreikio žaisti kyla visa žmogaus kuriama kultūra.

Kultūros istorikai žaislais apibūdina tik specialiai vaikų žaidimams pritaikytus daiktus. Kiekvienos tautos žaislai turi bendrų bruožų, siejančių visus žaislus. O taip pat turi ir tik konkrečiai tautai būdingų išskirtinių bruožų. Pasakojama, jog kūrybingi suaugusieji (veikiausiai vaikystėje žaidę savais, pasigamintais žaislais), norėdami kad jų vaikai žaistų ne tik gamtoje ar aplinkoje randamais daiktais, ėmėsi gaminti žaislus. Tai dažniausiai būdavo švilpukai, birbynės, sukučiai, arkliukai. Juos lipdydavo iš molio, pjaustinėdavo, skaptuodavo ir drožinėdavo iš medžio. Mediniai žaislai dėl savo medžiagiškumo, ekologiškumo, patvarumo labai vertinami iki šiol.

Namuose gaminti žaislai buvo gan primityvūs, abstrakčių formų, didžiausias dėmesys skiriamas gyvūno ar žmogaus galvai. Naminiai žaislai buvo kuriami iš paprastų medžiagų, randamų namų aplinkoje. Tuo tarpu žmonės, kurie užsiėmė žaislų gamyba ir taip prisidurdavo prie algos, ėmė kreipti dėmesį į vaikų polinkius bei poreikius, interesus, amžiaus tarpsnių savybes. Todėl neretai mažesniesiems vaikams dažnai droždavo gyvūnų skulptūras, žmogeliukus, kaladėles, iš kurių būtų galima kažką statyti. O vyresnio amžiaus vaikams siūlydavo judančius žaislius. Tai dažniausiai būdavo įvairūs įrengimai, kuriuos vaikai matydavo artimoje aplinkoje. Didžiulę paklausą turėjo mediniai supamieji arkliukai, maži, stumiami lėlių vežimėliai, linguojantys gulteliai.

Ilgainiui, bėgant metams, prigijo ir žaislų dovanojimo įvairiomis progomis, tradicija. Ji buvo labai paranki anuometiniams žaislų gamintojams. Jie ėmėsi kurti vis naujesnius, įdomesnius, spalvingesnius žaislus. Tačiau mediniai žaislai vis tik buvo vertinami labiausiai. Jų populiarumas, beje, nemąžta iki šiol.

Mediniai žaislai – ekologiški, dažnai neturi smulkių detalių, kurias vaikai galėtų praryti ar susižeisti. Taigi vaikams žaisti su jais yra saugu. Be to, įvairūs žaidimai su mediniais žaislais lavina vaikų kūrybiškumą, fantaziją, smulkiosios motorikos judesius, vyresnius vaikus skatina domėtis ilgaamžiškumu ir aplinkosauga.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: