Nepriklausomybės dešimtmečio medalis.

Skulptoriaus Juozo Zikaro kūrinys – Nepriklausomybės dešimtmečio medalis

1918 metais po ilgų okupacijos šimtmečių atkurta nepriklausoma Lietuvos valstybė. 1928 metais jauna valstybė šventė pirmojo valstybingumo dešimtmečio jubiliejų.

Ta proga Lietuvos vyriausybė suplanavo daug įvairių renginių. Buvo išleista nemažai istorinių leidinių, miestuose ir miesteliuose organizacijų ir vietos gyventojų iniciatyva buvo statomi Lietuvos Nepriklausomybei skirti paminklai. Buvo numatyta sukurti ir Lietuvos nepriklausomybės sukakčiai pažymėti skirtą medalį. Iš pradžių buvo planuojama kurti 2 litų monetos dydžio medalį, vėliau sumanymas pakeistas.

Valstybės jubiliejaus medalius buvo ruošiamasi teikti tuo metu tarnavusiems kariuomenėje kariams ir civiliams, ne trumpiau nei 5 metus ištarnavusiems valstybės tarnyboje, taip pat aušrininkams, savanoriams, Vyčio kryžiaus kavalieriams, žinomiems visuomenės veikėjams ir kitiems asmenims.

Buvo sudaryta speciali komisija, turėjusi atlikti tyrimą ir išrinkti įmonę, gebančią pagaminti geriausius medalius. Konkurse dalyvavo vokiečių, italų, šveicarų, prancūzų ir kitos įmonės. Nugalėtoja išrinkta šveicarų įmonė, kuri kokybiškus apdovanojimus Lietuvos valstybės užsakymu buvo pagaminusi jau anksčiau. Buvo užsakyta pagaminti 50 tūkstančių medalių. Sukurti medalį patikėta panevėžiečiui skulptoriui Juozui Zikarui.

Lietuvos Nepriklausomybės dešimtmečio medalį skulptorius sukūrė 1928 m. Medalio averse vaizduojama Juozo Zikaro sukurta Laisvės skulptūra. Abipus statulos pjedestalo išdėstyti skulptoriaus inicialai (raidės J ir Z). Reverse užrašas„Per amžius budėję, laisvę laimėjom per aukas ir pasišventimą. 1918–1928”. Prie medalio sukurtas geltonos spalvos šilkinis kaspinas. Kaspino šonuose plonos juodos spalvos juostos. 1928 metais medaliai pradėti įteikinėti. Apdovanojamas asmuo turėjo sumokėti valstybei 5 litus. Šis medalis tapo populiariausiu apdovanojimu tarpukario Lietuvoje, juo buvo apdovanota nemažai panevėžiečių.

Fotografijose:
1. Nepriklausomybės dešimtmečio medalio kūrėjas skulptorius Juozas Zikaras su moksleiviais. XX a. 3 deš.
2. Nepriklausomybės dešimtmečio medalis.
Nuotraukos iš privačios kolekcijos.

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: