Vokietijos kariuomenės nuotr.

Šiauliuose dislokuotas Vokietijos valdymo ir pranešimų centras sustiprins Baltijos šalių oro erdvės valdymo stebėseną

Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose  oficialiai veikti  pradėjo  Vokietijos karinių oro pajėgų perdislokuojamas Valdymo ir pranešimų centras.  Šiais papildomais pajėgumais  Vokietija prisideda prie Baltijos šalių oro erdvės valdymo stebėsenos ir pajėgų treniravimo. Tai įprastai atlieka nuolat Baltijos regione veikiantys valdymo ir pranešimų centrai Karmėlavoje, Lielvardėje (Latvijoje) ir Taline (Estijoje).  Šią savaitę galutinai įdiegta vokiečių sistema iki šių metų lapkričio pabaigos bus integruota į NATO integruotą oro erdvės ir priešraketinės gynybos sistemą  NATINAMDS ir prisidės  prie NATO oro erdvės virš Lietuvos, Estijos ir Latvijos stebėjimo pajėgumų.

 „Siųsdama savo naikintuvus NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse pastiprinti, vadovaudama NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei Lietuvoje, o dabar  Lietuvoje įsteigusi perdislokuojamą valdymo ir pranešimų centrą  Vokietija demonstruoja labai atsakingą ir kompleksinį požiūrį į Baltijos regiono ir viso NATO saugumą”, –  sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Vokietijos perdislokuojamas valdymo ir pranešimų centras ir tam tikri šio centro elementai ir juos aptarnaujantys kariai, kurią maždaug 100,  yra dislokuoti ir Skede (Latvijoje) bei Amaryje (Estijoje).

Šiuo metu NATO oro policijai Baltijos šalyse vadovauja Italija, kurios kontingentas su keturiais naikintuvais „Eurofighter“ nuo šių metų rugsėjo aštuoniems mėnesiams (dviem rotacijoms iš eilės) yra dislokuotas Aviacijos bazėje Šiauliuose, o italus remiantis Vokietijos kontingentas su šešiais naikintuvais „Eurofighter“, taip pat dviem rotacijoms iš eilės, – Estijos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Amaryje. Šioje misijoje budintys naikintuvai reaguoja vos tik gavę pranešimą kilti perimti, atpažinti ir lydėti neatpažintus orlaivius, skrendančius arti NATO oro erdvės. Oro policijos naikintuvų veiksmus kontroliuoja Baltijos šalyse veikiantys valdymo ir pranešimų centrai, o perdislokuojamas Vokietijos centras galės remti ir sustiprinti sąjungininkų oro policijos operacijas, treniruotes ir pratybas. Rugsėjo pradžioje Vokietija į Šiaulių oro bazę oro policijos sustiprinimui buvo atsiuntusi ir kuro papildymo ore orlaivį.

Vokiečių kariuomenės Valdymo ir pranešimų centro, kurio šaukinys „Raudonasis vanagas” (angl. „ Red Hawk“), kariai gali dislokuotis, įdiegti ir valdyti savo kompleksinę oro stebėjimo ir valdymo sistemą bet kurioje pasaulio vietoje. Šis centras glaudžiai veikia su kitais Baltijos šalių kontrolės ir pranešimų centrais ir NATO Jungtinių oro operacijų centru Uedeme, Vokietijoje. Dislokuodama šį centrą Šiauliuose Vokietija prisideda prie prieš šešerius metus pradėtų NATO saugumo užtikrinimo priemonių (angl. NATO Assurance Measures), taip pademonstruodama NATO įsipareigojimus sąjungininkams prie rytinių Aljanso sienų.

***

Vokietija yra pagrindinė Lietuvos sąjungininkė ir kertinis Europos stabilumo ir saugumo garantas. 2020 m. vasarą Lietuva ir Vokietija pasirašė susitarimą dėl Lietuvos ir Vokietijos karių laikino buvimo kitos valstybės teritorijoje.

Vokietija ypač prisideda prie Lietuvos gynybinių pajėgumų vystymo, ji yra ilgametė glaudi Lietuvos partnerė modernizuojant Lietuvos kariuomenę, ginkluotę, karinę techniką.

Vokietija vadovauja ir didžiausią karių skaičių skiria atgrasymo ir gynybos tikslais 2017 m. pradžioje Rukloje dislokuotai tarptautinei NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei. Lietuvos kariuomenės mechanizuotoji pėstininkų brigada yra priskirta vienai iš Vokietijos kariuomenių divizijų, taip suteikiant Lietuvos ir Vokietijos kariams didesnių treniravimosi galimybių. Vokietija taip pat aktyviai dalyvauja NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse. Vilniuje įsikūrusiame NATO pajėgų integravimo štabe tarnauja šios šalies karininkai.

Vokietijos kariuomenės nuotraukos


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: