IKI nuotr.

Socialdemokratai siūlo priemones maisto kainoms mažinti: situacija pasiekė lūžio tašką

Lietuvoje ir toliau nevaldomai augant maisto kainoms, socialdemokratai svarsto imtis priemonių, kurios padėtų kovoti su nepagrįstu maisto branginimu.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotoja Jūratė Zailskienė siūlo steigti nepriklausomą maisto tarybą, kuri, ištyrusi situaciją maisto tiekimo grandinėse, ieškotų sprendimų maisto kainoms paveikti.

„Matome nesibaigiantį būtiniausių maisto prekių kainų augimą.

Pavyzdžiui, per pastaruosius metus dauguma pieno produktų, mėsos gaminių, žuvies produktų pabrango keliolika procentų. Maisto kainos nemažėjo net ir tuomet, kai prabilta apie kainų stabilizaciją Lietuvos ekonomikoje, t. y. kai vidutinės paslaugų ir prekių kainos pradėjo mažėti. Negalime sau leisti tik pasyviai stebėti kainų pasiutpolkę, kaip darė buvusioji Vyriausybė. Būtina imtis konkrečių veiksmų.

Siūlome įsteigti maisto tarybą, kurioje akademikai, ūkininkai, perdirbėjai ir prekybininkai kartu ieškotų sprendimų kainoms mažinti. Ji taip pat užsiimtų sprendimų paieška siekiant, kad žmonėms būtų labiau prieinamas, įperkamas kokybiškas ir sveikas maistas“, – komentuoja J. Zailskienė.

Seimo vicepirmininkė Orinta Leiputė pabrėžia, kad didieji pardavėjai ir gamintojai dažnai pelnosi iš vartotojų, didindami kainas ne visada pagrįstai.

„Pastebime ir „nematomą“ kainų brangimą.

Daugėja produktų, kurių kiekis pakuotėje sumažinamas, tačiau kaina išlieka ta pati. Taip gamintojai siekia kompensuoti gamybos kaštų augimą. Vartotojai klaidinami, nes kartais net neįtaria, kad už įprastą prekę sumoka daugiau“, – sako O. Leiputė.

Socialdemokratė ragina griežtinti kontrolę ir įpareigoti prekybos tinklus žymėti „susitraukusius“ produktus specialiomis žymomis, kaip tai daroma, pavyzdžiui, Prancūzijoje. Tokiu būdu vartotojai būtų informuoti apie realų kainos pokytį.

„Įpareigojus prekybininkus tokius „susitraukusius“ produktus ar jų kainas žymėti specialia žyma, pirkėjas žinotų, kad už seną kainą perka mažesnį kiekį.

Tokia praktika taikoma Prancūzijoje: šioje šalyje visi „susitraukę“ produktai specialiai ženklinami, kad vartotojai iškart matytų, jog jų pamėgtas produktas „nepastebimai“ pabrango. Toks sprendimas atkurtų vartotojų pasitikėjimą, taip pat neleistų apgaudinėti ir nesąžiningai pelnytis pirkėjų sąskaita. Tam būtina stiprinti Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) kontrolės įrankius ir užtikrinti, kad priežiūra vyktų periodiškai, ne tik gavus skundus iš vartotojų“, – ragina parlamentarė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: