Lietuvos naujienos - Verslas - 2020-11-16

Šiltnamiai ir pagrindiniai su jais susiję klausimai, kylantys „žaliems“ sodininkams

Iš buto atsikėlėte į nuosavą valdą, o gal, tarsi tas žaibas iš dangaus, netikėtai atėjo noras išbandyti savo jėgas daržininkystėje? Jei prieskoniniai augalai lovelyje ar nedidelė lysvė patvoryje atrodo juokų darbas, galima apsistoti ties šiltnamio idėja. Tačiau pastarųjų įvairovė bei kiti su šiuo klausimu susiję aspektai neretai žmogui, neturinčiam patirties, sukelia daug abejonių. Kaip pasirinkti tinkamai?

Pateiksime atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus, susijusius su šiltnamiais bei jų įrengimu?

Kada galiu pradėti darbus šiltnamyje?

Dažniausiai polikarbonatiniai šiltnamiai yra statomi pavasarį arba rudenį, tačiau tai anaiptol nėra griežtas reikalavimas: vadovaukitės gamtos diktuojamomis sąlygomis. Svarbiausia taisyklė – išėjęs įšalas bei pradžiūvusi žemė. Didelis sniego sluoksnis liudija ne ką kita, o tai, jog žemė toje vietoje jau nėra suragėjusi nuo šalčio, tad galima pradėti mąstyti apie šiltnamio konstravimą.

Kokia vieta yra idealiausia šiltnamiui?

Aišku, jei savo namų valdoje turite tik nedidelį laisvą žemės kampelį, kurį galite skirti šiltnamiui, dvejonių neliks, tačiau svarbu žinoti, jog tinkamai parinkta vieta yra tiesiogiai susijusi su ten augsiančių augalų gerove. Ekspertai pataria, jog geriausias variantas – šiltnamio pastatymas taip, jog galai būtų orientuoti į pietus ir šiaurę, o šonai – rytus ir vakarus. Jei neturite noro bėgioti su kompasu ar tokios vietos šiltnamiui skirti nepavyksta, apsistokite ties labiausiai saulėta, neužgožta medžių, pastatų ar kitų daiktų vieta.  Aišku, svarbu atkreipti dėmesį ir į dirvožemį. Jei jūsų namų valdoje vyrauja molinga žemė, šiltnamiui rekomenduojama parūpinti derlingesnio dirvožemio.

Koks šiltnamio tipas geriausias?

Universalios taisyklės, koks šiltnamis – arkinis ar šlaitinis – geriausias pasirinkimas, tikrai nėra. Viskas priklauso nuo individualios situacijos. Arkinių šiltnamių konstrukcija paprasta, nereikalaujanti daug lėšų, o montavimas puikiai pasiduoda ir pradedančiojo rankoms, tad tai – nedaug investicijų reikalaujantis projektas. Jei žiemą sniego iškris nedaug, šis arkinio šiltnamio sienomis nuslys pats, tuo tarpu turint šlaitinį, šio perteklių, norint nerizikuoti pakenkti konstrukcijoms, teks nuvalyti. Šlaitiniai šiltnamiai – gerokai sudėtingesnis, brangesnis, daugiau laiko atimantis projektas. Tačiau juose galimų auginti augalų asortimentą galima kur kas labiau išplėsti, nei, pavyzdžiui, kalbant apie arkinius, kuriuose auginti aukštaūgių augalų nederėtų.

Kokia danga dengti šiltnamį?

Tai neabejotinai yra vienas svarbiausių klausimų, tiesiogiai susijęs tiek su šiltnamio kaina, tiek ir patirtimi šį eksploatuojant. Stiklas, polietilenine plėvelė, polikarbonato lakštai – variantai, iš kurių galima pasirinkti. Jei renkantis nėra jokių ribojimų, pavyzdžiui, finansinių, specialistai vieningai siūlo polikarbonatinę dangą, kurios savybės idealiai tinka šiltnamiams. Pastarojoje išlaikoma pastovi temperatūra, neviršijanti 30 laipsnių karščio (taip, šiltnamis nebūtinai karščiu turi prilygti pragarui!), vadinasi, augalai nuo kaitros pertekliaus „neiškeps“. Nebaisios ir nedidelės pavasario šalnos, siekiančios iki – 5 laipsnių. Polikarbonatu gali būti dengiami įvairių formų šiltnamių konstrukcijos.

Stiklas – ilgaamžė, palankiomis šiltnamio augalams augti savybėmis pasižyminti medžiaga, tačiau yra  ir visa eilė „kabliukų“. Visų pirma, šiuo galima dengti tik šlaitinius šiltnamius. Teks nusiteikti skirti nemažai laiko šio projekto priežiūrai. Pavyzdžiui, pasibaigus „šiltnamystės“ sezonui, derėtų stiklus išimti, priešingu atveju rizikuojama, jog šie, dėl tarpeliuose pribėgusio ir sušalusio vandens gali, suskilti. Dėl šios priežasties būtina nuvalyti ir sniego perteklių.

Polietileninė plėvelė – pats pigiausias, paprastai naudojamas ir tikrai populiarus variantas. Tiesa, po šia danga augantiems augalams gresia pavojus perkaisti ar, spustelėjus šaltukui, sušalti (jei nepasirūpinsite papildoma apsauga), o pati danga neretai nukenčia nuo stipresnio vėjo, škvalo bei kitų gamtos stichijų.

Taigi, šiltnamiai suteikia daug laisvės tiek kalbant apie jų pačių pasirinkimą, tiek ir apie tolimesnius darbus, susijusius su sodininkystės eksperimentais.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: