Skambant monetoms moralė tyli

Ne itin gražiomis istorijomis garsėjusią Biržų lopšelio – darželio „Genys“ vadovę Biržų rajono savivaldybės taryba iš pareigų išlydėjo dosniai pažėrusi pinigų iš biudžeto.

Meilė valstybės pinigams ir mokėjimas jais dalytis su patikimo rato žmonėmis Biržuose perduodami iš kartos į kartą. Už lojalumą ir tam tikras pastangas biudžeto lėšomis apdovanoti bendražygius garsėjusios kompartijos tradicijas sėkmingai perėmė dešiniosiomis persikrikštijusios partijos. Ypatingu aktyvumu pasižymi pagal poreikius morale spekuliuojantys konservatoriai ir kiti rajono taryboje esantys pedagogai. Tokio elgesio perimamumas užtikrintas – taip rodomas pavyzdys jauniems kolegoms politikams ir auklėtiniams mokyklose.

Apipylė padėkomis ir pinigais

Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdyje praėjusį ketvirtadienį svarstytas klausimas dėl darbo sutarties nutraukimo su lopšelio – darželio „Genys“ direktore Ieva Teresėle Bimbiene. Aštuntą dešimtį einanti ikimokyklinės įstaigos vadovė stebuklingai ilgai išsilaikė poste, nežiūrint kai kurių, švelniai tariant, vadybinių nebeatitikimų laikmečiui. Be to, paskui šią vadovę tęsėsi prieš dvidešimt metų pagarsėję sugebėjimai įdarbinti įstaigoje būrį giminaičių, kosminėmis kainomis pirkti mėsą iš šeimos ūkio, „paslaugiai“ elgtis su rajono Švietimo skyriumi bei kita valdžia ir t. t.

Gal todėl į praėjusios kadencijos valdžios aukščiausią postą žengusi ir permainas bent jau švietimo srityje žadėjusi konservatorė pedagogė Irutė Varzienė iš pradžių labai ryžtingai kalbėjo apie esminius vadybos pertvarkymus kai kuriose ugdymo įstaigose. Tarp jų minėtas ir „Genys“.

Kalbos taip ir liko kalbomis. Postuose liko ir savo įžūliu elgesiu stebinę ugdymo įstaigų vadovai.

„Genio“ direktorė I. T. Bimbienė prašymą atleisti iš pareigų įteikė tik šį pavasarį pasikeitus rajono valdžiai.

Direktorė panoro išeiti ne bet kaip – paprašė išmokėti 6 mėnesių vidutinio atlyginimo dydžio kompensaciją.

Tokiam norui išsipildyti buvo lemta konservatorių ir socialdemokratų frakcijų, dviejų „valstiečių“, prie jų besiderinančios eksliberalsąjūdietės ir nefrakcionuoto „darbiečio“ dėka.

Ar darbo stažas visada yra vertybė, už kurią reikia apdovanoti?

I. T. Bimbienės prašymas buvo pateiktas svarstyti tarybai.

Posėdžio pirmininkas meras Valdemaras Valkiūnas ragino nepritarti „Genio“ direktorės pageidavimui ir nemokėti jai šešių atlyginimų dydžio kompensacijos. Tokią savo nuostatą meras išdėstė kelis kartus.

Rajono vadovas kvietė tarybos narius galvoti apie visus rajono žmones, o ne tenkinti vieno asmens ambicijas ir ragino balsuoti prieš. V. Valkiūnas dėkojo direktorei I. T. Bimbienei už darbą ir kvietė pasitenkinti dviejų mėnesio atlyginimų dydžio kompensacija.

„Būtų Jūsų gražus pasitarnavimas Biržų kraštui“, – kreipėsi meras į I. T. Bimbienę.

Pritarti sprendimo projektui nesirengė ir jokiai frakcijai nepriklausanti Ramunė Čigienė. Ji kalbėjo apie teisinius niuansus dėl kompensacijos išmokėjimo dalimis. Tokio išmokėjimo pagrindas nenurodytas prie sprendimo projekto pateiktame susitarime. Tokiu atveju esą direktorė gali pareikalauti visą kompensaciją išmokėti atsiskaitymo dieną, o tai neįmanoma dėl biudžeto lėšų trūkumo.

Sprendimui dėl kompensacijos išmokėjimo siūlė nepritarti ir savivaldybės kontrolierius Žilvinas Juočys.

„Ne darbo stažas lemia kompensacijos dydį. Kiekvienas mes užimame tam tikras pareigas, turime jas atsakingai eiti, o susiklosčius tam tikroms aplinkybėms priimti sprendimą… Direktorės valia prašyti, o mūsų – spręsti“, – kalbėjo R. Čigienė, raginusi nepritarti sprendimui, esant sudėtingai biudžeto situacijai.

Nuopelnai ir dosnumas

Ilgametė ugdymo vadovė I. T. Bimbienė nė nesuabejojo, ar jai nevertėtų pareigas palikti iškelta galva ir į seniai užsitarnautą pensiją išeiti gavus dviejų mėnesių atlygimo dydžio kompensaciją. „Mano pedagoginis stažas 52 metai, įstaigai vadovauju 38 metus… Jau pirmaisiais metais atlikau kapitalinį remontą, iš pagrindų atnaujintas laukas, pastatytos naujos pavėsinės, tvora, smėlio dėžės… Palieku įstaigą renovuotą, su ilgai dirbančiais pedagogais…“ – savo nuopelnus vardijo I. T. Bimbienė.

Kad direktorė verta 5 tūkst. eurų kompensacijos, neabejojo tarybos narys Adolfas Rinkūnas. Konservatorių frakcijai priklausantis ir pirmininkės I. Varzienės patarimų bei raginimų kalbėti įdėmiai klausantis „centristas“ teigė manantis, kad I. T. Bimbienės prašoma kompensacija yra nedidelė.

„Nesutinku su meru… Žmogus 38 metus dirbo – atidavė sveikatą, jėgas ir nervus“, – į mero prašymą nebalsuoti atsiliepė valstybinei įstaigai vadovaujantis A. Rinkūnas. Jis pritarė, kad I. T. Bimbienei iš savivaldybės biudžeto būtų išmokėta 6 mėnesių atlyginimų dydžio kompensacija.

Tokios pat pozicijos laikėsi ir kita Vabalninko krašto atstovė – „valstietė“ Nijolė Šatienė.

„Prisijungiu prie padėkų“, – pritarimo 6 mėnesių kompensacijai kalbą pradėjo patyrusi politikė. Garbių politikų tradicijas tęsė jaunoji tarybos narė konservatorė Dominyka Tribienė. Jos manymu, nebalsuodama už kompensaciją ji elgtųsi kaip dviveidė, nes pritarė balsuodama už algas mero patarėjams. Pritarimą išreiškė ir gydytojas socialdemokratas Dalius Jakubėnas.

Po posėdžio už balsavimo rezultatus I. T. Bimbienė asmeniškai dėkojo konservatoriams ir kitiems, kurių dėka jai bus išmokėta solidi suma.

Už kompensaciją biudžeto lėšomis balsavo I. Varzienė, A. Rinkūnas, S. Mitrochinas, D. Tribienė, G. Kučinskienė, A. Anskinas, V. Rinkevičius, N. Šatienė, D. Drevinskas, D. Jakubėnas, A. Garšvaitė, A. Jozėnas, S. Griciūnienė. Dauguma iš jų atlyginimus gauna ne iš privataus sektoriaus.

Prieš sprendimo projektą balsavo liberalsąjūdietis A. Vaitkevičius, Etikos komisijai vadovaujantis „valstietis“ K. Armonas, R. Čigienė, respublikonai S. Štrėmas, V. Valkiūnas, V. Trečiokas.

Pritarimo kompensacijai taip pat neišreiškė A. Butėnas, L. Vaitkevičius ir M. Balčiūnas. Visi jie yra respublikonai.

 

Alfreda Gudienė

Nuotraukoje: Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos ir pirmininkės Irutės Varzienės „ruporo“ vaidmenį dažnai atliekantis valstybinės įstaigos vadovas Adolfas Rinkūnas mano, kad 5 tūkstančių eurų kompensacija iš biudžeto nėra didelė.

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: