Šilumos siurbliai oras vanduo: ar apsimoka įsirengti Lietuvoje?

Kylant šildymo kainoms, šilumos siurbliai oras vanduo tapo gana populiaria alternatyva tradiciniams šildymo metodams. Tačiau, nepaisant šios sistemos populiarumo, dažnam iki šiol kyla klausimas: ar juos Lietuvoje įrengti išties apsimoka? Atsako ekspertai!

Kaip veikia šie šilumos siurbliai?

Įrengus šią sistemą, šiluma per šilumokaitį perduodama į vamzdį, kuriuo teka vanduo, veikimas yra tylesnis, o sistemos plotas yra mažesnis, nes vanduo efektyviau išneša šilumą nei oras. Šilumos siurbliai oras vanduo ir jų įranga yra efektyvesnė ir kompaktiškesnė nei kiti šildymo metodai.

Tradiciniai oro šaltinio įrenginiai gali reikalauti, kad kiekvienas vėdinimo įrenginys turėtų atskirą kondensavimo įrenginį. Didelėje, kelių blokų sistemoje, kuri yra įprasta komerciniame pastate, reikėtų kelių kondensacinių įrenginių, kurie ne tik kelia triukšmą, bet ir yra sudėtingi įrengti, nes jiems reikia daug laisvos vietos. Kai būna įsirengiami šilumos siurbliai oras vanduo, šilumos mainai gali būti atliekami naudojant vieną centrinį garavimo aušinimo bokštą arba sausą aušintuvą, esantį ant žemės arba ant stogo. Šiuos aukšto lygio įrenginius galima pastatyti ant nuleidžiamų lubų arba paslėpti nuo užimtų patalpų mechaninėse patalpose ar buitinėse spintose. Pastačius įrenginius ant lubų, netoli naudojimo vietos, taip pat sumažėja ortakis ir sunaudojama mažiau ventiliatoriaus energijos. Ventiliatoriaus energijos suvartojimas gali būti vienas didžiausių šilumos siurblių oras-vanduo sistemos energijos komponentų, o geras bendras sistemos dizainas stengsis jį sumažinti.

Šilumos siurbliai oras vanduo taip pat efektyviau šildo, palyginti su supakuotais krosnių oro kondicionieriais. Krosnies bloke maksimalus šildymo deginant gamtines dujas efektyvumas yra apie 95% (kai COP 0,95); elektros šiluma yra 100 % (COP = 1,0). Kai vandens šaltinio šilumos siurblys veikia šildymo režimu, ne tik išgaunama ir naudojama šiluminė energija iš vandens kontūro, bet ir suspaudimo šiluma šaltnešio kontūre sugaunama ir naudojama kaip šildymo šaltinis. Dėl šios galimybės išgauti šilumą iš šilumos šaltinio (t. y. vandens kilpos) ir panaudoti suspaudimo šilumą, šilumos siurbliai oras vanduo gali lengvai aprūpinti 4–6 šildymo vienetus kiekvienam sunaudotos energijos vienetui. Akivaizdu, kad tai yra efektyvesnė sistema.

Ar tai apsimoka Lietuvoje?

Atsakant į svarbiausią klausimą, vienareikšmiškai taip! Šilumos siurbliai oras vanduo yra gera alternatyva, kuri pasiteisina. Ilgalaikėje perspektyvoje padeda sutaupyti, patikimai šildo būstą ir leidžia išvengti energinių nuostolių. Energijos paklausos įvairovė egzistuoja visur, o oras vanduo principu veikiantys šilumos siurbliai tinka bet kokio tipo pastatui. Jie gali paimti šilumą iš tos zonos, kuri ją atmeta, ir panaudoti kitoje zonoje, kuri to reikalauja. Energijos atgavimas ir transportas yra sritis, kurioje šie siurbliai tikrai išsiskiria. Vanduo yra nedegus, netoksiškas ir turi didelę specifinę šiluminę vertę. Tai ideali terpė transportuoti energiją be jokių neigiamų pasekmių naudojant sintetinį ar degų šaltnešį energijai perkelti, ypač arti užimtų patalpų!


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: