Seniūnai labiausiai bijo sniego ir pūgos

Gruodžio pabaigoje staigiai spustelėjęs šaltis mikliai surakino ežerų ir upių paviršius, o vieškelių dulkių gruodas primena kelionę skalbimo lenta. Iškritęs purus sniegas bei iš kaminų į padangę kylantys balzgani dūmai dar labiau sustiprina klasikinės lietuviškos žiemos vaizdelį. Nors sinoptikai dar neseniai prognozavo greitą atšilimą, bet dabar, panašu, šalčiai artimiausiu metu mūsų kraštų neapleis.

Šalčiai ir sniegas natūraliai apsunkina gyvenimą bei darbus, sukelia nepatogumų atokiai gyvenantiems vienišiems vyresnio amžiaus žmonėms. Taurelės mėgėjai taip pat šiuo laikotarpiu pakliūna į padidintos rizikos piliečių grupę – pavargęs ir prisėdęs snustelti minkštoje pusnyje lengvai gali atsibusti šventojo Petro vadovaujamos kontoros prieigose. Kaip su šalčiu galynėjamasi Biržų rajone, kalba seniūnijų seniūnai.

Šiaurietiškas charakteris ir šiltos pirštinės

Šiauriausią Lietuvos geografinį tašką „valdantis“ Nemunėlio Radviliškio seniūnijos seniūnas Giedrius Kubilius kol kas dėl „šalčio pramonės“ veiklos didelių bėdų sakė nematantis. „Mes šiauriečiai, toks šaltukas mums įprastas. Sniegą kapstom, vargo nematom. Pamenu, prieš keletą metų buvo minus trisdešimt šeši, ir tai visi darbe susirinkome“, – geros nuotaikos nestokojo žodžio neieškantis seniūnas. Anot G. Kubiliaus, seniūnijos gyvenimas teka sava vaga, keliai dar nėra labai slidūs, tik provėžoti. Bėda tik ta, kad seniūnijos prižiūrimi keliai jau tapo geresni nei tie, kuriais rūpinasi valstybinė įmonė (VĮ) „Panevėžio regiono keliai“. Kita problema būtų sniegas ir pūgos, bet ir tokiems gamtos kataklizmams yra pasiruošta, kiek įmanoma. Anot seniūno, pūga pirmiausia smogia keliui Kočėnai – Jasiškiai, kuris yra dauboje. Jei tik sniegą neša, kelias greitai tampa didele nepravažiuojama pusnimi. Panašiais kasdieniniais rūpesčiais gyvena ir Parovėjos seniūnija. Pasak seniūnės Gailutės Tamulėnienės, reikia tik šiltai apsiauti kojas, apsirengti, apsimauti šiltas pirštines ir drąsiai žengti į sniegą. „Tai dar ne šaltis, o tik šaltukas“, – atlaidžiai orą vertino G. Tamulėnienė. Tačiau šaltis tam tikrų pataisų gyvenimo rutinai padarė. „Dabar nekviečiame žmonių dirbti už pašalpas visuomenei naudingo darbo, laukiame, kol šaltis kiek atlėgs“, – sakė seniūnė. Moteris pridūrė, kad labiausiai nelaukianti pūgų. Yra keletas sodybų, kurias sniegas „atkerta“ nuo likusio pasaulio. Tačiau, pasak seniūnės, esant reikalui, visada į pagalbą ateina geranoriški ūkininkai su savo galinga technika. „Svarbiausia nepanikuoti ir į viską žiūrėti blaiviu protu. Tuomet ir nebus bėdų arba jas nesunkiai išspręsime“, – sakė G. Tamulėnienė.

Lyg tiksinti bomba

Tarsi pratęsdamas kolegės samprotavimus, Papilio seniūnas Renas Čygas labiausiai šiuo metu nerimauja dėl blaivaus proto. „Seniūnijos šaltuoju metų laiku gyvena ant tiksinčios bombos. Visą laiką neramu, kad kas nors nesudegtų, nesušaltų ar neužsimuštų. Kalbu apie išgerti kasdien mėgstančius žmones, nes tokia yra realybė ir kasdienybė. Labai blogai, kad rajone nėra nakvynės namų, kur nelaimėlius būtų galima laikinai priglausti. Kiekvieną žiemą atsiranda koks nors žmogelis, neturintis kur pasidėti – ar tai jo troba sudegė, ar giminaičiai, pas kuriuos glaudėsi, lauk išprašo, ar panašiai. Ateina toks pilietis į seniūniją ir sako, kad neturi kur dėtis. O kaip padėti greitai, nežinia. Būtų nakvynės namai, žmogus prisiglaustų savaitei ar dviem. Per tą laiką būtų galima jam kažkokį būstą ar kitą gyvenamąją vietą surasti. Manau, kiekvienoje seniūnijoje yra panašių žmonių – benamių, girtuoklėlių, kitų didesnės socialinės rizikos žmogelių. Vasarą tokie žmonės dar kažkaip glaudžiasi, o žiemą visai prastai jiems tampa“, – kalbėjo susirūpinęs seniūnas. Kita nuolat kamuojanti bėda – seniūnijos keliai. Pasak R. Čygo, nuolatos gyventojai skundžiasi dėl prasto kelio į Kupreliškį. Kelias iš tiesų blogas, ypač pavasarį ir rudenį, tačiau „Panevėžio regiono keliai“ jo remontuoti neskuba. Priežastis – menkas pravažiuojančio transporto srautas.

Indikatorius – kamino dūmai

Spustelėjus speigui, Pabiržės seniūnė Vita Zurbaitė sakė pirmiausia susirūpinusi socialinės rizikos šeimomis ir vienišais žmonėmis – ar visi turi malkų kūrenti krosnis. Pasak V. Zurbaitės, seniūnijoje yra nedaug atokiai gyvenančių žmonių. Tokiais atvejais labai pagelbėja aplinkiniai ūkininkai. Senyvo amžiaus vieniši gyventojai dažniausiai jiems yra išnuomoję savo turimą žemę, tad pastarieji jaučia pareigą padėti. Seniūnė džiaugėsi, kad gyventojai neabejingi, padeda vieni kitiems. „Pastebėję, kad iš senyvo kaimyno trobos kamino ilgesnį laiką nematyti dūmų, patys eina žiūrėti arba skambina į seniūniją. Tada mes važiuojame. Esame tokiems žmonėms dėkingi“, – apie gerą kaimynystę pasakojo V. Zurbaitė. Seniūnė sakė, kad žmonės yra geranoriški, linkę padėti vienišiems ar sunkiai judantiems vyresnio amžiaus kaimynams. Vabalninko seniūnė Lilija Vaitiekūnienė irgi buvo užtikta vizituojanti socialinės rizikos šeimas bei vienišus žmones. Seniūnė su komanda tikrino, ar šiltai gyvena tokios šeimos, ypač su vaikais, ar pakanka maisto. O šaltis jau spėjo pridaryti ir rimtesnių bėdų – kilo gaisras seniūnijos patalpas šildančioje katilinėje. Laimei, pasak L. Vaitiekūnienės, didesnių nuostolių pavyko išvengti, viskas pasibaigė palyginus sėkmingai.

Pasak seniūnės, seniūnija turi bendrabutyje pasilikusi kambarį ekstremaliems atvejams – jei vyras išvaro į gatvę žmoną arba atvirkščiai, jei be pastogės žmones palieka gaisras ar kita nelaimė. Tokiu atveju nukentėjusieji apgyvendinami šiltame būste su visais patogumais.

Pinigų stygius padeda išsaugoti sveikatą

„Situacija yra kontroliuojama“, – paklaustas apie šalčio ir sniego poveikį sakė Pačeriaukštės seniūnas Aurimas Frankas. Anot seniūno, dabar svarbu pasirūpinti vienišais senukais ar ligotais žmonėmis, kad jie nepristigtų malkų. Dėl pernelyg mėgstančių taurelę kraštiečių pavojaus nušalti ar sušalti seniūnas sakė, jog čia rizikos faktorius didelis. Vienintelė paguoda, pasak A. Franko, kad po šventinio periodo minėti piliečiai yra materialiai išsisėmę, todėl dabar jaučiamas tam tikras atokvėpis. Naujas suaktyvėjimas turėtų būti sausio vidury. Anot A. Franko, žmonės kaimuose geranoriški, pamatę tysantį žmogų, nepraeina pro šalį, pažiūri ir pakelia. Bėda gali atsitikti sutemus, kai tokio pavargėlio gali niekas nepastebėti. A. Frankas džiaugėsi, kad seniūnijoje mažai liko atkampiose ir sunkiai pasiekiamose vietose gyvenančių žmonių, o ir tuos kelis užsilikusius pagloboja vietinės bendruomenės.

Širvėnos seniūnijos seniūnė Neringa Šijanienė sakė daugiausia nerimaujanti dėl senyvo amžiaus žmonių – kad eidami nepaslystų, nenugriūtų ir nesušaltų, kad užtektų malkų ar kitokio kuro. Jos nuomone, nakvynės namai rajone būtinai reikalingi, nes, atsitikus kokiai nors nelaimei, ne kiekvienas žmogus turi kur prisiglausti.

Saugokimės gaisrų

„Šaltis gerokai veikia mūsų veiklą“, – sakė Biržų miesto seniūnas Vytas Jareckas. Pasak seniūno, jaučiamas darbuotojų stygius, nes dar nevyksta Viešųjų darbų programa. Pagal šią programą žmonės bus įdarbinti tik sausio pabaigoje. Dabar viskas remiasi į vadinamųjų pašalpininkų darbą, kuris, anot seniūno, yra sunkiai prognozuojamas. „Dėkui dievui, kad sniegas užpylė mūsų nespėtas surinkti po švenčių šiukšles viešose vietose. Liks šis darbas pavasariui. O dabar gražu ir balta“, – ironiškai kalbėjo seniūnas. Jo nuomone, miesto gatvių ir šaligatvių valymui trūksta elementaraus kruopštumo visiems rangovams. Didelis speigas ir sniegas – abu reiškiniai nieko gero neduoda. Pasak V. Jarecko, dideli šalčiai neretai sukelia gyvenamųjų namų gaisrus. Nuo nuolatinio intensyvaus kūrenimo perkaista krosnys ir kaminai, gali atsirasti įtrūkimų ir kilti gaisras. Sniegas užverčia miesto infrastruktūrą – takus, šaligatvius, kiemus ir automobilių stovėjimo aikšteles. Sniegą gali tekti iš miesto vežti, o tai skaudžiai kerta per seniūnijos biudžetą. Seniūnas linkėjo miestelėnams būti geranoriškiems ir pastabiems- nesušalti patiems ir stebėti, kad nelaimė neištiktų kaimyno.

siaures_rytai
Antanas Vaičeliūnas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: