Asm. nuotr.
Šlapimo pūslės uždegimo gniaužtuose: kokių klaidų geriau nedaryti?
Vaistininkai pastebi, kad atvėsus orams, vis daugiau pacientų konsultuojasi dėl dažno ir skausmingo šlapinimosi bei kitų šlapimo pūslės uždegimo simptomų. Visgi, simptomus pajutę pacientai ne tik ne visada apsilanko pas gydytoją, bet ir yra linkę daryti nemažai interpretacijų paskirtame gydyme – visa tai gali būklę dar labiau apsunkinti. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Jurgita Jankauskienė paaiškina, kokias klaidas dažniausiai daro pacientai, susirgę šlapimo pūslės uždegimu, ir kaip iš tiesų galima paspartinti gijimo procesą.
Kodėl susergame?
Šlapimo pūslės uždegimas, dar vadinamas cistitu, yra skausminga ir itin nemaloni liga, kurią dažniausiai sukelia į šlapimo takus patekusios bakterijos. Infekcijos vystymuisi ir bakterijų plitimui įtakos gali turėti nemažai skirtingų veiksnių, tokių kaip nusilpęs imunitetas ir ilgalaikis šalčio poveikis, netinkama higiena, lytiniai santykiai, ilgas šlapinimosi atidėliojimas ar netinkamas ankstesnių šlapimo takų infekcijų gydymas.
„Įprastai infekcija prasideda tada, kai bakterijos patenka į šlapimo takus ir pasiekia šlapimo pūslę, bakterijos taip pat gali pradėti daugintis ir šlaplėje. Dėl anatominių aspektų, būtent moterys dažniau suserga šlapimo pūslės uždegimu – pavyzdžiui, nėštumo metu keičiasi šlapimo takų anatomija, tad tuo metu padidėja infekcijų rizika, o menopauzės metu gali išsausėti šlapimo takų gleivinė, kas taip pat padidina galimybę susirgti. Šlapimo pūslės uždegimas dažniau pasiveja ir turinčius silpnesnę imuninę sistemą, pavyzdžiui, senjorus ar lėtinėmis ligomis sergančius asmenis“, – sako J. Jankauskienė.
Būtinas tinkamas gydymas
Vaistininkė išskiria, jog pirmieji infekcijos požymiai juntami per pakitusį šlapinimosi dažnį – į tualetą norima bene nuolat, tačiau šlapimo kiekis būna labai mažas, pakitusios spalvos. Taip pat neretai būna juntamas deginantis skausmas šlapinantis, gali skaudėti ir pilvo apačią. Anot J. Jankauskienės, dėl organizme vykstančių uždegiminių procesų, žmogus gali jausti nuovargį, silpnumą.
„Jei uždegimas pažengia, šlapime gali atsirasti kraujo priemaišų, gali pasireikšti karščiavimas, ypač tada, jei infekcija plinta į inkstus. O tai – viena iš galimų komplikacijų. Dažniausiai šlapimo pūslės uždegimas, nors ir būna nemalonus, netrunka labai ilgai, o jo gydymas – gana aiškus ir sistemizuotas. Jei juntami simptomai neišnyksta per kelias dienas ar pacientas patenka į rizikos grupę, gydytojai įprastai skiria antibiotikų kursą, nereceptinių, simptomus palengvinančių vaistų, tokių kaip ibuprofenas ar naproksenas, ir probiotikų, padedančių atkurti šlapimo takų mikroflorą“, – sako „Camelia“ vaistininkė.
J.Jankauskienė įvardija, kad laikytis gydytojo nurodymų ir tęsti gydymą tiek, kiek reikia – be galo svarbu. Nutraukus gydymą per anksti, net jei savijauta ir pagerėjo, infekciją sukėlusios bakterijos vis dar gali gyvuoti organizme ir, tikėtina, kad uždegimas pasikartos. Anot jos, neretai susiduriama ir su tuo, jog pacientai, norėdami greičiau pasveikti, nesikreipia į gydytojus, o vartoja namuose užsilikusius, specialistų kitoms sveikatos problemoms gydyti paskirtus, antibiotikus. Deja, tai irgi gali sukelti neigiamas pasekmes – kyla bakterijų atsparumo antibiotikų veikliosioms medžiagoms rizika.
„Kai kurie žmonės mano, jog šlapimo pūslės uždegimą galima išsigydyti savarankiškai, be gydytojo įsikišimo. Liaudies medicinoje naudinga laikoma bruknių arbata, padedanti sumažinti bakterijų prilipimą prie šlapimo takų gleivinės ir jas pašalinti šlapinantis, teigiamai veikti gali ir beržo lapų ekstraktas, galintis padėti sumažinti uždegiminius procesus. Visgi šios priemonės gali veikti tik prevenciškai arba šalia gydytojo paskirtų medikamentų, paties gydymo jos neatstoja“, – pabrėžia vaistininkė.
Kaip paspartinti sveikimo procesą?
Anot vaistininkės, šalia gydytojo paskirtų vaistų, paspartinti patį gijimo procesą galima naudojant šiltus kompresus, kurie padės sumažinti jaučiamus spazmus ir skausmą šlapimo pūslės srityje. Ne mažiau svarbu ir tinkamas poilsis, kokybiškas miegas, kas padeda organizmui kovoti su uždegimu ir sveikti. Pasak J. Jankauskienės, sergant šlapimo pūslės uždegimu, reikia stengtis išlaikyti ir tinkamą intymią higieną, tačiau nenaudoti stiprių muilų, kvapnių prausiklių.
„Rekomenduočiau atidų dėmesį skirti ir tam, ką valgome bei geriame. Saldus ir aštrus maistas, kofeino bei alkoholio turintys gėrimai gali dirginti šlapimo pūslę ir dar labiau pabloginti simptomus. Kaip ir minėjau, bruknių bei beržo lapų arbatos ar sultys gali padėti lengviau pasišalinti bakterijoms, tačiau taip pat svarbu gerti daug vandens.
Tyrimai rodo, kad probiotikai, ypač pieno rūgšties bakterijos Lactobacillus, padeda stiprinti organizmą ir apsisaugoti arba sušvelninti šlapimo takų infekcijų simptomus. Probiotikus patartina vartoti viso gydymo antibiotikais metu ir keletą savaičių po jo“, – priduria vaistininkė.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!