Pixabay nuotr.

Šiandien minima Pasaulinė rankų plovimo diena, Patarimai, kaip jas plauti tinkamai

Spalio 15 d. Jungtinių tautų Vaikų fondas paskelbęs Pasauline rankų plovimo diena. Rankų plovimas užkerta kelią ligoms plisti. Specialistai vieningai teigia, kad ypač svarbu plauti rankas ligų epidemijų metu: rudenį ir žiemą, kai plinta gripas; vasarą, kai padaugėja žarnyno infekcijų.

Pasak sveikatos specialistų, rankas rekomenduojama plauti kaip galima dažniau, o visuomet, kai rankos akivaizdžiai purvinos ar abejojate jų švara; grįžę iš lauko; prieš valgant; pasinaudojus tualetu; jei lietėte pinigus; kai nusikosėjote ar nusičiaudėjote; jei glostėte gyvūnus (net ir naminius).

Vaistininkė Regina Razulevičiūtė sako, kad jei nėra galimybės nusiplauti rankų, galima pasinaudoti specialiomis dezinfekuojančiomis priemonėmis.

„Rankas plauti reikia ir prieš valgio gaminimą, ir prieš valgant. Būtinai nepamirškite nusiplauti rankų lietę žalią, neapdorotą mėsą, žalius kiaušinius, po namų ruošos, šiukšlių tvarkymo ir išnešimo bei bendravimo su ligoniu. Taip pat ypatingai svarbu nepamiršti laikytis rankų švaros pakeitus kūdikio sauskelnes, prieš ir po žaizdos tvarstymo, ar paglosčius gyvūną. Nepakenks rankas plautis taip dažnai, kaip manote, kad rankos gali būti nešvarios“, – sako „Eurovaistinės“ farmacininkė.

Pasak specialistės, yra penki teisingo rankų plovimo etapai, kurie apima pakankamą muilo kiekio naudojimą ir rankų plovimą po tekančio vandens srove.

1. Įsitikinkite, kad visos rankoms plauti reikalingos priemonės yra šalia (vanduo, muilas ir rankšluostis (patartina popierinis)).

2. Rankas sudrėkinti rekomenduojama vėsiu vandeniu. Vandeniu sudrėkintus delnus pamuiluokite, kol muilas pradės putoti. Mažiausiai 10 sekundžių plaukite rankų paviršių, nes plovimo priemonių efektyvumas priklauso ir nuo jų vartojimo trukmės.

3. Kruopščiai muiluokite visą rankų paviršių, rekomenduojama iki pat riešų: visus pirštus ir tarpupirščius (šiuo momentu rankų po vandens srove laikyti nereikia).

4. Nors 10 sekundžių rankas skalaukite po šilto tekančio vandens srove, po to jas nusausinkite. Taip pašalinsite ne tik nešvarumus, bet ir muilo likučius.

5. Vandens čiaupą būtina užsukti naudojantis rankšluosčiu, nes prieš plovimą prie jo lietėtės nešvariomis rankomis. Panaudotus popierinius rankšluosčius išmeskite į šiukšliadėžę.

„Nepamirškite drėkinti rankų odos, nes įprastas muilas dažnai ją sausina. Patariama nusiplovus rankas patepti jas drėkinamuoju kremu arba rinktis odos nesausinančias priemones“, – pataria vaistininkė.

Sveikatos specialistai teigia kad pakankamai dažnai plaunant rankas galima išvengti daugelio užkrečiamųjų ligų.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: