Šilumininkai žada didžiausią rajono istorijoje šilumos pigimo šuolį

Baigiantis metams UAB „Ukmergės šiluma“ pokalbiui prie kavos puodelio pakvietė rajono žiniasklaidos atstovus. Susitikime priminti svarbiausi šiemet savivaldybės įmonės atlikti darbai, pasidalinta ateities planais. Viena svarbiausių naujienų – nuo ateinančių metų vartotojams atpigsianti šiluma.

Su žiniasklaidos atstovais bendravo nuo birželio mėnesio UAB „Ukmergės šiluma“ vadovaujantis Vydas Paknys, vyriausiasis inžinierius Gimantas Bernotas ir vyr. buhalterė Eugenija Šniurevičienė. Taip pat atvyko bendrovės valdybos pirmininkas, rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas.

Pokalbį pradėjęs direktorius V. Paknys įmonę pristatė skaičiais. UAB „Ukmergės šiluma“ buvo įregistruota 2000 metų rugpjūčio 23 dieną, jos pagrindinė veikla – šilumos ir karšto vandens tiekimas. Didžioji dalis – 99,98 proc. – bendrovės akcijų priklauso Ukmergės rajono savivaldybei, 0,02 proc. akcijų valdo fiziniai asmenys. Šiuo metu UAB „Ukmergės šiluma“ dirba 43 darbuotojai, metinė apyvarta sieka 4,5 mln. eurų. Įmonė eksploatuoja 15 katilinių, šilumos įrenginių sumontuota galia siekia 38,4 megavato (MG), metinė gamyba – 69 tūkst. MG. Šiluma tiekiama 7 249 vartotojams.

Pasak direktoriaus, svarbu ne tik geras įmonės darbas, bet ir jos „veidas“. Todėl šiemet buvo atnaujinta 1973 metais statyto administracinio pastato išorė, kuri padengta fasadine skarda, pagerinusia estetinę išvaizdą. Taip pat pakeistas bei patvirtintas įmonės logotipas, atnaujinta internetinė svetainė.

Savivaldybės administracijos direktorius S. Jackūnas priminė, jog UAB „Ukmergės šiluma“ – vienintelė iš savivaldybei priklausančių įmonių turi valdybą, susidedančią iš trijų narių. Šiemet joje įvyko pasikeitimų ir dabar ją sudaro savivaldybės administracijos Mokesčių ir ekonominės analizės skyriaus vedėja Zita Morkūnienė, vartotojams atstovauja ukmergiškis Jonas Imantas Bieliakas, valdybai vadovauja administracijos direktorius S. Jackūnas. Jis pasidžiaugė, jog įmonėje šiemet įvyko nemažai teigiamų pokyčių, pasiekta gerų rezultatų.

Bendrovės vyr. buhalterė E. Šniurevičienė apžvelgė finansinę veiklą. Pasak finansininkės, vykdant projektą „Gamtinių dujų pakeitimas į biokurą, įrengiant iki 6,5 MW galios biokuro katilą katilinėje Šviesos g. 17 centralizuotam šilumos tiekimui Ukmergėje“ šiemet su Europos Sąjungos parama investicijos į šilumos ūkį, jo tobulinimą sudarys 2,5 mln. eurų. Taip pat E. Šniurevičienė pasidžiaugė pokyčiais, kuriuos atnešė įmonės vadovų pasikeitimas.

Buhalterė užsiminė ir apie Specialiųjų tyrimų tarnybos vykdomą korupcijos rizikos analizę šilumos ūkyje. Šio tyrimo, kuris vyks iki kovo vidurio, tikslas – įvertinus įmonės veiklą, rekomenduoti kovos su galima korupcija priemones. Toks tyrimas mūsų savivaldybėje vykdomas pirmą kartą. STT sprendimai reikalingi dėl šilumos įmonės veiklos efektyvumo, siekiant veiklos skaidrumo ir viešumo. Reikiamus dokumentus tyrėjams jau pateikė ne tik bendrovė, bet ir rajono savivaldybė.

E. Šniurevičienė pajuokavo, jog šių metų ruduo bei prasidėjusi žiema yra šilumos vartotojų pusėje: „Tikimės, kad dėl to nuostolių nepatirsime. Ši šilta žiema sušildys santykius tarp šilumos tiekėjų ir vartotojų.“

Su 2015 metais vykdytais techniniais projektais supažindino vyriausiasis inžinierius G. Bernotas. Norint sumažinti šilumos ir karšto vandens tiekimo kainą ir kad įmonė dirbtų pelningai, būtina šilumos ūkį atnaujinti ir modernizuoti. Todėl G. Bernotas pranešimą pradėjo nuo katilinėje RK 1, esančioje Šviesos gatvėje, atliktų investicijų. Pasak inžinieriaus, biokuro katilo įrengimas pasiteisino ir leido sumažinti šilumos kainą. Taip pat šioje katilinėje buvo pakeistas dujinis katilas, kuris naudingo veikimo koeficientą nuo 92 proc. pakėlė iki bemaž 100 proc. Šis rezervinis katilas leis sutaupyti 10 proc. gamtinių dujų bei sumažinti šilumos gaminimo kainą.

Dar vienas investicinis projektas, kurį paminėjo G. Bernotas, baigta diegti dispečerinio valdymo sistema. Dabar, neišvykstant iš administracinio bendrovės pastato, specialistai iš kompiuterinės bazės gali valdyti visas katilines.

Inžinierius kalbėjo ir apie darbus Šventupės katilinėje. Modernizavus susidėvėjusį biokuro katilą, sumontavus naują šilumokaitį, degimo pakurą, naudingumo koeficientas nuo 72 proc. išaugo iki 85 proc., tai leido biokuro sąnaudas sumažinti 13 proc.

Investuoti teko ir į įmonės valdomas mažąsias katilines, kurių septynios yra Pašilėje, dvi – Deltuvos miestelyje ir viena – Vytauto gatvės 4-ame name. Pakeitus šiuos dujinius katiliukus, įrengus automatines vandens ruošimo linijas, dujų suvartojimas sumažėjo 10 proc.

UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius pasidžiaugė ir šiemet pasirašyta sutartimi su nepriklausomu šilumos gamintoju – UAB „Ukmergės katilinė“: „Suderėjome, kad jų kaina būtų 10 proc. mažesnė.“

V. Paknys tikino, jog dėl investicijų į šilumos ūkį, techninių pokyčių neabejotiną naudą pajus visi. Tuo tarpu kainodaros politika priklauso ne nuo šilumos tiekėjų. Tačiau, kaip pabrėžė direktorius, ir ji keičiasi į gerąją pusę.

„Apčiuopiamą naudą pajusime jau nuo kitų metų“, – tikino įmonės vadovas, pridurdamas, jog mūsų mieste šilumos kaina, kaip ir žadėta, sumažės 17 proc. Ir tai taps pačiu didžiausiu šildymo pigimo šuoliu rajono istorijoje. Šventupės gyvenvietės vartotojai dėl kainų perskaičiavimo didelių pokyčių nepajus.

UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius V. Paknys informavo, kad vartotojams nuo naujų metų šildymas kainuos 6,25 (be PVM) ct/kWh. Šilumos kaina turėjo sumažėti jau nuo gruodžio mėnesio, tačiau Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija ukmergiškių šilumininkų skaičiavimuose rado nedidelių pažeidimų. Gruodžio 22 dieną vyksiančiame komisijos posėdyje vėl bus svarstomas klausimas „Dėl uždarosios akcinės bendrovės „Ukmergės šiluma“ šilumos kainos dedamųjų.“ Šilumininkai garantavo, kad šį kartą pateikta kaina bus patvirtinta.

Kadangi nauji įkainiai bus taikomi nuo sausio mėnesio, vartotojai tai pajus tik vasarį. Sąskaitos dydis priklausys ir nuo gamtinių sąlygų, ir nuo konkretaus namo suvartotos šilumos kiekio, kitų faktorių. Pasak V. Paknio, taupyti galima ir reguliuojant namo šildymą – naktį sumažinus patalpų vidaus temperatūrą 1 laipsniu, sąnaudos gali sumažėti 10 procentų.

UAB „Ukmergės šiluma“ atstovai apžvelgė ir 2016 metų perspektyvas. Šilumininkai vylėsi, jog kitais metais dujų kaina neturėtų kilti. Gamtinės dujos šiemet buvo brangesnės, nes energetikams teko išlaikyti Gamtinių dujų terminalą. Nuo ateinančių metų už tai turės mokėti visi dujų vartotojai. Ukmergės šilumos ūkis naudoja 45 proc. biokuro: RK 1 katilinėje biokuras sudaro 85 proc., RK 3 katilinėje nepriklausomas šilumos gamintojas naudoja 60-65 proc. biokuro, RK 2 katilinė kūrenama tik dujomis.

„Lyginant šilumos kainą Lietuvoje, ateityje Respublikoje mes būsime sąrašo viduryje, o ne šešti nuo galo, kaip buvo iki šiol“, – vylėsi V. Paknys.

Ateinančiais metais rajono šilumos tiekėjai užsimoję atnaujinti šilumos trasas. Pivonijos mikrorajone numatoma pakeisti 1,2 km vamzdynų, Dukstynos mikrorajone tarp Anykščių g. 35 ir S. Daukanto g. 71 gyvenamųjų namų nutiesti bekanales šilumos trasas. Taip pat planuojama Jaunimo g. 3c name įrengti boilerinę, atlikti kitus darbus.

 

Nijolė STUNDŽIENĖ

gimtoji_zeme


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: