Lietuvos naujienos - Verslas - 2020-11-03

Skolų pardavimas ar išieškojimas: kuri galimybė apsimoka labiau?

Turite skolininką, kuris nenori grąžinti skolos? Darbdavys nemoka? Ar gal klientai neatsiskaito už paslaugas? Priežasčių, kodėl gali reikėti ieškoti specialisto dirbančio su skolomis – gali būti labai daug. Galima tik pasidžiaugti, kad šiuo metu tų pačių specialistų pasiūla labai plati, o ir įstatymai dažniausiai nukreipti į skolintojo pusę.

Tiesa, jeigu pageidaujate atgauti kuo daugiau – verta išanalizuoti dvi galimybes. Pirmoji – skolų išieškojimas. Tai yra seniai Lietuvoje taikoma praktika, mokama paslauga, kuri padeda atgauti skolą. Kita, kiek retesnė alternatyva yra skolų pardavimas, kurios metu pasiūloma racionaliausia suma įvertinus rizikos rodiklius. Kuris variantas yra geresnis? Vieno atsakymo nėra. Juk kinta ne tik skolos dydis, tačiau ir rizika bei kiti aspektai.

Atgaunama suma – visada prioritetas

Natūralu, kad skolintojas nori atgauti kuo didesnę pinigų sumą. Tikrai ne visada labai paprastai pavyksta numatyti rizikas, kurios pasitaiko. Juk skolos išieškojimo metu skolininkas gali nuspręsti kelti fizinio asmens bankroto bylą. Arba skola gali būti laikoma beviltiška. Niuansų tikrai labai daug, tad ne tik ta įmonė, kuri nusprendžia, kad verta pirkti skolą, tačiau ir asmuo, kuriam yra skolingas skolininkas – rizikuoja.

Skolų pirkimas, natūralu, įvertinimas labai skirtingomis sumomis. Vienu atveju pirkimo metu galima padengti net iki 90 % skolos, kadangi rizika yra gana maža ir įmonė mato, kad bus pajėgi atgauti skolą, tuo tarpu kitu atveju skolos gali būti perkamos vos už 50 % ir dar mažiau vertės, kadangi rizika – didelė ir ne tik skolintojas tuo metu, kol dar skola yra jo atsakomybė, tačiau ir įmonė, kuri perka skolą – rizikuoja pinigų neatgauti. Štai todėl sumos labai kinta ir dažniausiai jas palyginti bus galima tik tokiu atveju, kai sutariama su konkrečia įmone.

Dar geriau – pateikti pasiūlymas bent kelioms. Kiekviena iš jų dažniausiai pirmiausia atlieka analizes, kurių metu vertinama – koks skolos grąžinimo rizikingumas. Išanalizavus ir tuo pačiu susižinojus apie dokumentus, kurie bus pateikiami kartu su skolos pardavimo raštu – nusakomos ir supirkimo ribos. Svarbiausia, kad pardavėjas vertintų ne tik sumą, kurią gaus, tačiau taip pat ir pardavimo-pirkimo sąlygas. Tačiau apie tai – vėliau.

Skolų išieškojimo metu kiek daugiau aiškumo, tačiau ir tai ne visada pavyksta realiai numatyti naudą, tiksliau – vertę. Skolų išieškojimo įmonės savo paslaugas vertina tam tikra pinigų suma, tiksliau – dažniausiai tam tikru procentu nuo skolos sumos.

Tą sumą reikia sumokėti bet kuriuo atveju, kadangi tai yra paslauga, o paslaugos – kainuoja. Tačiau paslaugos apmokėjimas nereiškia, kad skolininko skola tikrai pasieks skolintoją, nes ji gali tapti beviltiška (tokiu atveju bent jau galima atgauti PVM ir pelno mokestį) arba skolininkas gali bankrutuoti (tokiu atveju skolos atgavimas yra beveik neįmanomas). Tai reiškia, kad užsisakius paslaugas galima įeiti į minusą, kadangi jos kainavo, tačiau naudos pasiekti nepavyksta.

Finansine prasme sunku atsakyti, kuris variantas apsimoka labiau. Asmuo, kuris užsisako paslaugas arba kuris planuoja skolą parduoti – prisiima rizika ir tuo pačiu turi vertinti kitus aspektus, kurie padeda gauti kuo daugiau naudos.

Skolos atgavimo terminas

Daugeliui skolintojų norisi ne tik atgauti kuo didesnę skolos dalį, tačiau taip pat ir kuo greičiau susitvarkyti su dokumentais, kurie dažniausiai apkrauna papildomais kasdieniais rūpesčiais. Natūralu, kad lyginant šias dvi alternatyvas – laimi skolos pardavimas. Pasirašius pirkimo-pardavimo aktą skolintojas visiškai nebetenka jokių teisių į tą skolą, kurią pardavė. Jam tereikia sulaukti pinigų, pasirašyti dokumentus ir viskas.

Tuo tarpu skolos išieškojimas trunka kur kas ilgiau. Ikiteisminis procesas trunka nuo 1 iki 3 mėnesių. Jo metu bandoma susisiekti su skolininku ir tuo pačiu pateikti jam labiausiai tinkamą skolos išsimokėjimo grafiką. Ne visada viskas taip paprasta ir tas terminas gali būti dar ilgesnis. Kai nepavyksta rasti kompromiso – pradedamas teisminis procesas, vėliau – poteisminis ir visa tai trunka kelis mėnesius, galbūt net metus. Viskas priklauso nuo daugelio faktorių. Kuo skolintojas bus palankesnis ir tuo pačiu labiau įsitrauks į derybas – tuo viskas bus kur kas paprasčiau. Tačiau juk praktikoje pasitaiko tokių atvejų, kai skolininkai yra gebūs grąžinti skolas, tačiau to nedaro tyčia.

Tuomet visas procesas trunka dar ilgiau, tenka nuolat ieškoti derybų, tvarkyti dokumentus ir tikrai ne kiekvienas skolintojas turi tiek laiko bei nervų.

Taupantys laiką turėtų skolas parduoti, o tie, kurie nori kovoti ne tik dėl pinigų, tačiau taip pat ir dėl principų – dažniausiai renkasi skolos išieškojimo procesą.

Skolos atgavimo sąlygos

Skolos pardavimo atveju sąlygos dažniausiai labai panašios nepriklausomai nuo to – nei kas yra skolininkas, nei kokio dydžio tai yra skola. Žinoma, reikia jas kuo detaliau perskaityti, kad paskui nekiltų neaiškumų. Dažniausiai esminis niuansas yra tai, kad po pardavimo pasirašymo – skolintojas nebeturi jokių teisių į skolą, kuri atitenka tam tikros įmonės nuosavybei. Taip pat vertinkite – per kiek laiko turi būti sumokėta pirkimo suma ir tuo pačiu koks jos dydis. Jeigu kyla kokių nors neaiškumų – būtinai klauskite, kad paskui neatsirastų dar daugiau papildomų bėdų greta jau esamos skolos.

Skolos išieškojimo atveju kiekviena įmonė kelia savas sąlygas, kurios dažniausiai siunčiamos elektroniniu paštu. Paslaugos užsakytojas turi kuo detaliau įvertinti kiekvieną punktą ir nuspręsti – ar visuma tenkina poreikius. Dažniausiai skolų išieškojimo įmonės neteikia jokių garantijų, kad skola bus atgauta.

Žinoma, tam reikalingos pirminės konsultacijos, kurių metu jau galima gana aiškiai įvertinti situaciją, tad būtinai remkitės teisininko patarimais. Taip pat susipažinkite su terminais, kurie taip pat padeda paprasčiau planuoti savo laiką, žinoma, taip pat ir mokestine našta, kuri gali išaugti tokiu atveju, kai papildomai teks bendrauti su antstoliais arba notarais. Kuo detaliau viskas bus perskaitoma – tuo mažiau kils neaiškumų, o jie garantuos ir kur kas sklandesnį paslaugų gavimą.

Tinkamų specialistų pasirinkimas

Nepriklausomai nuo to, ar planuojate skolą parduoti, ar bendradarbiauti su komanda, kuri teikia išieškojimo paslaugas – visada svarbiausia rasti tuos, kurių patirtis leidžia pasiūlyti optimalius sprendimus reaguojant į rinkoje esančius pokyčius.

 Žinoma, geriausia tartis su komanda, o ne vienu asmeniu, kadangi tuomet gausite platesnį paslaugų spektrą ir tuo pačiu išsamesnes konsultacijas, kurios leis džiaugtis norimu rezultatu. Taip pat renkantis visada verta skaityti kitų žmonių, kurie jau naudojosi X įmonės paslaugomis, patirtis, kadangi jos gali padėti bent jau preliminariai susidaryti nuomonę apie jų kompetenciją. Žinoma, kai planuojamas skolos pardavimas – dažniausiai smulkmenos tampa nebesvarbios, kadangi tikimasi tik greičio ir kuo geresnio finansinio pasiūlymo.

Tačiau tais atvejais, kai bandysite skolas atgauti per išieškojimo galimybę – reikalingi kompetentingi specialistai, kurie ne tik palaikytų bendravimą, tačiau ir informuotų apie eigą, pateiktų rekomendacijas ir tuo pačiu stengiasi maksimaliai apginti savo kliento interesus.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: