Skulptoriaus Juozo Zikaro sukurtas Nepriklausomybės paminklo Panevėžyje maketas

Panevėžio kraštas buvo garsus savo savanoriais. Norint įamžinti Nepriklausomybės kovas visoje Lietuvoje buvo planuojama statyti jas menančius paminklus. Vieni pirmųjų tokias idėjas bandė įgyvendinti kauniečiai. Idėjos įgyvendinimui buvo pasirinktas iš Panevėžio krašto kilęs skulptorius  Juozas Zikaras. Jis buvo vienas pirmųjų profesionalių lietuvių skulptorių, Lietuvos dailės klasikas, itin produktyvus kūrėjas. Juozas Zikaras gimė 1881 m. lapkričio 18 d. Panevėžio apskrities, Pumpėnų valsčiaus Paliukų kaime, Mikalinos ir Viktoro Zikarų šeimoje. Nuo septynerių metų  piemenavo pas ūkininkus, nes šeima gyveno vargingai. Pradžios mokyklą baigė tik 1899 m. Į Peterburgo dailės akademiją būsimajam skulptoriui profesionalui įstoti pavyko tik 1910 m. Visą Dailės akademijos mokymo kursą Juozas Zikaras baigė 1915 m., 1916 m. jam įteiktas skulptoriaus diplomas.1918 m. gegužę Juozas Zikaras su žmona, vyresniuoju sūnumi ir vos kelių mėnesių mažuoju sūneliu sugrįžo į Lietuvą, apsigyveno gimtuosiuose Paliukuose. 1919 m. sausį pradėjo dirbti piešimo mokytoju Panevėžio valstybinėje gimnazijoje (dabar J. Balčikonio gimnazija). Čia 10 metų dėstė piešimą, braižybą ir skulptūrą, vadovavo Meno kuopos dailės sekcijai ir ugdė jaunuosius menininkus. Darbo Panevėžio gimnazijoje metai sutapo su skulptoriaus produktyviausiu kūrybos laikotarpiu.

Dar 1921 m. J. Zikaras sukūrė „Laisvės“ statulą Kauno miestui.  Paminklas Kaune pastatytas tik 1928 m., atidengtas gegužės 15 dieną. 3 metrų aukščio skulptūra atlieta Vokietijoje, Berlyne. Postamentą paruošė architektas Vladas  Dubeneckis. Ant paminklo buvo išgraviruotos didžiausių karinių laimėjimų datos. Jų tarpe viena svarbiausių – 1919 m. Panevėžio išvadavimo operacija.

Tokio Nepriklausomybės kovoms atminti skirto paminklo idėja buvo gyva ir panevėžiečių galvose. Lietuvos nepriklausomybės paminklui statyti komitetas pirmąkart įsteigtas Panevėžyje 1924 metais. Paminklo statybai buvo renkamos aukos. Ypač tuo reikalu rūpinosi vienas veikliausių Panevėžio kunigų Jonas Karbauskas.  Jo tikslas buvo pastatyti Nepriklausomybės paminklą Panevėžyje. Tą idėją įgyvendinti patikėta skulptoriui Juozui Zikarui.  1925 m. kovą Nepriklausomybės paminklo modelis jau buvo paruoštas ir perduotas įvertinti komisijai. Iki rudens skulptorius Juozas Zikaras padarė ir jo gipsinį modelį. 1925 m. „Panevėžio balsas“ rašė, kad Nepriklausomybės paminklo maketas jau eksponuojamas Panevėžio muziejuje. Idėjos įgyvendinimui daugelį metų buvo renkamos lėšos. 1929 m. kun. J. Karbauskui mirus, buvo įvairių pasiūlymų dėl tolesnės komiteto veiklos. Galiausiai paminklo statybos idėją  atgaivino Panevėžio apskrities viršininkas Antanas Staškevičius. Iki 1934 m. buvo surinkta 15 tūkst. litų.

Lietuvos Nepriklausomybės paminklui statyti komitetas Panevėžyje buvo įregistruotas 1934 m. kovo 10 d. Draugijos steigimą 1936 m. birželio 4 d. patvirtino notaras A. Moigis. Naujus draugijos įstatus įregistravo Vidaus reikalų ministras. Komiteto tikslas buvo pastatyti Nepriklausomybės paminklą Panevėžyje. Komiteto pirmininku išrinktas zoologas,kraštotyrininkas,pedagogas  Jurgis Elisonas, vicepirmininku – agronomas Alpas Gilvydis, iždininku – apskrities viršininkas Antanas Staškevičius, sekretoriumi – Petras Būtėnas, valdybos nariu – inžinierius Kazys Germanas. Deja, po kurio laiko paminklo idėjos buvo atsisakyta ir už surinktas lėšas nuspręsta  statyti muziejų. 1934 m. rugsėjo 17 d. „Lietuvos žinios“ rašė, kad paminklo statybai surinkta 15 tūkst. litų, bet vietoje paminklo bus statomas muziejus. Graži paminklo statymo idėja taip ir liko neįgyvendinta. Paminklo maketas iki šių dienų saugomas Panevėžio kraštotyros muziejuje.

 

Fotografijose:

Nr.1Skulptoriaus Juozo Zikaro Nepriklausomybės paminklo Panevėžyje maketas.

Nr.2 Nepriklausomybės paminklo kūrėjas- skulptorius Juozas Zikaras (centre) su Panevėžio valstybinės gimnazijos Meno kuopos dailės sekcijos nariais. 1923 m.

Nr.3. Kunigas Jonas Karbauskas – vienas iš Nepriklausomybės  paminklo iniciatorių.

Nuotraukos iš privačios kolekcijos

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: