
„Linos artelės” nuotr.
Siuvimo meistrai pataria: šventinį garderobą planuokite iš anksto
Vos kalendoriuje atsiranda pirmosios vestuvių ir išleistuvių datos, siuvėjų dirbtuvėse prasideda sujudimas. Nuotakos, abiturientės ir giminaičiai ima ieškoti, kas padės jų šventei sužibėti. Meistrai perspėja: ankstyvas startas ir kūrybiškas požiūris leidžia sutaupyti ne tik pinigų, bet ir nervų. Panašu, kad vyriškai auditorijai tai nė motais.
„Šiemet proginių darbužių banga prasidėjo gana anksti, pavasario pradžioje“, – pasakoja siuvimo salonų „Linos artelė“ įkūrėja Lina Liutkevičienė, pažymėdama, kad didžiausias bumas jaučiamas suskambėjus paskutiniam skambučiui mokyklose. Lina pasakoja, kad šiais metais išryškėjo naujos klientų poreikių tendencijos.
Vien dailaus kirpimo nebepakanka – žmonės nori istorijos, kuri būtų prasminga, atspari madų ciklams ir patektų į šeimos albumus. „Emocinė prasmė šiemet žengia koja kojon su tvarumu. Vis daugiau klienčių prašo perkurti tyliai spintoje miegantį drabužį – pakoreguoti iškirptę, įsiūti skaidrų šilko sluoksnį, pakeisti pamušalą į lengvesnį. Toks sprendimas ne tik sutaupo, bet ir padeda mažinti audinių švaistymą, suteikdamas prisiminimams galimybę sužydėti nauju formatu,“ – teigia siuvimo salonų įkūrėja.
Didžiausia grėsmė unikaliam įvaizdžiui – paskutinės savaitės skuba. Tuomet paaiškėja, kad iškirptė netinka, svajonei įgyvendinti reikia papildomų detalių, nepavyksta greitai rasti reikiamo audinio. „Kai išeini iš salono be streso, suknelės siūlės sugula tvarkingiau, o rankų darbo dekoras gauna pakankamai laiko suspindėti“, – primena Lina ir siūlo paprastą praktiką.
Pradėjus galvoti apie šventinį drabužį pirmiausia reikėtų peržvelgti turimus drabužius, nufotografuoti arba atsinešti į saloną norimus audinius ir pasitarti su meistru. Taip sutaupoma laiko, biudžeto ir išvengiama paskutinės minutės bruzdesio, kai tenka rinktis ne tai, ko trokšti, o tai, kas liko lentynoje. Šventinį garderobą planuoti reikėtų bent du mėnesius iki šventės – net jei galvoje dar bręsta tik vaizdiniai, pirmasis susitikimas su meistru leidžia suplanuoti medžiagas, suderinti biudžetą ir užsitikrinti reikiamas priemones.
Vyrų klaida – paskutinės minutės darbai
Vyriškas garderobas taip pat neturi būti paskutinės minutės sprendimas. Nors ši tema dažnai nustumiama į šoną, siuvyklų meistrės pastebi, kad pastaraisiais metais vis daugiau jaunuolių ir jaunikių planuoja iš anksto ir renkasi lengvus lino švarkus ar lengvo audinio kelnes. Tokie drabužiai leidžia laisviau judėti karštą dieną. Svarbiausia – nepamiršti, kad net paprasčiausias kostiumas įgauna charakterį, kai prisegama maža kišeninė skarelė ar keičiasi marškinių apykaklės forma.
„Vis dar pastebime, kad vyrai apie savo garderobą galvoja paskutinę dieną. Pasitaiko, kad atbėga į saloną likus kelioms valandoms iki salono uždarymo ir prašo, kad juos išgelbėtume. Tokiais atvejais labai džiaugiasi, kad mūsų salonai dirba iki 21 val.”, – juokiasi L. Liutkevičienė. „Būna atsineša nusipirkę kostiumą į vestuves, kurios bus kitą dieną ryte, ir prašo skubiai trumpinti kelnes ar švarko rankoves. Tokiais atvejais meistrėms tenka pasilikti ir po darbo valandų, kad būsimas jaunikis būtų gražus ir stilingas savo vestuvių dieną.“
Renkasi praktiškumą ir natūralumą
Viename iš „Linos artelė“ salonų dirbanti siuvimo meistrė Vita pastebi, kad šį sezoną moterų pasirinkimuose karaliauja lengvai plazdančios šilkinės suknelės ir kombinezonai, kuriuos vėliau galima perrišti ar sutrumpinti. Klientės renkasi nuimamas rankoves ar dvigubą sijono sluoksnį, kad šventės dieną vienas siluetas taptų dviem skirtingais įvaizdžiais. „Kai drabužis prisitaiko prie keliaujančio gyvenimo ritmo, jis nenugula giliai spintoje“, – sako ji.
Meistrė pasakoja, kad natūralios tekstūros šiemet užkariauja audinių lentynas. Švelnus šifonas, plonytis vasarinis vilnos krepas, subtilūs lino ir šilko mišiniai leidžia odai kvėpuoti net ir karštą dieną. Modernūs poliesteriai taip pat randa vietą – jie gražiai krenta, nesiglamžo ir palengvina priežiūrą kelionių metu, tad sintetikos niekas nebevadina mados nuodėme.
Kad suknelė tarnautų ilgiau
Valyklų tinklo „Paulini“ atstovas Paulius Slavinskas primena apie norėdami šventinius darbužius išsaugoti, turime juos tinkamai valyti ir prižiūrėti. Pasak jo, namuose valydamos šventinius darbužius klientės daro nemažai klaidų. „Šilkas ir nėriniai nemėgsta agresyvių tirpiklių, tad po šventės verta rinktis ekologišką valymą, kuris nekeičia audinio pH ir išsaugo spalvų gylį. Pagunda pačiai išskalauti delikačią suknelę rankomis suprantama, tačiau dažnai baigiasi spalvos priblukimu ar audinio suvarpymu,“ – teigia švaros paslaugų ekspertas ir pataria – jei suknelė laikoma medvilniniame maiše, o ne plastikiniame, ji kvėpuoja ir išlieka baltesnė.
Po šventės tinkamai išvalytas drabužis tampa mažyčiu šeimos paveldu, kurį kitą vasarą gali vilkėti sesuo, o po dešimtmečio – dukra.

Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!