Sodeliuose Sekminių šventėje – pačios saugiausios „Širšės“

Septintą sekmadienį po šv. Velykų krikščionys švenčia vieną didžiausių liturginių švenčių – Sekmines. Per Sekmines minime Jėzaus pažado išpildymą – Šventosios Dvasios atsiuntimą. Iki tol Šventoji Dvasia buvo tik ant atskirų Dievo pateptųjų žmonių, o nuo Sekminių dienos Šventoji Dvasia apsigyvena kiekviename tikinčiajame. Šią dieną bažnyčioje laikomos Šv. Mišios, altorius puošiamas jaunų berželių šakelėmis. Sekminės taip pat vadinamos Bažnyčios gimtadieniu.

Tai viena iškiliausių pavasario švenčių, kuri nuo senų laikų buvo švenčiama daugelyje Lietuvos kaimų, kada džiaugtasi po žiemos atgimstančia gamta. Tądien berželiais, turinčiais didelę gyvybinę galią, išpuoštų sodybų šeimininkai vieni kitiems linkėjo Dievo palaimos ir gero derliaus. Kai kur Sekminės buvo vadinamos piemenėlių švente, nes po jos prasidėdavo ganiava. Piemenėliai anksti ryte, dar prieš ateinant gaspadinėms į laukus, gyvuliams uždėdavo vainikus ant galvų, todėl jiems gaspadinės skanią kiaušinienę iškepdavo ir šiaip dar skanesnių lauktuvių duodavo. Šiemet jau ir laukai sužaliavę, ir gyvuliai seniausiai į ganyklas išginti. Tačiau prieš akis – vasara, jos džiaugsmai ir rūpesčiai laukia žemdirbių…

Sodelių Šv. Dvasios koplyčioje pirmą šeštadienį po Sekminių vyksta Sekminių atlaidai. Ir šiemet, gegužės 30d., visi skubėjo į Sodelių koplyčią, kur Šventąsias Mišias laikė klebonas Jonas Morkvėnas.

Padėkoję Dievui, kad vasaros sulaukė, visi skubėjo žiūrėti šventinio koncerto jaukiame gamtos kampelyje – pušų apsuptyje, kurį vietiniai praminė piemenėlių slėniu.

Koncertą pagal tradicijas pradėjo raliuodami piemenukai, kurie priminė Sekminių papročius: vaidino, dūdavo dūdelėmis, žaidė žaidimus. Po jų pasirodymo žodį tarė Karsakiškio seniūnijos seniūnė Rima Jaškūnienė, kuri susirinkusiems atvežė didžiulį šakotį. Visus dar kartą pasveikino klebonas Jonas Morkvėnas.

Jaukioje šventės aplinkoje koncertavo gausus meno kolektyvų pulkas. Geležių senjorų folkloro ansamblis pristatė programą apie Sekminių tradicijas, jungtinis Karsakiškio seniūnijos kolektyvas „Širšės“, vokalinis ansamblis „Varsa“ atliko populiarius kūrinius.

Renginio vedančioji Viktorija Viržintaitė pristatė, kad Sodelių kaimo bendruomenė dalyvauja Lietuvos Kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos ir Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos organizuojamame konkurse „Eismo saugumas bendruomenėse 2015“. Pagrindinis konkurso tikslas– šviesti bendruomenių narius saugaus eismo klausimais siekiant mažinti nukentėjusiųjų keliuose skaičių. Siekiama skatinti bendruomeniečius saugiai elgtis kelyje, viešinti informaciją apie bendruomenėse vykdomą saugaus eismo veiklą. Bendruomenės tarybos nariai pasirodžiusiems kolektyvo nariams įteikė po Panevėžio regiono kelių skirtą dovanėlę – atšvaitą, kuriais pasidabinusios linijinių šokių kolektyvas „Širšės“ vadovaujami vadovės Linos Veršelinės sušoko saugiausia savo šokį „Sirtakį“.

Po beveik dvi valandas skambėjusių dainų ir muzikos svečiai ir žiūrovai pagal senas Sekminių tradicijas vaišinosi virtais virtiniais ir dilgėlių sriuba. Prie bendro stalo palapinėje visus pakvietė kaimo išradingos šeimininkės, kurios buvo paruošusios įvairių patiekalų bei skanėstų.

Šventės organizatoriai – Sodelių kaimo bendruomenės taryba – dėkojo visiems už gražią, prasmingą ir reikalingą šventę. Ypač dėkota rėmėjams; UAB „Su puta“ direktoriui Artūrui Gūrai už skanią „GIRA“, firmai „Bombike“ už balionus bei ūkininkams Vidai ir Kęstučiui Čerkesams, Astai ir Sauliui Brazdžiūnams, Pranciškui ir Bronislavai Preidžiams, Renatai ir Dariui Kazokaičiams.

O pačią didžiausią padėką visi reiškė danguje besišypsančiai saulei, leidusiai Sekmines švęsti gamtos glėbyje, kur vaikų šėlionėms vietos ligi valios.

Ilgai dar nesiskirstė sodeliečiai į namus, džiaugėsi, kad visi galėjo susirinkti ir kartu pabendrauti, užtraukti bendrą dainą, suktis smagiame polkos ratelyje.

Greitai prabėgo Sekminių diena, užpildyta gera nuotaika!


Vaida Sarapienė,
Sodelių bendruomenės pirmininkė

AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: